Коли саме та як правильно здобувати березовий сік: кому можна пити його, а кому ні

березня 25 / 2023

Березовий сік збирають у квітні-березні. Всім відомо, що це дуже корисний напій, який покращує здоров’я та самопочуття людини. Він містить в собі багато мікроелементів, дубильні речовини та органічні кислоти, які допомагають вилікувати різні захворювання.


Ще з давніх-давен, шанували березу та використовували її в народній медицині.

Однак, збираючи сік самостійно, люди не дотримуються правил його добування. В результаті — це призводить до знищення дерев, а це карається законом.

Добувати березовий сік у суворо відведених місцях можуть постійні користувачі лісових угідь та підприємці. Для цього вони отримують «лісовий квиток», передбачений ст. 69 Лісового Кодексу України.

Люди, які добувають березовий сік для власних потреб, можуть спричинити загибель дерев. Все тому, що вони не звертають увагу ні на вік дерева, ні на площі, де дозволено це робити. В результаті, всередині дерева починаються процеси гниття, грибкові захворювання й береза втрачає свої цілющі та смакові якості.

У природно-заповідних зонах збирати березовий сік суворо заборонено.

Утворення березового соку.

Березовий сік утворюється в період сокоруху в судинах деревини берези. Якщо надрізати кору або надламати гілку, то з місць пошкодження під дією кореневого тиску почне виділятися прозора, солодкувата рідина. В надрізані місця потрібно встромити трубочку або жолобок, по ним буде стікати сік у ємність.

В літній період, завдяки фотосинтезу, з вуглекислого газу та води утворюється глюкоза. Береза запасається глюкозою у великій кількості, потім перетворює її у крохмаль та ховає у коренях.

Правильний збір березового соку.

Необхідно вибрати березу діаметром більше 30 см., якій понад 30 років. Для зручного збирання соку, дерево має бути трохи нахилене.
Від землі слід відміряти 1,5 м. та зробити отвір ножем або спеціальним свердлом знизу догори, так березовий сік буде вільно стікати вниз. Ні в якому разі, не можна використовувати сокиру. В залежності від товщини кори, глибина отвору може бути 2-3 см. Краще робити отвір з північної сторони.
Потрібно вставити в отвір жерстяний «носик», по якому буде стікати сік. Під отвором потрібно розмістити будь-яку ємність, щоб туди стікав сік. Щоб ємність трималася міцно, її слід закріпити скотчем навколо стовбура. Не потрібно робити багато отворів, достатньо одного.
Після закінчення збору соку, необхідно зняти носик та закрити отвір спеціальним корком, щоб не витікала звідти рідина. Після цього, рану на стовбурі слід замазати садовим варом.
Протягом всього дня, з однієї великої берези можна взяти до 3 л. соку. Якщо зібрати більше, то береза втратить сили та швидко загине. Упродовж 10 років можна збирати сік з одного дерева.
Як тільки закінчується сезон збору березового соку, обов’язково слід змащувати отвори садовим варом, віконною замазкою, живичною пастою або глиною з вапном, щоб на деревах швидко загоїлися рани;
Для приватного збору соку дозвіл не потрібен. Проте, якщо необхідно збирати сік на продаж, то на це потрібно мати дозвіл, за який необхідно заплатити в лісництві.
Категорія : Різне


Залишити Коментар