Голова Закарпатської ОДА на гвинтокрилі облетів всю область, для перевірки (фото)

квітня 04 / 2021
Анатолій Полосков, голова Закарпатської ОДА: "Нещодавно угорські колеги, які переймаються екологічними проблемами, поширили відео про проблеми засмічення річок на Закарпатті, з подальшим потраплянням сміття до Угорщини.

Проблема насправді існує і є болючою як для нашого краю, так і для дружнього сусіда. Питання, підняті у матеріалі, дуже важливі, і потребують вирішення. Але, нажаль, деякі тези не відповідають дійсності.

Автори фильму не спілкувалися з представниками державних організацій та установ, які безпосередньо і планово займаються роботою по вирішенню питання засмічення річок. Не відмітили у матеріалі, що нами за короткий термін розчищено 32 затори, які створювалися протягом багатьох років, та прибрано 39 стихійних сміттєзвалищ в заплавах річок.

Питання ліквідації сміттєвих заторів та завалів на річках Закарпатської області з першого дня мого вступу на посаду у 2020 році перебуває на особливому контролі, бо воно значно глибше, ніж просто зачистка русел та приток від сміття. Це проблема поводження з ТПВ та відношення людей до навколишнього середовища. Це проблема, яка створювалася десятиріччями, і вирішити її в короткі терміни надзвичайно важко. Ми повинні бути реалістами і просто робити свою роботу. Кожен на своєму місці. Від мешканця кожного села і міста, до голови громади і облдержадміністрації.

Сьогодні комісійно здійснили плановий обліт річок Латориця, Боржава, Тиса та їх приток. Особливо важливим було оглянути русла річок в урочищах, куди доступ обмежено і проведення робіт по розчисткам ускладнено природоохоронними нормативними документами.

Нами було оглянуто раніше позначені затори, і також формування нових скупчень сміття на річках та притоках. Одночасно з висоти чітко видно, як біля домогосподарств, сільськогосподарських підприємств, ферм, теплиць та окраїнах територіальних громад біля берегів річок формуються несанкціоновані точки збору сміття, які після підняття рівня води потенційно можуть опинитися у річках. Такі речі є неприпустимими і потребують невідкладного реагування.

Для мене, як керівника краю, критично важливо детально і глибоко розуміти проблематику і бути повністю інтернованим у процес вирішення проблеми засмічення річок та поводження з ТПВ.

Над вирішенням цих важливих питань ми працюємо разом з нашими Угорськими, Словацькими та Румунськими партнерами. У той же час, питання перебуває на контролі у Президента, Прем’єр Міністра України та профільного міністерства.

За моїм дорученням ще у грудні 2020 року створено спеціальну робочу групу, до складу якої увійшли кращі фахівці Басейнового управління р.Тиса, екологи, ДСНС, представники громад, тощо з завданням розробки поетапного плану вирішення питання попередження та припинення засмічення річок на Закарпатті.

В рамках виконання завдань першого етапу плану, групою:

- залучено фахівців басейнового управління водних ресурсів річки Тиса для виконання завдань по аналізу поточної ситуації на річках Закарпатської області пов’язаної з сміттєвими заторами та завалами;

- формується карта сміттєвих заторів та завалів на річках для підвищення оперативності реагування на виникнення НС та подальшої планової їх ліквідації.

Після стабілізації рівня води у річках, група невідкладно:

- готує кошторисну документацію для визначення необхідних об’ємів фінансування по виконанню робіт в зоні відповідальності;

- визначає об’єми робіт в заповідних зонах для шляхи доставки техніки до завалів і узгодження плану робіт з профільним Міністерством;

- розробляє технічні рішення по створенню системи блокування витоку сміття по руслам річок до суміжних країн та подальша його інтеграція в систему роботи по боротьбі з заторами в області;

- залучає спеціальні технічні засоби для фіксації поточної ситуації на річках пов’язаних з накопиченням сміття та передачу даних до відповідних підрозділів, тощо.

Для забезпечення виконання вищевказаних заходів буде залучено фінансувння «Програми охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області на 2021-2023 роки», якою передбачено 9 млн. грн. та ряду інших пограм взаємодіючих структур і міжнародних донорів.

Одночасно, ми формуємо команди з волонтерів та громадських організацій, які разом з нами долучаться до виконання плану заходів по ліквідації сміттєвих заторів на річках і сміттєзвалищ в заплавах, а також широкої роз’яснювальної роботи серед населення області з питань утилізації та поводження з ТПВ.

Роботи дуже багато. Але є чіткий план дій, розуміння ситуації, надійна команда та безумовне бажання вирішити це питання докорінно.

Тож ми обов’язково запросимо колег зняти ще один матеріал, безпосередньо на місця виконання робіт по розчисткам річок, на точки збору, сортування і перенаправлення вторсировини, які функціонують в області, показати також нові проєкти сміттєсортувальних заводів, які планують і вже починають будувати в регіоні та інші важливі речі, які ми разом робимо щоб подолати проблему.

Впевнений, що разом зможемо донести до людей об’єктивну інформацію не лише про стан проблеми, а і про шляхи її вирішення. Це спонукатиме нас об’єднуватися і разом вирішувати спільні для всіх нас проблеми".


Голова Закарпатської ОДА на гвинтокрилі облетів всю область, для перевірки (фото)
Категорія : Гарячі Новини


Залишити Коментар