Суспільство
481 Переглядів
0 Рейтинг
Гадюка звичайна - єдиний отруйний вид, який мешкає на території НПП «Синевир» і в Карпатах
липня
24
/ 2024
Найчастіше зустрічається на луках, галявинах, болотах, на берегах річок, озер і струмків. На території НПП «Синевир» цей вид зустрічається як космополіт (повсюдно). Густота заселення гадюк дуже нерівномірна. В сприятливих місцях гадюки створюють великі скупчення — їх густота може сягати 90 особин на 1 га, але частіше не перевищує 3-8 на 1 га. Після зимівлі з'являються на поверхні землі зазвичай в квітні — травні. Влітку сховищем для гадюк являються нори різноманітних тварин, пустоти в гнилих пеньках і поміж камінням, кущі, копиці сіна. Люблять вигріватися на сонці, можуть це робити на пішохідних стежках, пеньках, каменях... Полюють як правило в сутінках. Харчуються переважно дрібними гризунами, жабами, комахами. Зареєстрована тривалість життя — 15 років. Зимують поодинці, невеликими групами або великими скупченнями по 200 — 300 особин у підземних пустотах, трухлявих деревах, норах гризунів та інших природних укриттях. Тривалість зимівлі становить близько 180 діб.
Парування проходить через 2—4 тижні після виходу з зимової сплячки. В цей період спостерігаються турніри самців, в яких суперники намагаються притиснути голову супротивника до землі та отримати право на самицю. Гадюка яйцеживородяча. Вагітність триває близько 3 місяців. Зародки живляться не тільки за рахунок жовтка яйця, але й за рахунок кровоносної системи матері. Самиця народжує від 5до 12 дитинчат, довжиною 160 — 180 мм. У високогірних районах розвиток зародків затримується і молоді особини народжуються тільки весною наступного року. До першої линьки молоді гадюки перебувають біля гнізда, а потім розповзаються. Молоді особини кілька тижнів можуть обходитись без їжі за рахунок поживних речовин, які отримані з яйця. Для гадюки характерно зміна зовнішнього забарвлення тіла з пристосуванням до умов середовища.
Отрута звичайної гадюки за механізмом токсичної дії є отруйною переважно геморагічної (викликає крововилив), кровозгортаючої та місцевої некротичної дії. Чим ближче місце укусу до голови, тим він небезпечніший. Навесні отрута гадюки більш токсична, ніж влітку. Укус гадюки викликає наростаючий біль. За крововиливом розповсюджується затікання. При попаданні отрути в кров загальна реакція може розвиватися одразу або через деякий час — півгодини, годину. Найчастіше це відбувається через 15-20 хвилин. З'являється в'ялість, головний біль, нудота, інколи блювання, пришвидшений пульс. Якщо вчасно не надати першу медичну допомогу це може призвести до летальних наслідків.
Категорія : Суспільство
Схожі Новини
-
січня 16 / 2024
-
серпня 02 / 2020
-
серпня 27 / 2021
-
липня 02 / 2021