Суспільство
738 Переглядів
0 Рейтинг
Громадські обговорення щодо створення меморіального цвинтаря на вулиці Капушанській в Ужгороді
листопада
03
/ 2022
Майже півторагодинне спілкування – перша зустріч, на якій обговорювали наміри депутатського корпусу та міської влади навести лад на цвинтарі, що знаходиться майже у центральній частині міста.
Із ужгородцями зустрілися секретар міськради Арсен Мелкумян, директор департаменту міської інфраструктури Віталій Гільтайчук, депутат міськради один з ініціаторів проєкту із благоустрою території кладовища Віктор Качур.
Наголосили, що метою проєкту є навести лад на території цвинтарю на вулиці Капушанській, який зараз є в доволі занедбаному стані попри вичищання комунальними службами чагарників. Насамперед хочуть замінити огорожу старого кладовища, зробити доріжки, освітлення, місця для паркування.
Зустріч, наголосив керівник департаменту міської інфраструктури Віталій Гільтайчук, є лише обговоренням ескізу намірів, оскільки планування проєкту, створення відповідної документації є довготривалим процесом. Усе відбуватиметься з урахуванням думок громадськості, звітуватимуть про кожен етап роботи.
Із основного:
- Представники міської ради розповіли про наміри навести лад на кладовищі, підготовчі роботи тривалі – не на місяць чи пів року, можливо, на рік, а то й довше. Дуже важливо їх розпочати і громадські обговорення, можна сказати, є відправною точкою для початку вишукувальних робіт та проєктування території в цілому.
- Перше питання, над яким працюватимуть – земельна ділянка під кладовищем. Підготують технічну документацію із землеустрою, щоб цільове призначення було « меморіальний цвинтар». Це унеможливить будівництво тут багатоповерхівок або розважальних закладів, про що є хвилювання в ужгородців.
- До робочої групи запрошують приєднуватися громадських активістів, науковців, містян, які мають інформацію про поховання або ж хочуть і готові допомогти реальними справами.
- На офіційному сайті міської ради створять спеціальний розділ і всіх, хто має інформацію про поховання на кладовищі на вулиці Капушанській, просять її подавати туди. Також можна звернутися з такою інформацією у робочі дні до адміністрації ритуальної служби на Кальварії, на вулиці Героїв, 2.
Журналістка-дослідниця минувшини Ужгорода Тетяна Літераті зазначила, що цей цвинтар є дуже важливим із погляду історії, бо там могили відомих ужгородців, поховання січових стрільців, запропонувала розробити актуальну схему поховань, нанести її на мапу, а вже тоді визначатися із подальшими кроками та плануванням території.
Виступили із пропозиціями та зауваженнями керівник обласної лікарні Юрій Яцина, правозахисниця Наталія Майстренко, куратор проєкту «Вільні екскурсії» Янош Мешко, викладачі УжНУ Борис Жулканич і Тарас Гряділь, викладач Закарпатської академії мистецтв, дизайнер та архітектор із Харкова Богдан Бондаренко, ужгородці, які живуть у мікрорайоні біля кладовища, а також ті, у кого там поховані рідні.
Представники міськради розповіли також, що наразі відомо про наявність на кладовищі близько 7 тисяч поховань, однак знайти дані вдалося лише про понад 1,5 тисячі. Крім того, на цій території є й таємні поховання – зокрема тих людей, яких розстріляв КДБ у 1940-их роках, а також пацієнтів обласної лікарні, які помирали від інфекційних хвороб. Тож під час підготовки робіт мають усе врахувати, зібравши всю можливу інформацію, а також разом із фахівцями й громадськістю напрацювати подальші кроки створення меморіального цвинтаря.
На завершення зустрічі секретар міськради Арсен Мелкумян подякував небайдужим ужгородцям, яких на обговорення зібралось чимало, і запросив до діалогу з владою та участі у наступних обговореннях щодо кладовища на вулиці Капушанській.
Категорія : Суспільство