Світ
553 Переглядів
0 Рейтинг
Як похмурий січень впливає на наш настрій, розум і жагу до сексу
січня
10
/ 2024
Наша поведінка та рішення можуть змінюватися з огляду на пору року. Хитрість полягає у тому, щоб навчитися використовувати ці природні коливання.
У північній півкулі світловий день вже почав збільшуватися, однак зима закінчиться ще не скоро, і січень може здатися багатьом найтемнішим місяцем.
Це стосується не лише наших емоцій. Вчені дослідили, що пори року багатьма способами впливають на наш мозок – змінюючи, як ми відчуваємо сексуальний потяг, як ухвалюємо рішення та спілкуємось з людьми.
Ось деякі з найцікавіших висновків дослідників.
Настрій
Зимова депресія, яку науковці називають "сезонний афективний розлад" (САР), вже вивчена. Її симптоми - постійний смуток чи тривога, що можуть тривати декілька тижнів, відчуття безнадійності та нікчемності, знесилення, переїдання та пересипання.
Чому вести щоденник корисно не тільки для психічного, а й фізичного здоров'я
Навіть якщо ваш стан не відповідає усім критеріям САР, ви можете відчувати пригнічений настрій. Дослідження показують, що багато людей схильні до такої загальної меланхолії.
На початку 2010-х дослідники з Корнелльського університету проаналізували 509 мільйонів твітів з 84 країн. Вони виявили звʼязок між зміною світлового дня та емоційним змістом публікацій. Коли дні скорочувалися, користувачі вживали дедалі менше позитивних слів у своїх постах.
У темні дні емоційний тон постів людей у соціальних мережах змінюється
У цього стану може бути багато пояснень.
Одне з найпопулярніших полягає у тому, що брак сонячного світла впливає на біологічний годинник організму, його добові ритми, а це порушує здорову регуляцію нейромедіаторів, залучених до обробки емоцій.
Така теорія надихнула появу світлотерапії. Під час неї за допомогою спеціальних ламп імітують сонячне світло, щоби налагодити біологічний годинник.
Хоча огляд наукових досліджень показав, що ефективність цієї терапії - обмежена.
Подорожі у часі: що спитати себе у майбутньому
Нещодавні дослідження норвезької психологині Карі Лейбовіц показують, що важливу роль відіграє наше мислення.
Вона опитала учасників з різних регіонів Норвегії про їхнє ставлення до зими. Їх, приміром, попросили погодитись чи заперечити такі твердження, як "зима — особливо гарна пора року", "люблю затишок зимових місяців" і "мені подобається м'яке зимове світло".
Лейбовіц та її колеги виявили, що люди, які підтримували ці твердження, краще справлялися з холодом і темрявою, були більш задоволені життям і відчували більше позитивних емоцій взимку.
Саме лише налаштування на позитив, безумовно, не допоможе людям із важкою формою сезонного афективного розладу.
Але Лейбовіц припускає, що багато хто з нас може перемогти нудьгу, навчившись помічати та сприймати позитивні риси зими, як-от краса природи.
Зрештою, ми знаємо, що спосіб мислення відіграє певну роль у багатьох інших явищах.
Люди з тривожними розладами, наприклад, більш схильні до "катастрофізації" та зосередженні на негативних сценаріях. Подивитися на ситуацію більш збалансовано зазвичай допомагає когнітивно-поведінкова терапія.
Є деякі докази, що ця розмовна терапія також може бути корисною і проти зимової депресії.
Пам'ять і концентрація
Якщо ви коли-небудь помічали, що ваша гострота розуму слабшає зі зменшення денного світла, це не випадковість.
Вчені з Нідерландів нещодавно проаналізували дані великого довгострокового дослідження за участю понад 10 000 людей віком від 45 років.
Вони виявили, що ті, хто проходив тести на пам’ять та концентрацію уваги взимку, показували гірші результати, ніж ті, кого оцінювали влітку.
“Я забула, як звати мого собаку". Що війна робить з нашою пам’яттю
Ми ще не знаємо причин цих сезонних коливань. Зниження когнітивних здібностей може бути наслідком загального пригніченого стану людини. Нам важче мислити чітко, коли ми відчуваємо тугу.
Ще одне можливе пояснення - зимовий дефіцит вітаміну D, який, як вважають, допомагає нашому мозку.
Організм виробляє вітамін D, коли наша шкіра піддається впливу сонячного світла. Отримати достатню кількість цього вітаміну лише з раціону - складно.
Короткі зимові дні у високих широтах разом із похмурою погодою означають, що у багатьох людей є дефіцит вітаміну D.
Взимку ми отримуємо менше вітаміну D, що може вплинути на здоров’я мозку
Дослідження цього механізму може допомогти вченим зрозуміти, чому за саме у цей період спостерігають зростання діагнозів деменції.
Невелике зниження гостроти розуму взимку може посилювати симптоми хвороби, і в результаті більше людей починають відповідати клінічним критеріям деменції.
Соціальна активність і секс
Ми можемо вважати, що епітети "тепла" та "холодна" поведінка - лише метафора. Але нові дані свідчать, що ці слова доволі точно відбивають зв’язок між температурою у природі та людськими стосунками.
Згідно з теорією "соціальної терморегуляції" ми шукаємо в інших джерело фізичного тепла та комфорту. У цьому ми схожі на імператорських пінгвінів та багатьох інших істот, які туляться разом, щоб поділитися теплом свого тіла.
Якщо ця теорія правдива, то нижчі температури мають спонукати нас шукати більше соціальних контактів.
Щоб перевірити цю гіпотезу, науковці з Університету Гренобль-Альпи у Франції пропонували учасникам дослідження гарячі або холодні напої, поки ті заповнювати різні анкети.
Вчені виявили, що ті, хто пив холодні напої, частіше думали про близьких – людей, які задовольнять їхню потребу у спілкуванні – ніж ті, у кого були гарячі напої.
Гормон, що змушує думати про секс. Вчені знайшли новий спосіб покращити лібідо
Ще один доказ – наші вподобання у кіно. Дані онлайн-прокату фільмів показують, що люди надають перевагу романтичним фільмам, коли температура падає.
Цей висновок підтвердили багато лабораторних експериментів. Зворушливий фільм, очевидно, задовольняє наш потяг до емоційного тепла та прихильності, який спричинює морозна погода.
У холод може тягнути на романтику
Утім, із сексуальною активністю ситуація складніша.
Як показало одне дослідження, проведене американськими університетами, користувачі гуглу частіше шукали порнографію в середині зими та на початку літа. Вони також частіше шукали у цей період і сайти знайомств.
Вочевидь, тут діє багато чинників, але логічно припустити, що пік у зимовий період частково відбиває наше бажання більше контактувати з людьми.
Хоч яким є пояснення, ця тенденція має цілком реальні наслідки для здоров’я. Адже подальші дослідження виявили саме у ці періоди зростання та падіння рівня інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Подальші дослідження, без сумніву, визначать і багато інших циклів, повʼязаних зі складною взаємодією біології та культури.
Це допоможе нам краще пояснити зміни у власній поведінці.
Розвиваючи більш позитивне мислення, пробачаючи собі деяку забудькуватість та будуючи плани для задоволення наших соціальних потреб, ми зможемо перемогти зимову нудьгу та отримати максимум від нового року.
Категорія : Світ
Схожі Новини
-
серпня 02 / 2020
-
квітня 25 / 2021
-
квітня 10 / 2021
-
червня 14 / 2020