Суспільство
906 Переглядів
1 Рейтинг
На березі річки Боржава прибрали сміття
жовтня
16
/ 2022
Через дощі заплановану екоакцію довелося дещо відтермінувати, але зрештою на квасівській ділянці річки Боржава прибрали величезний сміттєвий острів та купу відходів, які накопичилися.
Участь в акції взяли дві державні та одна громадська організація. Захід відбувся за підтримки Агентства регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради (АРР «Закарпаття») у співпраці з Берегівським міжрайонним управлінням водного господарства та громадською організацією «Екологічний рух «Кольорові баки», який очолює Віктор Бучинський. Під час робіт із річки видалили 500 кілограмів скла, 30 мᵌ дерева та 40 мᵌ пластику, які зібрали та винесли на берег. Про цілоденну акцію ми попросили розповісти Віктора Бучинського.
– Спочатку прибирання планувалося на 19 вересня, але цьому завадили сильні дощі, ми не могли вийти на берег із важкою технікою. Сьогодні ж була чудова погода. Ми проводили роботу спільно з двома державними організаціями. Завданням фахівців водного господарства було зібрати з річки дерева, сміття, яке накопичилося на великій території, а також різні види відходів. А завдання Екоруху «Кольорові баки» – сортувати їх на березі. АРР «Закарпаття» надало підтримку в доставці учасників акції на місце, забезпечило важку техніку, кран і трактор. Всього в роботі взяли участь 40 осіб. Я вже розповідав, що хочу запровадити в Україні модель, яку я бачив в Угорщині, у Вашарошнамені, під час очищення Тиси, коли державні установи та громадські екологічні рухи спільно проводять роботу з охорони довкілля. Окрім нинішньої акції, ще в цьому році хочу провести ще одну, бо до кінця року до натягнутої сітки прибуде багато сміття.
Ця ділянка річки дуже важкодоступна, без крана ми б нічого не змогли зробити. Крім того, водникам знадобилися човни, щоби направити сміття ближче, адже кран не дістає до іншого берега річки.
Наразі проблема полягає в тому, що сміттєзбірна сітка встановлена лише в Квасові. Ми можемо виловлювати відходи лише тут. Крім того, неподалік, вище за течією, на річці вже заповідна зона, до якої ми не можемо підійти. Тому ми плануємо з АРР «Закарпаття» скликати круглий стіл в Ужгороді, де я хочу звернути увагу на те, що в кожному районі Закарпаття має бути громадська організація, подібна до «Кольорових баків», щоби кожен долучався до цієї роботи.
Крім того, хочу закликати лісівників долучитися до нас, бо це не діло, що ми не маємо змоги проводити відповідні заходи захисту довкілля на заповідній території, бо не можна торкатися рослин чи дерев, але можна залишати там сміття. Нехай з нами йдуть лісники, оточують ті сектори і дерева, які не можна чіпати. А ми без проблем виконаємо поставлене перед нами завдання.
Також я маю висловити вдячність нашим друзям в Угорщині, котрі підтримують нас. Один із них – Аттіла Телекеш, власник фірми «TasysDesign», який виготовляє різноманітні футболки, одна з них із написом Save River and Lake (Врятуй річку та озеро), на якій є і логотип «Кольорових баків», і з кожної проданої футболки 500 форинтів він віддає на очищення закарпатських річок.
Підтримують нас і дистриб’ютори Hard Core Chili – Бейла Фодор і Йожеф Товт. Вони віддають по 300 форинтів із продажу соусів під назвою «Дух Тиси» на очищення довкілля Закарпаття. Ми познайомилися після того, як вони переглянули документальний фільм «В ім’я Тиси», і на основі побаченого вони вирішили, що хочуть підтримати порятунок річок через Екологічний рух «Кольорові баки». Користуючись нагодою, хочу ще раз їм висловити вдячність!
Категорія : Суспільство