Економика
792 Переглядів
0 Рейтинг
Скільки закарпатці витрачають щомісяця на здоров’я
грудня
26
/ 2023
Якщо на харчі більшість наших земляків готові витратити значну суму коштів, то на сферу здоров’я, на жаль, гроші залишаються не у всіх. Тим не менше, якщо людина хворіє, то таки ця стаття сімейних видатків є чи не найбільш актуальною, адже потрібно купувати ліки. Утім… на те, аби мати достатньо життєвої енергії, вчасно запобігати появі недуг, зміцнювати та загартовувати організм, відвідувати лікарів із метою профілактики, приймати натуральні вітаміни, виділити відповідну суму вдається не кожному.
Одна з соціологічних груп нещодавно провела опитування і його результати виявилися досить цікавими. Згідно з дослідженням, українці на місяць витрачають на харчі до 4 тисяч гривень, на сплату комунальних послуг – 1,5 тисяч, а на сферу здоров’я – усього 500. Скоріш за все, на більші видатки для покращення самопочуття наші земляки просто фінансово неспроможні.
«Карпатський об’єктив» спробував дізнатися, скільки ж на своє здоров’я витрачають закарпатці і які медичні чи фізіотерапевтичні послуги оплачують.
Спортзал, лінзи, протизастудні засоби
Іван Юрчак із Ужгорода працює у сфері ІТ. Більшість часу проводить за комп’ютером. Каже, що для нього після виснажливого робочого дня важливо розім’ятися.
«Аби не засиджуватися, ходжу багато пішки, катаюся на велосипеді. Це – абсолютно безкоштовна турбота про здоров’я. Крім того, двічі на тиждень відвідую спортзал. Абонемент коштує 900 гривень. Плюс – послуги тренера – 100 гривень за заняття. Загалом місяць занять мене коштує до 2 тисяч гривень. Крім того, користуюся лінзами для покращення зору. Упаковка багаторазових (на 6 місяців) коштує 4500 гривень, а рідина для їхнього нічного зберігання 900 гривень. Її вистачає на місяць. Якби користувався окулярами, цієї статті видатків не було б взагалі. Однак особисто для мене так більш зручно і комфортно», – розповідає «Карпатському об’єктиву» Іван.
Загалом, за його словами, ліки він купує нечасто, переважно – засоби проти ГРВІ, нежиті та дуже рідко – знеболювальні.
«Поки молодий, хворію рідко. На медикаменти у мене йде мало коштів. За грубими підрахунками, гривень 100 на місяць, не більше. Максимум, що доводиться купувати – порошки проти застуди і таблетки для зняття головного болю. Загалом, як на мене, аби підтримувати хороше самопочуття, потрібно завчасно працювати над зміцненням організму, тоді й грошей на власне ліки доводиться витрачати у рази менше», – запевняє він.
Сауна, басейн, мазі
Мукачівка Єлизавета Антал працює з дітьми. Каже, що багато часу проводить на ногах, тож знімає втому за допомогою різного релаксу, який не є безкоштовним.
«Колись у молодості мала серйозні проблеми з попереком, зараз це також дається взнаки. Тому прикладаю чималі зусилля для того, аби мій стан не погіршився, а навпаки – покращився. Передусім, це – заняття з йоги. Однак для мене вони обходяться задарма, оскільки займаюся вдома самотужки. Навчила донька. Вона є інструктором з йоги. Крім того, влітку багато плаваю, відвідую басейн. Один візит – 200 гривень. За місяць це може коштувати до 4 тисяч гривень. Восени та взимку замість купання ми з подругами ходимо у сауну. На 6 осіб це – 300 гривень. Тобто, по 50 із людини. На місяць це – всього 200 гривень. Як на мене, така процедура є дуже корисною для організму, загартовує, покращує самопочуття і дозволяє у перспективі заощадити на ліках», – зізнається жінка.
Щодо аптечних препаратів, то їх закарпатка купує небагато.
«Якщо говорити про засоби особистої гігієни та краси, то на це витрачаю на місяць гривень 700. Крім того, періодично купую різні біодобавки. Баночка – від 200 і більше гривень. Однак це – виключно профілактичні препарати. Що ж стосується власне ліків, то доводиться купувати переважно мазі для спини. Це – гривень 400 на місяць. Загалом видатки не є захмарними. Але якщо у людини дійсно серйозні проблеми зі здоров’ям, то можна збанкрутувати, бо медикаменти дуже дорогі. Лікування елементарної застуди, якщо брати жарознижувальні препарати, щось проти нежитю, від болю в горлі, навіть без антибіотиків… потягне гривень на тисячу і більше. Якщо ж ще й потрібно проходити усілякі обстеження, то взагалі потрібно розраховувати на тисяч 2-3», – наголошує вона.
Масаж, стоматологія, знеболювальні
Виноградівчанка Діана Щадей працює у сфері продаж. Зізнається, що найбільше з її гаманця «тягнуть» стоматологічні процедури.
«На жаль, зуби у мене постійно псуються. До стоматолога доводиться систематично ходити двічі на рік. При цьому щоразу роблю панорамний знімок ротової порожнини та щоразу десь виявляється карієс. Якщо зуби запустити, то платити за все доведеться ще більше, ніж якщо їх вчасно лікувати. Коронки, імпланти – задоволення не з дешевих, а вилікувати один зуб – гривень 1500, залежно від того, у якому він стані. Щоразу таких у мене по 5-6. Тобто, якщо розбити витрати, буде гривень 500 на місяць», – каже вона.
Крім того, закарпатка відвідує масажний салон, аби почуватися більш бадьорою
«У мене остеохондроз, тож періодично, бодай раз на сезон, ходжу на масаж. Один сеанс коштує 150 гривень. Їх потрібно щонайменше 10. Це – 1500 гривень. Однак після цього завжди почуваюся, ніби на світ вдруге народилася, зростає потенціал, навіть покращується настрій, з’являється додатковий запас сил. Навіть сон стає більш міцним та спокійним», – наголошує жінка.
Багато ліків Діана не купує, усі хвороби намагається лікувати народними засобами.
«У аптеці купую лише знеболювальні. Це – до 50-60 гривень. Просто вони мають бути завжди вдома, як і йод, бинт та вата. Ну і якщо болять зуби, без цих препаратів пережити ніч практично нереально. У інших випадках користуюся рослинними настоянками. Завжди вдома маю запас лікарських трав і знаю, який чай від яких недуг допомагає. Це – і безкоштовно, і натурально, і не викликає жодних побічних ефектів, як звичайні ліки. Навіть високу температуру збиваю компресами, а не таблетками», – зізнається вона.
Якщо хворобу запустити, лікувати її дорожче
А що кажуть з приводу витрат на здоров’я самі лікарі? Оксана Лавренко з Хуста наголошує, що дійсно, зараз багато медичних послуг є недешевими, а вартість деяких ліків справді захмарна.
«На жаль, закарпатці не проходять систематичних профілактичних оглядів, до фахівців звертаються уже тоді, коли хвороба дійсно сильно запущена. У такому разі доводиться робити і багато різноманітних обстежень, і здавати аналізи, і витрачали доволі великі суми конкретно на медикаменти, – розповідає вона «Карпатському об’єктиву». – Звісно, коли недуга переходить у хронічну форму, боротися з нею доводиться і довго, і коштує це доволі дорогувато.
На думку лікарки, у середньому курс лікування гастроентерологічного захворювання може обійтися у щонайменше тисячу гривень. Це – лише ліки, без додаткових обстежень, які часто наші земляки роблять виключно у приватних клініках, де їхня вартість у рази вища за ту, яка є у державних медичних установах.
«На мою думку, закарпатці або нічого не витрачають на здоров’я взагалі, або якщо витрачають, то суми справді великі. У середньому – гривень 1000 на місяць, але підрахувати затрати важко, бо все залежить від діагнозу, від стану здоров’я самого пацієнта та від того, які конкретно ліки він прийматиме. Наголошу, що українські аналоги закордонних препаратів завжди можна придбати дешевше за європейські, але чомусь краяни частіше купують саме закордонні, бо думають, що вони більш якісні. При цьому, у продажу нерідко зустрічаються підробки власне дорогих ліків, які ефекту не принесуть жодного», – запевняє медикиня.
За її словами, аби менше хворіти, принаймні треба звернути посилену увагу на правильне харчування і вживати якомога більше овочів та фруктів та їсти якомога менше жирної, смаженої та гострої їжі.
Марина АЛДОН
Категорія : Економика
Схожі Новини
-
серпня 02 / 2020
-
липня 23 / 2021
-
лютого 19 / 2023
-
листопада 22 / 2022