Вчені назвали продукти, що прискорюють наше старіння на біологічному рівні

вересня 16 / 2020
Вчені назвали продукти, що прискорюють наше старіння на біологічному рівні
Одне з досліджень вчених іспанського Університету Наварри в Памплоні зв’язало споживання ультраоброблених продуктів зі старінням організму на біологічному рівні. Справа в тому, що при цьому відбувається скорочення теломерів, розташованих на кінчиках хромосом, які зберігають їх цілісність і оберігають від зносу.
З віком теломери стають коротшими і менш ефективними, тому вчені розглядають їх як маркери біологічного віку людини на клітинному рівні.
Нове дослідження показує, що скорочення теломерів і старіння клітин пов’язано з їжею. Чим більше вона оброблена, тим швидше старіє організм.
За словами доктора наук Люсії Алонсо-Педрери, яка очолювала дослідження, в світі зростає споживання ультра-обробленої їжі (UPF). Частково вона складається з натуральних продуктів – білкових ізолятів, цукрів, жирів і масел, але в ній дуже мало цільних продуктів або й взагалі немає.
Компанії, що виробляють UPF, часто додають в них ароматизатори та емульгатори для смаку, а також барвники та інші добавки для зовнішнього вигляду. UPF бідні на поживні речовини і часто незбалансовані. При цьому вони дуже прибуткові, завдяки недорогим інгредієнтам, економним виробничим процесам і тривалому терміну зберігання. Споживачів привертає зручність і відносно довгий термін зберігання.
Колишні дослідження встановили лише зв’язок між довжиною теломерів і алкоголем, обробленим м’ясом і продуктами з високим вмістом насичених жирів і цукру. Також був виявлений зв’язок з ожирінням, гіпертонією, метаболічним синдромом, деякими типами раку і діабету 2 типу, проте вони часто пов’язані з віком, тому не завжди залежать від споживання UPF.
Доктор Алонсо-Педрери і її колеги вивчили впливу UPF за допомогою системи класифікації продуктів NOVA, тобто в залежності від ступеня обробки.
Добровольцям зробили аналіз ДНК і розділили на чотири групи відповідно до кількості з’їдених порцій ультрапереробленої їжі в день і виявили залежність між теломерами і споживанням такої їжі.
Так, скорочення теломерів різко зросла зі збільшенням порцій UPF. У групі з двома порціями – на 29%, з двома і до трьох – на 40%, а у тих, хто з’їдав три і більше порцій – на 82%.
Дослідники також зробили ряд загальних спостережень щодо третьої групи. Ці люди були більш схильні до діабету, сімейного анамнезу серцево-судинних захворювань і аномального вмісту жирів в крові і тілі. Вони частіше перекушували між прийомами їжі, вживали менше білків, вуглеводів, клітковини, фруктів, овочів, оливкової олії та інших мікроелементів і менше за всіх дотримувалися здорової середземноморської дієти.
Замість цього, їх раціон складався з продуктів з насиченими жирами, підвищеним вмістом солі, холестерину, цукру, фаст-фудів і обробленого м’яса. Вчені також виявили у них підвищену схильність до депресії, особливо при низькій фізичній активності. У підсумку результати зв’язали споживання UPF з надмірною масою тіла, гіпертонією і смертністю від усіх причин.
Категорія : Світ


Залишити Коментар