Україна
2 223 Переглядів
0 Рейтинг
Гірудотерапія: ефективність лікування медичними п'явками
травня
23
/ 2020
У арсеналі офіційної медицини окрім загальноприйнятих способів є ще одна нетрадиційна методика - лікування. Цей специфічний напрямок, що претендує на здатність виліковувати деякі захворювань. Люди почали використати живих п'явок з терапевтичною метою ще більше 2000 років тому. Їх застосування було загальноприйнятим стандартом нарівні з ліками, хірургічними операціями і фізіотерапевтичними процедурами.
Гірудотерапія - що це таке
Така назва дана терапії п'явками. Спосіб лікування відомий також під ім'ям бделотерапія або деллотерапія. Але найпопулярнішою науковою назвою є саме гірудотерапія (це буквальний переклад з латинської мови: терапія означає лікування, а гіруда переводиться як п'явка).
Методологія допомагає мобілізувати внутрішні сили організму, запустити природні механізми зцілення. Оскільки на нього впливає зовнішній природний чинник - живі істоти з підкласу кільчастих черв'яків, її відносять до фізіотерапії.
Для чого потрібні п'явки в медицині?
Спочатку користь для здоров'я бачили лише у видаленні з кровоносної системи "поганої крові", пізніше було відкрито антикоагулянтну дію секрету п'явки і наявність в нім комплексу ферментів. Було виявлено, що під час лікування п'явками, гірудотерапії в організм людини виділяються біологічно активні речовини здатні чинити місцеву і резорбтивну дію.
Використання п'явок в медицині
Корисні властивості паразитів, що живляться людською кров'ю і кров'ю тварин, вивчалися багатьма поколіннями всюди. У різних куточках світу для медичних цілей використовують різних представників класу пояскових черв'яків. Для лікування використовують тільки певну категорію п'явок і їх застосування офіційно затверджено.
Гірудотерапія
У системі класифікації царства тварин вони об'єднані в окремий вид (найменша систематична категорія), що дістав назву "П'явка медична". Подібне розділення пояснює популярність терміну "гірудотерапія", оскільки дотримана наукова коректність, адже грецька назва бделотерапія застосовно так само до лікування будь-якими п'явками, а гірудотерапія - виключно по відношенню до роду Hirudo.
Гарантією чистоти - відсутності в їх кишечнику патогенної флори, здатної при смоктанні потрапити в рану, також виступає дотримання режиму годування. Тварина повинна деякий час голодувати, так воно стане стерильним. Бажано, щоб з останнього годування проходило не менше 4 місяців. За результатами аналізу досліджень, максимальна користь і мінімальна шкода гірудотерапії проявляється через 4-5 місяців після попередньої їди п'явкою. У цей момент вона досягає необхідної для терапевтичного ефекту міри голоду, лікувальних якостей і активності, показуючи низький ризик інфікування.
Як п'явки лікують людину
Лікувальний ефект обумовлений унікальним складом секрету слинових залоз.
Якщо є свідчення до лікування методом прикладання п'явок, то хворому слід знати, що роблять п'явки і чим корисні:
- Вони пронизують зовнішній покрив тіла (іноді слизову оболонку) на глибину до 1,5-2 мм, вводять через слину набір білків і пептидів. Присмоктує, паразити активно витягають тканинну рідину, суміш лімфи і капілярної крові;
- Висмоктана рідина зберігається в шлунку черв'яка ще декілька місяців (тому для безпеки в продаж екземпляри повинні поступати не раніше 4 міс.);
- Біль від процедури незначний. Сеанс триває 15-45 хв. (точна тривалість - за вказівкою лікаря);
- На місці додатка залишається характерний слід, що зазвичай гоїться впродовж 10-15 днів. Рубці, що залишилися після того, що гоїться, помітні через тижні і місяці.
Про лікувальних п'явок відомо, що вони мають три щелепи, кожна несе на собі ряд дрібних найгостріших зубчиків, що дозволяють їй швидко прокушувати товсту шкіру людини або теплокровної тварини. Одна голодна особина здатна висмоктати 5-15 мл крові. Кількість поглиненої рідини візуально визначається (приблизно) по збільшенню розміру: гранично фіксується 7-9 кратне збільшення маси тіла.
Процес повного насичення може зайняти до декількох годин, після чого кровосос покидає свою жертву. У медичній практиці тривалість контакту контролюється.
лікування п'явками
Від чого допомагають п'явки? Лікувальні властивості базуються на 3-х складових:
- нервово-рефлекторна дія - аналогічно ефекту від акупунктури, тільки замість спеціальних голок на рефлексогенні зони (точки на тілі) впливають хітинові зуби лікувальної п'явки. Через роздратування чутливих закінчень включаються додаткові резерви організму;
- кровопускання - позбавлення від застійної, повної шлаків, погано циркулюючої крові. Користь медичних п'явок полягає також в тому, що за рахунок штучного (дозованого) витягання крові з судинного русла походить розвантаження місцевого кровотоку;
- біологічна дія - уприскування секрету, розріджуючого кров, стимулюючого ряд біологічних реакцій. У рідині, що виділяється залозами, виявлені декілька десятків ферментів - помічників організму при запаленні, болі, формуванні рубцевої тканини і тромбах. Основна речовина, якою багата слина п'явки, дістала назву гірудин. Це активний продукт, отриманий шляхом очищення з головної частини паразита. Його також синтезують штучно і використовують у вигляді лікарського засобу. Основне, чим корисний гірудин - пригнічує дію тромбіна плазми крові (природний компонент згортаючої системи), що викликає тромбоз і запального процесу, що бере участь в регуляції.
Вказані чинники діють одночасно, механізм запускається у момент укусу. Терапевтичний ефект досягається сукупністю різних дій, що дозволяє не лише оздоровлювати організм, але і лікувати п'явками хвороби.
Протипоказання до гірудотерапії
Виключити небажані наслідки вийде, якщо знать, кому протипоказані п'явки. Методику заборонено застосовувати при:
- порушеннях згортання крові;
- онкології;
- крайньому виснаженні організму, дитячому віці;
- анемії;
- вагітності, в період менструації, грудного вигодовування;
- непереносимості ферментів, що виробляються п'явкою;
- лікуванні антикоагулянтами.
Як видно, протипоказань при гірудотерапії не багато, але вони є і їх важливо враховувати. Дотримання усіх правил і рекомендацій лікаря - шлях до здоров'я.
Категорія : Україна
Схожі Новини
-
березня 24 / 2020