На Закарпатті рятують Долину нарцисів

жовтня 09 / 2023

Долина нарцисів є однією з найвідоміших локацій у межах Карпатського біосферного заповідника, яку щороку відвідують десятки тисяч туристів. Одночасно вона є чи не найпроблемнішою в екологічному плані територією, яка потерпає від наслідків осушувальної меліорації, проведеної тут ще за радянських часів. Основну небезпеку становить обезводнення Долини нарцисів, яке є серйозною загрозою для місцевих водно-болотних і лучних екосистем. Вирішити цю проблему можна в різні способи, серед яких найоптимальнішим у контексті затрат та ефективності є створення каскаду невеликих гідротехнічних споруд – шлюзів на місцевому магістральному меліораційному каналі. Вони дозволяють зарегулювати стік води і тим самим зменшити її втрати, що позитивно впливає на рівень ґрунтових вод, а відповідно й на самі екосистеми. Крім того, ці шлюзи
створюють низку аквальних мікрооселищ, які слугують своєрідними рефугіумами для водних і біляводних видів флори і фауни.
Ми вже писали про нашу співпрацю з ГО «Дунайсько-Карпатська програма» в рамках міжнародного проєкту «Врятуй Долину нарцисів», який підтримується Європейською асоціацією охорони навколишнього середовища (European Outdoor Conservation Association) та німецьким виробником туристичного спорядження ORTOVOX. Так от напередодні, у рамках даного проєкту, група працівників Карпатського біосферного заповідника під керівництвом завідувача лабораторії екологічного моніторингу, кандидата геологічних наук Петра Папариги збудували черговий шлюз на магістральному каналі, який перетинає це природоохоронне відділення. Це значно підвищить природоохоронну ефективність і екологічну спроможність згаданого вище гідрокаскаду, що позитивно позначиться на місцевих екосистемах, зокрема й на популяціях нарцису. Проте наявних шлюзів все ще недостатньо і роботи щодо їх створення триватимуть і на майбутнє.
Василь Покиньчереда, заст. начальника відділу науково-дослідної роботи і міжнародної співпраці, учасник заходу
Категорія : Суспільство


Залишити Коментар