Церковне свято 28 листопада: для кого день буде особливо вдалим

листопада 28 / 2023

28 листопада за новим церковним календарем згадують святого преподобномученика і сповідника Стефана Нового. У народному календарі - Сойкін день. Про традиції свята, заборони, народні прикмети та кого вшановують 28 листопада за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.

28 листопада 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
Про що говорять прикмети на 28 листопада
Що не можна робити 28 листопада
Що можна робити 28 листопада
28 листопада - іменини сьогодні
28 листопада 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем
28 листопада (11 грудня за старим стилем) - день пам'яті преподобномученика Стефана Нового.

Преподобномученик Стефан Новий народився 715 року в Константинополі. Це були часи, коли у Візантійській імперії панувало вчення іконоборців. Тобто, ікони були офіційно заборонені, а християни, які їх шанували, потрапляли під гоніння. Тому сім'я Стефана змушена була ховатися, а сам Стефан пішов до блаженного відлюдника Іоанна на гору святого Авксентія.


Згодом на цій горі утворився монастир, а його ігуменом став Стефан. Про обитель і шанування ікон у ній донесли імператору. Він наказав заарештувати ігумена - так Стефан опинився на засланні на одному з віддалених островів. Однак і там незабаром він зібрав громаду учнів. Тоді було вирішено кинути ігумена та інших християн у темницю. Але іконоборці прогадали: ув'язнені ігумен і його учні створили у в'язниці монастир, а до стін в'язниці стали приходити люди і просити помолитися за них. Важко уявити гнів імператора, який дізнався про це. Але влаштувати суд над Стефаном він не міг - побоявся народного гніву. Тому до святого підіслали найманих убивць, а коли ті не впоралися, то імператор оббрехав Стефана - нібито той хоче скинути його з престолу. І розлючені воїни вбили ігумена. Переказ свідчить, що наступного дня після смерті на Константинополь обрушилися буря і імла.

Свято 28 листопада за старим стилем - день пам'яті трьох святих Гурія, Самона і Авіва, а також Паїсія Величковського. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 15 листопада.

Про що говорять прикмети на 28 листопада
Прикмети на 28 листопада / фото ua.depositphotos.com
Прикмети на 28 листопада / фото ua.depositphotos.com
За прикметами дня судять, якою будуть зима і весна:

якщо сніг випав цього дня - до весни вже не розтане;
вітер завиває - не затихне до кінця грудня;
тепло і йде мокрий сніг - травень буде теплий, а навесні - багато дощів.
У народному календарі 28 листопада - свято Сойчин день. Було помічено, що саме цього дня птахи сойки, які завжди ластяться до людей, обов'язково прилітають до житла.

Що не можна робити 28 листопада
У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

лаятися і сваритися;
відмовляти в допомозі тим, хто просить;
порушувати правила посту;
ображати птахів і тварин.
За народними прикметами не варто цього дня давати в борг - вважається, що так можна віддати своє щастя. Але правильним буде тільки не пропонувати щось позичити, але якщо просять допомогти - то це потрібно зробити.

Що можна робити 28 листопада
Цього дня можна піти до храму. Святого мученика Стефана просять про заступництво, позбавлення від недуг, допомоги у важкий життєвий період. Тим, хто дотримується посту, дозволяється гаряча їжа з олією і риба. Раніше ми публікували детальний календар харчування на Різдвяний піст по днях.

У народі вважається, що цього дня слід прислухатися до порад старших - вони допоможуть розв'язати складні завдання. Гарна прикмета - побачити сойку, а ще краще - почути її спів. Сойок у народі вважають особливими - за їхнє яскраве оперення та вміння наслідувати голоси людей. Вірять, що сойка - віщий птах. Зустріч із нею, особливо цього дня - це щасливий знак, а якщо при цьому загадати бажання - обов'язково збудеться. Також у народі вірять, що на крилах у сойки заховані крихітні дзеркала, в яких можна побачити своє майбутнє. Є й інша прикмета дня: слід набрати в жмені снігу, загадати бажання і підкинути його над головою.

28 листопада - іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Тимофій, Микола, Григорій, Данило, Федір, Костянтин, Павло, Сергій, Олексій, Анна.
Категорія : Релігія


Залишити Коментар