Розвиток транскордонної інфраструктури: відреставровані театри Сату-Маре та Ужгорода

грудня 18 / 2023


Підсумкова пресконференція за результатами транскордонного проєкту Закарпаття та Румунії «Розвиток транскордонної культури: відреставровані театри міст Сату-Маре та Ужгород», який спільно реалізують упродовж трьох років закарпатський та румунський театри, відбулася днями. Представники Ужгорода та Сату-Маре розповіли про співпрацю театральних колективів в умовах війни, зміни, які зазнали сцени та колективи обох театрів у ході проєкту. Йшлося про довготривалі перспективи та подальший розвиток транскордонного співробітництва тощо.

Основною метою проекту є розвиток транскордонного туристичного потенціалу румунсько-українського прикордонного простору через вдосконалення культурної пропозиції для населення, яке проживає у регіонах Сату-Маре та Закарпатській області. Про це розповів Василь Пинзеник, керуючий справами Ужгородського міськвиконкому. «У межах цього проєкту було відновлено інфраструктури театрів, відреставровано малу сцену Закарпатського обласного муздрамтеатру та сцену Північного театру міста Сату-Маре. Загальна сума проекту склала приблизно 1 мільйон євро і з них 460 тис. євро отримала румунська сторона, понад 360 тис. євро - українська сторона. І з цих грошей Ужгородська міська рада мала на виконання приблизно 70000 євро (закупівля освітлення, промоційні матеріали тощо, муздрамтеатр на отримані кошт, зокрема, проводив реставрацію сцени, закупив транспорт тощо», – прокоментував Василь Пинзеник. За його словами, під час війни культура дуже важлива. «Мистецтво – це є незмінна складова для того, щоб люди не втрачали своє внутрішнє бажання жити, зміцнювали національний дух», – додав посадовець.

Завдячуючи співпраці у рамках проєкту на малій сцені Закарпатського облмуздрамтеатру – аншлаги. Так прокоментував результати транскордонного співробітництва Рудольф Дзуринець, керівник Закарпатського обласного академічного українського музично-драматичного театру. «Завдяки оновленому освітленню, звуковій апаратурі глядачі повністю занурюються в атмосферу вистав, – каже він. – У межах проєкту ми купили автобус і маємо можливість популяризувати театральне мистецтво по цілій області, а також виїжджати на гастролі. Будучи на гастролях у Сату-Маре, ми також домовилися з керівництвом Північного театру створити мультикультурний фестиваль, будемо приймати румунських акторів на своїй базі, а потім будемо виступати у них. За словами Рудольфа Дзуринця, співпраця показала те, що українське театральне мистецтво у центрі уваги. «Про нас знає зараз Європа, про нас знає Україна і ми будемо рухатись далі. Оскільки ми на найзахіднішій регіон, ми чи не єдиний театр в Україні, який зараз обслуговує найбільшу кількість глядачів і дуже багато вимушених переселенців».

Мірела Пінте, проєктний менеджер (Сату-Маре), зауважила, що для громади Сату-Маре є дуже важливим відновлення малого залу Північного театру. «Це зал необхідний для проведення репетицій і тому його оновлення є дуже цінним, як і забезпечення інших потреб розвитку культурного середовища, – каже Мірела Пінте. – Ми щороку від міської ради проводимо опитування, чи задоволені жителі Сату-Маре тими чи іншими аспектами життя міста. І хочу сказати, що серед усіх цих загальних питань культура завжди є на першому місці».

Мистецький проєкт реалізується в межах «Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020» фінансується ЄС через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі, інформує Ужгородський прес-клуб.
Категорія : Суспільство


Залишити Коментар