Українців хочуть “виганяти” з Польщі

березня 07 / 2024

Для українських біженців у Польщі можуть запровадити обмеження у виплатах, а також нові умови перебування у країні. Зміни ще не прийнято. Серед іншого обговорюється, наприклад, позбавлення статусу тимчасового захисту за виїзд із Польщі хоча б на день, а також скасування одноразової грошової виплати новоприбулим передають Патріоти України.


Про такі плани повідомило польське видання Gazeta Prawna. За даними видання, зараз свої варіанти обмежень пропонують місцева влада. Пізніше ці пропозиції можуть увійти чи не увійти до чергового пакету поправок до спеціального законодавства.

“Опитування, проведене у воєводських управліннях, показує, що більшість зауважень стосуються обсягу підтримки, яку надають воєводи та органи місцевого самоврядування. Однак є й вимоги посилити чинні правила для усунення зловживань”, – йдеться в матеріалі.Анулювання права на перебування

Одна із пропозицій стосується скасування статусу тимчасового захисту (дає право на перебування та працевлаштування) для тих, хто виїжджає в Україну навіть на один день без поважної причини. Автори ініціативи вважають, що це допоможе запобігти зловживанню соціальними виплатами.


Нині статус анулюється після 30 днів перебування за межами Польщі. За даними ЗМІ, Любуський воєвода зазначає, що часті поїздки українців з метою відпочинку, туризму чи бізнесу свідчать про “відсутність складних життєвих обставин”.

Також пропонується більш ретельно перевіряти одержувачів допомоги та позбавляти статусу захисту тих, хто не дотримується фінансових зобов’язань. ЗМІ зазначають, що деякі українці не покривають витрати на проживання та харчування в приймальних центрах.


Скасування допомоги новоприбулим

Регіональна влада в Польщі виступає за анулювання положення про виплату одноразової допомоги в розмірі 300 злотих (близько 2800 грн) на особу під час прибуття з України. Ця допомога призначається покриття первинних витрат, наприклад, харчування, купівлі одягу, взуття, засобів особистої гігієни тощо.


Ідея скасувати виплату виникла через те, що дедалі менше українців потрапляють до Польщі внаслідок екстреної евакуації із самої України. Водночас, за даними соціальних служб, зростає кількість тих, хто приїжджає в Польщу тих, хто прибуває з наміром оселитися в ЄС або перебирається до цієї країни з інших країн блоку.


Загалом у питанні виплат пропонується зосередити увагу на підтримці вразливих категорій населення. Наприклад, це діти, особи з інвалідністю та серйозними захворюваннями, люди похилого віку тощо.

Посилення правил проживання


Нинішні норми діють до 30 червня 2024 року. Після цієї дати можливі зміни у правилах. Якими саме вони можуть бути, поки що не повідомляється. Однак, за даними ЗМІ, йдеться про необхідність активізувати адаптацію біженців у польському суспільстві та посилити контроль за дотриманням законодавства.


Крім того, зазначається, що всі воєводства ведуть окремі реєстри виплаченої допомоги. Теоретично це дозволяє несумлінним отримувачам користуватися кількома виплатами одночасно. Щоб зупинити цю практику, пропонується створити єдиний реєстр виплат.

При цьому слід враховувати, що загалом Польща планує продовжити дії статусу тимчасового захисту для українців до 4 березня 2025 року. Таке рішення буде відповідати загальному підходу Європейського Союзу до цього питання.


За підрахунками влади, на даний момент у Польщі перебуває близько 1 млн українців, які приїхали після початку повномасштабної війни, а також ще близько 1,5 млн людей, які проживали в країні до війни. При цьому 42% тих, хто прибув після 24 лютого 2022 року, мають намір повернутися до України.
Категорія : Світ


Залишити Коментар