Українські заробітчани їдуть за кордон «за хлібом» 52% додому повертатися не хочуть - польські ЗМІ

квітня 04 / 2021

Українські працівники, які виїхали «за хлібом» до Польщі все сміливіше облаштовують своє життя. Вже 55% мігрантів з України хочуть придбати нерухомість у країні над Віслою. Дедалі більше людей також планують відкривати тут власний бізнес. Про чергове опитування українців у Польщі розповідає Володимир Прядко.

Як гриби після дощу народжуються все нові й нові фірми, які займаються рекрутацією українських працівників до західної сусідки – Польщі. Зокрема фірма Gremi Personal має 15 офісів у 11 найбільших містах Польщі і 75 агентств-партнерів у 22 містах України.
Нещодавно було опубліковано їхній Аналітичний звіт про дослідження українських громадян, які працюють у Польщі «Пульс трудової міграції». Йдеться про інтеграційні плани українських іммігрантів-заробітчан.
Якщо коротко, то переважна більшість українців задоволені роботою та якістю життя в Польщі, про що, зокрема, свідчить той факт, що майже половина з них планує залишитися тут назавжди, і подібний відсоток опитуваних має намір перевезти до Польщі свою родину. Про серйозні плани українців, пов’язаних з Польщею, свідчить і той факт, що все більше працівників вирішує придбати нерухомість та відкрити тут власний бізнес. Такі плани мають вже 40% громадяни України, які працюють у Польщі. Однак ситуація може змінитися, коли інші європейські країни відкриють перед українцями свої кордони, оскільки багатьох з них цікавить можливість працевлаштування в Німеччині, Чехії чи Скандинавії.
Заступник правління загальнопольської мережі з працевлаштування Gremi Personal Кароліна Богдевич наголошує:

- Із дослідження, що його було проведено Аналітичним центром Gremi Personal виходить, що найчастіше на заробітчанську імміграцію до Польщі рішаються молоді особи до 39 років. Якщо говорити про стать, то більша частина, 51%, становлять жінки, у порівнянні з минулим роком, це на 3% більше.
Цікаво, що особи, які вирішують емігрувати, - це грамотні люди. 28% респондентів вказали що вони мають вищу освіту, а 48% опитаних сказали, що вони мають професійно-технічну або середню спеціалізовану освіту.

Люди, які приїжджають з України працювати у Польщі здебільшого задоволенні роботою та умовами перебування.

- Переважна більшість українців задоволена роботою в Польщі. 68% опитуваних осіб, заявило, що вони радше задоволені або задоволені роботою в Польщі. Три найголовніші причини такого стану речей мають економічний характер. По-перше, - це вища, ніж в Україні, зарплата. По-друге, - економічна стабільність і, по-третє, - у порівнянні з іншими країнами Європейського Союзу, тут легший доступ до отримання візи і документу тимчасового перебування.
Разом з тим 18,6% респондентів заявили, що вони стали об’єктом негативного відношення поляків на роботі. Проте, лише два відсотки наголосили, що вони відчули на собі у щоденному житті прояви ксенофобії. Якщо йдеться про оцю останню цифру, то вона, у порівнянні з попереднім роком, зменшилася на 26%.

Українці, які приїжджають до Польщі на роботу, часто намагаються відкрити тут свій власний бізнес, зайнятися підприємницькою діяльністю.

- Все більше українців рішаються на ведення власного бізнесу в Польщі. 2020 року про це заявляло 25%, а вже у 2021 році свою підприємницьку діяльність хочуть розпочати 40% опитуваних осіб. Найбільшим зацікавленням українців користуються кілька галузей. Це, перш за все, - міжнародний транспорт, адже Польща у перевезеннях посідає провідну позицію у Європі, а українці – це неабияка складова таких перевезень. Чергова популярна галузь, - будівельна. Крім цього, українці рішаються зайнятися наданням послуг, тобто вони охоче відкривають ресторани, косметичні салони, входять також у більш креативні галузі: ІТ, рекламу, маркетинг, відеозаписи, піар.
Якщо йдеться про наш Аналітичний центр Gremi Personal, то тут ми бачимо кілька помітних трендів. Часто українці прибувають до Польщі і розпочинають роботу в польських фірмах, набувають досвід, вивчають польську мову, а після процесу адаптації і акліматизації, вони вирішують розпочати власну підприємницьку діяльність.
Другий тренд охоплює людей з підприємницьким досвідом на території України. Вони прибувають до Польщі для того, щоб тут займатися бізнесом.
Польща приваблює дуже добрими економічними умовами, стабільністю, передбачуваністю і прозорістю.

Фірма Кароліни Богдевич вважає, що на польському ринку праці сьогодні приблизно 1,2 мільйона українців. Вище згадане опитування «Пульс трудової міграції», що було проведене в лютому цього року Аналітичним центром Gremi Personal показує, що 10% українських іммігрантів працюють у керівному персоналі, а 16% зайняті в таких галузях, як освіта, машинобудування, ІТ та медицина. У свою чергу, більш ніж половина з них (53%) працюють у сфері послуг або виконують фізичну роботу. Вища заробітна плата, коли порівняти з Україною, є важливим фактором для понад 80% іммігрантів.
Причому вже минуло кілька років з часу коли українці обігнали німців у справі купівлі нерухомості, особливо житла, в Польщі.

- Все більше українців рішається на покупку нерухомості в Польщі. Дослідження показують, що 2020 року такий намір декларували 34% респондентів, натомість у 2021 році кількість охочих зросла до 55%. Українці очолюють список іноземців, які залюбки купують нерухомість у Польщі. У порівнянні з німцями, британцями чи скандинавами, які купують таку нерухомість з метою інвестиції, українці займаються її придбанням чисто для себе, вони хочуть залишитися в Польщі та інтегруватися у її суспільство. Неабияке значення має те, що у Польщі було впроваджено відповідні умови для отримання вигідних іпотечних кредитів.

Для 25% українців також важливою справою є можливість отримання дозволу на постійне проживання. Опитування Gremi Personal показує, що близько 2/3 українців у Польщі, мають намір подати тут документи на постійне проживання. Опитування, проведене в лютому в групі 1100 громадян України, які працюють у Польщі, показують, що лише кожен третій хоче швидко заробити гроші та повернутися в Україну. З іншого боку, майже половина (46,4%) планують залишитися тут на постійно, а майже 52% мають намір перевезти до Польщі свою родину. Про серйозні плани українців, пов’язаних з Польщею, свідчить і той факт, що все більше з них вирішують створити тут власний бізнес.
Чи для українських іммігрантів-заробітчан Польща, – це країна кінцевого призначення? Чи люди більше хочуть тут облаштувати своє життя чи вони, радше, прагнуть згодом переїхати до інших країн?

- Якщо йдеться про заробітчан, то Польща – особливо в часи пандемії, - дуже приваблива країна, немає проблем з перетином кордону, немає проблем з оформленням продовження строку дії необхідних документів. І це одна з причин того, чому українці цікавляться Польщею. Але, коли інші країни відкриють свої кордони, ситуація може змінитися, бо вирішальним залишаються економічні чинники. Тож, громадяни України поїдуть туди, де вони зможуть заробити більше. Якщо говорити про інші країни, які користуються зацікавленістю, то це Німеччина, Чехія, Скандинавія, Сполучені Штати та Канада.
До речі, у порівнянні з минулим роком, зацікавленість роботою у Скандинавських країнах зросла у двічі.


Це ж дослідження показує, - понад 54% українських економічних іммігрантів цікавляться можливістю працевлаштування в іншій країні, ніж Польща. А чи коли б справді інші країни відкрилися для українських працівників, то чи Польща змогла б знайти їм заміну?

- Пам’ятаймо, що коли йдеться про роботу іноземців у Польщі, то головною проблемою і перешкодою є формальності. Іноземці, які працюють у Польщі, повинні мати відповідні документи, та на жаль, сьогодні бюрократія це дуже ускладнює. І в момент, коли інші країни відкриються, а Польща не змінить правил щодо працевлаштування іноземців, то ми тут можемо опинитися у глухому куті.

У рапорті, на який ми посилаємося у цьому радіосюжеті, зокрема, читаємо: попри великий інтерес українців до того, щоб залишатися в Польщі на довше, це не рівнозначно готовності постійної роботи саме на польському ринку праці. Дослідження показало, що у порівнянні з попереднім роком серед українських працівників зросло незадоволення умовами праці на польських підприємствах. Крім того, їхній інтерес до міграції в інші країни через економічні фактори не змінився. Мета - інші країни ЄС, Великобританія, США та Канада.
Тим часом, як наголошує видання «Rzeczpospolita» іноземці на польському ринку праці й надалі потрібні. Не дивлячись на пандемію та на невеличке зростання безробіття, працівників з-за кордону все ще потребують такі галузі як центри логістики і склади, кур’єрські та будівельні фірми, заклади харчування тощо.
Томас Богдевич з Gremi Personal нагадує, що у березні в Польщі помітно пожвавися попит на працівників з-за кордону. Якщо до пандемії більшість українців приїжджало до Польщі на короткий термін, замінюючи одне одного кожні три місяці, то тепер працівники залишаються в Польщі у середньому на 8 місяців і довше.

Newseria/ Rzeczpospolita/Priadko.
Категорія : Світ


Залишити Коментар