Новини по нашому 4 690 Переглядів 1 Рейтинг

На Рахівщині при польових обстеженнях виявили цікаву знахідку

лютого 27 / 2024
Цікава знахідка 🌱при польових обстеженнях💚

У Кузійському масиві Карпатського біосферного заповідника на вкритих мохом скелях ⛰ та стовбурах старих буків 🌳зростає лобарія легеневоподібна – листуватий епіфітний лишайник з роду Лобарія, який дуже чутливий до змін 📉 лісових екосистем.

Також цей лишайник зустрічається у Свидовецькому, Чорногірському, Марамороському та Угольсько-Широколужанському масивах заповідника.


✌️Нове місцезростання лобарії обліковано науковцями ботанічної лабораторії під час обстеження території Діловецького лісництва філії «Великобичківське лісомисливське господарство» ДП «Ліси України», які увійшли до складу заповідника від 02.01.2022 № 5 згідно Указу Президента України.

❗️ Раніше вид був широко розповсюджений в Європі, але зараз, у зв'язку із забрудненням повітря та порушенням біотопів, зник у багатьох місцях, тому включений до Червоної книги України із статусом «вразливий».

Вегетативне тіло (талом) 🍃 лишайника складається зі шкірястих, з візерунком із западинок, лопатей зеленого кольору, часто з оливковим відтінком.

Цікаві особливості виду:
🔹 через свою схожість з тканиною легені, відвар лобарії, який має протизапальну дію, з давніх давен використовують для лікування захворювань легень, астми, туберкульозу;
🔹 містить стіктову і гірофорову кислоту, що захищає лишайник від поїдання травоїдними тваринами;
🔹 верхній шар слані містить меланін, що захищає лишайник від згубної дії ультрафіолетових променів;
🔹 використовується для отримання оранжевого барвника для шерсті, при дубленні шкір, в парфумерній промисловості та як інгредієнт при виробництві пива.

🔎Вивчай природу Карпат та слідкуй за нашою сторінкою!

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
Національні парки України / wownature.in.ua
Франкфуртське зоологічне товариство в Україні // FZS Ukraine
Категорія : Новини по нашому


Залишити Коментар