Що роблять на Зелені свята: традиції, обряди, заборони та прикмети

червня 03 / 2023

Розповідаємо, кого поминають у Семик і що робили в період Семицького тижня наші предки.
Зелені свята, Зелені святки, Троїцькі свята, Русалії - це лише мала частина народних назв цілого святково-обрядового комплексу, який починався перед Трійцею та завершувався після неї. Різні обряди, які стародавні слов'яни проводили в Троїцько-семицький період ще до приходу християнства, знаменували прощання з весною і зустріч літа.

Коли Зелений тиждень у 2023 році
За три дні до Трійці починається Семицький тиждень, який відкриває день, відомий як Трійця померлих або Семик. Ця дата розраховується від Великодня і припадає на 47 день (сьомий четвер) після Дня Воскресіння Христового, тому і називається Семик. У 2023 році християни східного обряду відзначали Великдень 16 квітня, відповідно Семицький тиждень розпочався у четвер, 1 червня.

Коли Русальний тиждень 2023 - починається безпосередньо після Трійці і називається Троїцький тиждень, а також Зелений тиждень, Троїцькі святки, Зелені свята, Русальниця.
Кого поминають в Семик - традиції
На початку Семицького тижня наші предки поминали людей, які померли поганою смертю: страчених, що наклали на себе руки, потопельників, убитих лиходіями, померлих від хвороб. Стародавні слов'яни вірили, що на Трійцю померлих душі людей, які загинули не своєю смертю, виходять у світ живих.

Поминки по так званих заложних небіжчиках було можна проводити лише раз на рік. У Семик прибирали на могилах, прикрашали їх березовими гілками, приносили на кладовища частування, щоб вшанувати померлих.

Також наші предки вірили, що жінки, які потонули в річці, перетворювалися на русалок. На їхню пам'ять по воді пускали опудало з соломи і трави, або спалювали його в полі.

Що роблять в Семик - обряди
Важливий обряд, що проводився в Троїцько-семицький період, називався кумління. Незаміжні дівчата або бездітні жінки плели вінки з берези, прикрашали їх хрестами і дарували одна одній. Отримавши вінок, дівчина ставала кумою дарувальниці, яка хоче вийти заміж або народити дитину.

У Троїцький тиждень влаштовували гуляння, співали пісні, водили хороводи. Якщо хороводи водили у беріз, дерева прикрашали намистом, стрічками або хустками. Знахарі збирали й заготовляли лікувальні трави для відварів, настоїв і сухих зборів, оскільки на Зелені свята рослини насичені магічними властивостями.

Що не можна робити в Семик - заборони та прикмети
Згідно з повір'ями, на Зелені свята, особливо опівночі та опівдні, потрібно остерігатися відкритої води, тому що якраз в цей час з неї виходять русалки. Якщо вони захочуть, то потягнуть з собою на дно простака, який опинився поруч.

Тому головні заборони на Троїцькі святки стосуються води:

не можна плавати у відкритих водоймах;
не можна мити підлогу;
не можна прати одяг.
Крім того, не можна працювати на городі або в квітнику, в'язати і шити, займатися іншим рукоділлям. А ще - не можна поодинці ходити в ліс, щоб його міфічні мешканці не заманили та не потягли з собою назавжди.

Також наші предки вірили, що якщо на Зелені святки розквітає бузок - то це до багатих грибів, якщо роса довгий час не висихає - це до грози, якщо пройде дощ - це до посушливого місяця.
Категорія : Релігія


Залишити Коментар