Збереження і популяризація культурної спадщини: музеї Закарпаття, суміжних регіонів Румунії та Словаччини посилюють співпрацю

лютого 16 / 2025


🤝 Збереження і популяризація культурної спадщини: музеї Закарпаття, суміжних регіонів Румунії та Словаччини посилюють співпрацю

📍Це передбачає черговий міжнародний грантовий проєкт «Поза національностями. Етнографічні та культурні подібності між румунами, українцями та словаками регіону Верхньої Тиси (EtnCultSim)». Його бюджет – майже 300 тисяч євро.

✅ Ініціативу за кошти Євросоюзу в межах програми Interreg VI-A NEXT Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2021–2027» спільно втілюватимуть Закарпатський музей народної архітектури та побуту, Повітовий музей Сату Маре (Румунія) і Музей української культури у Свиднику (Словаччина).

☝️Цей проєкт дуже актуальний зараз, коли в нашій країні триває повномасштабна війна, а ворог намагається знищити українську культуру й ідентичність. На цьому під час брифінгу наголосили та подякували міжнародним партнерам за багаторічну тісну співпрацю і підтримку керуюча справами обласної ради Мирослава Ливч та заступник директора департаменту культури ОВА Віктор Кравчук.

💬 «Наша команда ставить собі за мету передусім збереження та популяризацію культурної спадщини транскордонного регіону. В межах проєкту буде низка важливих заходів для всіх трьох музеїв. Головний акцент у цьому проєкті ми з партнерами робимо на популяризації наших музейних колекцій шляхом їх цифровізації», – підкреслив директор Закарпатського музею народної архітектури та побуту Василь Коцан.

🇺🇦 За його словами, заклад планує створити 30 3D-моделей традиційного народного одягу, закупити і встановити спеціальне фондове обладнання та інформаційний сенсорний кіоск для відвідувачів.

🇷🇴 У межах проєкту проведуть 3D-сканування експонатів Повітового музею Сату Маре, розповіли його представники – менеджер Лівіу Марта, начальниця департаменту просування спадщини та музейного виховання Ірина-Люба Горват, музеографка Мелінда-Лаура Татаран.

🇸🇰 Своєю чергою директор Музею української культури у Свиднику Ярослав Джоганик поділився, що за грантові кошти планують оцифрувати аудіо- та відеокасети, які збирали майже протягом 70 років, придбають мультимедійну, компʼютерну техніку й інше.

🔗 Крім цього, музеї планують провести низку спільних культурних заходів, конференцій, виставок, опублікують презентаційні альбоми, дослідження тощо.

🙌 Усе це допоможе зміцнити культурні зв'язки та обмінятися досвідом, щоб зберегти цінну інформацію для майбутніх поколінь і зробити її доступнішою для ширшого кола людей.

Відеозапис брифінгу доступний за посиланням ➡️ https://tinyurl.com/yr9zn9bp.
Категорія : Суспільство


Залишити Коментар