У Раді пояснили, які саме автомобілі планують вилучати на потреби ЗСУ

квітня 15 / 2024
В Україні планують вилучати автомобілі громадян на потреби ЗСУ. Утім така норма більше стосується великогабаритного, вантажного транспорту, спецтранспорту та позашляховиків, які значно більше потрібні на фронті, аніж звичайні легковики. Останні забирати в українців не планують. За кожен вилучений автомобіль українцям обіцяють компенсацію, також планується, що вилучати транспорт будуть лише тимчасово.

Про те, які саме автівки забиратимуть на потреби армії, розповів член Комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський. При цьому він додав, що, відповідно до нового закону про мобілізацію за номером 10449, вилучення автомобілів у громадян під час дії воєнного стану не суперечить Конституції. Головним документом держави передбачені обмеження прав українців у частині володіння власністю, зокрема й рухомою.


“Конституція України допускає обмеження прав свобод людини і громадянина. В тому числі акцентую вашу увагу, в питаннях володіння і користування, розпорядження своєю власністю, держава може обмежити це право в умовах воєнного стану. Це правило, за великим рахунком, існує в нинішньому законі про мобілізацію, яке передбачає можливість мобілізації транспортних засобів підприємств, організацій і громадян”, – пояснив він для OBOZ.UA.

Веніславський пояснив, що вилучення автівок передбачається лише на який період, тимчасово. За вилучення автівки українці отримають грошову компенсацію. Також вилучення стосується лише тих випадків, коли за громадянином зафіксовано більше одного автомобіля. Якщо є автівка є джерелом єдиного доходу – забирати її не планують.

“Коли в людини єдиний транспортний засіб і його можна було вилучити – цього не буде. Але якщо є більше транспортних засобів, ніж один, якщо вони можуть потенційно бути пристосовані до виконання завдань сектору безпеки і оборони, то вони можуть бути вилучені”, – пояснив він.

Легкові автомобілі забирати не будуть
За словами Веніславського, звичайні легкові автомобілі українців для ЗСУ не потрібні. Армія має потребу у вантажному транспорті та позашляховиках. Легковики на фронті недоцільні, а от трактори, спецтехніка, ескалатори – так.

“І про позашляховики, які також можуть допомагати при виконанні тих чи інших завдань в умовах бездоріжжя. Легкових транспортних засобів точно в таких потребах немає. Тому ніхто не буде вилучати звичайні автомобілі легкові, які є в громадян”, – підкреслив Веніславський.

Вилучення автомобілів на потреби ЗСУ: що відомо
Українські законодавці не планують вилучати автомобілі ухилянтів від мобілізації. Спочатку пропонувалося вилучати транспортні засоби у тих, хто ухиляється від мобілізації, але цю ідею не підтримали. Замість цього законопроект обмежує право таких осіб керувати транспортними засобами.

Перший генпрокурор України Віктор Шишкін підкреслив, що вилучення власності, у тому числі й транспортних засобів, на потреби ЗСУ можливе лише згідно з чинним законодавством. Він посилається на ст. 319 Цивільного кодексу, яка говорить, що “власність зобов’язує”. Отже, вилучення автомобілів у бізнесу на потреби армії може відбуватися лише за законною процедурою з відповідною компенсацією.
Категорія : Україна


Залишити Коментар