Україна
964 Переглядів
0 Рейтинг
В Україні заговорили про податок на солодку газовану воду
січня
10
/ 2022
На солодкі газовані напої може з’явитися податок. Таку ініціативу озвучив для обговорення голова парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький. За його словами, солодкі газовані напої вкрай шкідливі, адже цукор із них засвоюється дуже швидко. Тому багато країн уже регулюють споживання цих напоїв шляхом запровадження додаткового податку.
Як повідомляє Михайло Радуцький на своїй сторінці у Facebook, спеціальний податок на солодкі газовані напої діє вже більш ніж у 65 країнах світу: від Європи до Азії та Африки.
Наприклад, у Латвії податок на солодкі газовані напої запровадили ще 2002 року. Це один із найтриваліших досвідів у Європі. У Польщі з 1 квітня 2021 року також почав діяти такий податок. Там запровадили додаткову плату 0,15 євро за кожен літр солодкого напою.
В Ізраїлі податок на газовану воду починає діяти з цього року. За напої із вмістом цукру понад 5 г на 100 г рідини потрібно буде додатково сплатити 1 шекель (0,3 євро) за літр.
Поступово нарощуватиме акциз на газовану воду і Казахстан. Там 2023-го він складе 20%, 2024-го – 35%, 2025-го – 45%.
Загалом механізм роботи податку на солодкі газнапої може бути дуже різним. Але все зводиться до того, що зростають витрати виробників – а отже, зростає і вартість товару. Зрештою, обмежується популярність таких напоїв. Наприклад, у тій же Латвії рівень споживання солодких газованих напоїів один із найнижчих у Європі.
За словами Радуцького, запровадження податку на солодку газовану воду викликане турботою про здоров’я громадян, адже такі напої вкрай шкідливі. Цукор із них засвоюється дуже швидко, що перевантажує підшлункову залозу та печінку. Це з часом може призвести до розвитку діабету, порушення роботи серцево-судинної системи, пошкодження кровоносних судин, ожиріння, захворювання шлунково-кишкового тракту.
В Україні питання додаткового податку на солодкі газовані напої порушують не вперше. Ще в період прем’єрства Володимира Гройсмана до нашого уряду з такою ідеєю звертався Фонд Блумберга.
Згідно з дослідженнями, третина українських дітей п’є солодку газовану воду часто, понад дві третини батьків не заперечують, аби їхні діти вживали газовану воду та солодкі пакетовані соки. Але, на відміну від соків, солодку воду діти купують частіше самі.
Михайло Радуцький зазначає, що цукровий діабет в Україні активно "молодшає". Останніми роками спостерігається дуже значний приріст захворюваності серед дітей шкільного та дошкільного віку. Хоча у 80 % випадків розвитку діабету можна запобігти завдяки правильному харчуванню.
Чиновник запропонував колегам депутатам спільно з економічними експертами, дієтологами, освітянами, представниками батьківських організацій обговорити цю важливу тему.
Категорія : Україна