На Закарпатті відбулася Міжнародна конференція

жовтня 17 / 2020
В.о. голови Закарпатської ОДА Олег Коцюба разом Ольгою Травіною, заступницею голови ОДА та науковою елітою Закарпаття, представниками різних країн Європи згадали трагічні події, а саме втрати та військові поховання Першої світової війни.

Міжнародна науково-практична конференція «Військові меморіали і поховання – наша спільна європейська історична спадщина» стартувала з Ужгорода й розпочалася з виставки «Уродженці України – чехословацькі воїни у Другій світовій війні». Її показали у залах Археологічного музею УжНУ ім. Е.Балагурі. Там можна було побачити розповіді військових, учасників війни. Останні описували тодішні емоції, про пережите, про війну. За словами організаторів підготували унікальну експозицію Генеральне консульство Чеської Республіки у Львові.

Олег Коцюба, в.о. голови Закарпатської ОДА привітав учасників конференції:

"Не варто довго говорити наскільки переплетені історії Чехословаччини, Чехії, України та Закарпаття. Історія сама говорить за себе. Війна не закінчується, до тих пір поки не похований останній солдат. Хочу відмітити важливість пошукової роботи та впорядкування військових меморіалів й поховань. Це той доробок, який не дає нам забути, історичні події. Я нещодавно на Ужоцькому перевалі відвідав меморіал воїнам, які загинули під час Першої світової війни. Це приклад спільної історії та реальної співпраці. Тому бажаю усім учасникам конференції плідної співпраці і роботи. Треба пам‘ятати минуле і жити спільним європейським майбутнім".

Продовжили захід пленарним засідання та засідання секцій конференції. Учасники конференції із України, Чехії, Словаччини, Угорщини, Словенії, Польщі доповідали присутнім про опіку над військовими похованнями на Прикарпатті, про військові та цивільні втрати населення Закарпаття у Першій світовій війні. Адже Закарпатський край насичений військово-історичними об’єктами, які, за словами істориків є малодослідженими або взагалі невідомими. Найбільша кількість воїнів – 12 тисяч, які померли у військових шпиталях, поховані на двох цвинтарях в Ужгороді. За словами експерта Юрія Фатули, голови ГО «Центр військово-історичних досліджень «Memento bellum», 180 тисяч посмертних карток із чеського військового архіву і віднайшла близько 3,5 тисяч воїнів, які поховані в обласному центрі Закарпаття. Аналіз цих документів свідчить, що це уродженці дев’ятнадцяти нинішніх європейських країн.

Конференція є вже традиційною. Однак через ситуацію з коронавірусною інфекцією цього року проходила у новому форматі: очно та дистанційно. Тривала вона два дні. Сьогодні, 16 жовтня на військовому цвинтарі Першої світової війни на Міжгірщині відкрили пам’ятник.
Категорія : Суспільство


Залишити Коментар