Побут може бути смертельним: виявили зв’язок хімікатів і раку в жінок

червня 17 / 2024

Вчені виявили, що поширені хімікати PFAS і BPA можуть бути пов'язані з деякими видами раку у жінок. Зокрема, у жінок, у яких було діагностовано рак грудей, яєчників, шкіри та матки, рівні цих хімічних речовин в організмі значно вищі.

Дослідження провели вчені з Каліфорнійського університету та Університету Сан-Франциско. Вони наголосили, що їх дані не доводять, що саме ці хімічні речовини стали причиною розвитку раку, але вказують на необхідність подальших досліджень у цій галузі.


Суть дослідження і методологія
Під час великого аналізу даних було виявлено чіткий зв'язок між впливом пер- і поліфторалкільних речовин (PFAS), фенолів (включно з BPA) і попереднім діагнозом раку.

Зазначають, що дослідження було проведене на основі даних про більш ніж 10 тисяч людей і опубліковане в журналі Nature.


Особливо високий рівень впливу PFAS, таких як довголанцюгова сполука PFNA, виявився пов’язаним із попереднім діагнозом меланоми у жінок.

PFNA – що це?
PFNA – це перфторнонанова кислота. Вона являє собою синтетичну перфторовану карбонову кислоту і фторвмісну поверхнево-активну речовину, яку також пов'язують із забрудненням навколишнього середовища. Цю кислоту застосовують при виробництві антипригарних і брудовідштовхувальних покриттів.

Вчені встановили чіткий зв'язок між PFNA і попереднім діагнозом раку матки, а також між фенолами, такими як BPA і 2,5-дихлорфенол, і виникненням раку яєчників.

Інша хімічна речовина – бісфенол А (ВРА) – використовується як затверджувач при виготовленні пластмаси. Ще один небезпечний хімікат – 2,5-дихлорфенол, застосовують у виробництві добрив, ліків і барвників.

Ризик раку щитоподібної залози
Дослідники наголошують, що їх дані підкреслюють необхідність додаткових досліджень і вивчень PFAS і фенолів у контексті потенційних екологічних чинників ризику розвитку раку у жінок.

"Унікальність нашого дослідження в тому, що ми змогли виміряти PFAS у зразках крові, взятих приблизно в той же час, коли в учасників дослідження був діагностований рак щитоподібної залози, і в зразках крові, зібраних приблизно за 8 років до року до того, як у них був діагностований рак щитоподібної залози", – ідеться у дослідженні.

Важливо! Учені припустили, що PFAS може бути потенційним фактором ризику раку щитоподібної залози.
PFAS – що це
PFAS - це хімічні речовини, які виробляються з 1940-х років і використовуються в різних галузях промисловості та споживчих товарах, включаючи посуд із антипригарним покриттям, брудовідштовхуючу тканину та вогнегасну піну.
Результати показують, що ризик раку щитовидної залози збільшується на 56 %, коли рівень лінійного PFOS подвоюється.

Це перше дослідження, яке виявило настільки значний зв'язок між впливом лінійного PFOS і раком щитовидної залози.

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.
Категорія : Світ


Залишити Коментар