Новини по нашому 1 045 Переглядів 0 Рейтинг

Мовний омбудсмен виявив порушення законів про мову в школах на Закарпатті

січня 20 / 2023
Мовний омбудсмен виявив порушення законів про мову в школах на Закарпатті
У майже чотирьох десятках шкіл з угорською мовою навчання із сотні на Закарпатті немає класів, де викладання велося би лише державною мовою.

Про це Уповноважений із захисту української мови Тарас Кремінь повідомив у Фейсбуці, на офіційній сторінці.

“Заходи державного контролю за застосуванням державної мови відділом з питань освіти Берегівської районної державної адміністрації, проведені наприкінці 2022 року відповідно до рішення Уповноваженого, виявили певні недоліки та порушення чинного законодавства. Зокрема, в більшості зі 108 шкіл Берегівського району Закарпаття функціонують класи з угорською мовою навчання поряд з державною, але у 37-ми з них не утворено жодного класу, в яких навчання відбувалося б лише державною мовою”- написав він.

Кремінь зауважив, що чинним законодавством не передбачено функціонування закладів освіти з навчанням мовою національної меншини. Тим більше, що заробітну плату вчителі отримують за рахунок бюджету України та основне забезпечення шкіл відбувається так само з бюджету нашої держави.

“Натомість закон вимагає створення окремих класів (груп) із навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. При цьому в таких класах обсяг навчального часу предметів, що вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі.” - зазначив він.

“Також встановлено, що в освітніх програмах та навчальних планах усіх шкіл району, в яких функціонують класи з навчанням угорською мовою поряд з державною, не визначено мову викладання кожного предмета. Така ситуація може призводити до інших порушень. Так, наприклад, в одній з шкіл, в усіх класах предмети викладаються одночасно двома мовами: 70% угорською, 30% - українською. Така форма навчання суперечить чинному законодавству, зокрема положенням частини шостої статті 5 Закону України "Про повну загальну середню освіту". - зазначив Уповноважений.

З його слів, за результатами державного контролю складено відповідний акт із рекомендаціями усунути виявлені недоліки. Його надіслано на адреси районних адміністрацій, яких стосуються ці зауваження.

Також відповідні звернення Уповноваженого скеровано до Міністерство освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.
Категорія : Новини по нашому


Залишити Коментар