Економика
1 328 Переглядів
1 Рейтинг
Замість 60 000 автомобілів: як румунські та закарпатські Карпати перетворюють гірські хребти на джерела чистої енергії
лютого
07
/ 2025
Закарпаття та Румунію об’єднує не лише річка Тиса та гори Карпати, але й вітряки на гірських хребтах. У наших сусідів вітер обертає лопаті вітрових турбін на високогір’ях гір Апусени, перетворюючи силу природи на електроенергію. Це не лише чиста енергія для довколишніх громад, але й дуже відчутний внесок у збереження навколишнього середовища від шкідливих викидів. Давайте розберемось, як це працює і чи варто боятися сучасних вітряків у Карпатах?
Румунські Карпати: піонери вітроенергетики
У серці гір Апусенів, на масиві Біхор із вершиною Кукурбета (1 849 м), розташована одна з найвищих вітрових електростанцій Румунії. Їх величезні вежі змушують вас почуватися гномами. Їхня висота становить 105 м, а лопаті гвинта мають довжину 45 м і важать 6,5 тонн кожна. Вітряки майже такі ж, як той, що у Нижніх Воротах на Закарпатті. Цей проєкт у комуні Аврам Янку, округу Альба стартував у 2015 році, коли тут почали встановлювати перші турбіни. Власник електростанції — компанія Energo Proiect SRL з другого за величиною міста Румунії Клуж Напока.
Компанія, яка працює з 2007 року на ринку енергетики та займається енергоеефективністю, Румунії і є сертифікованою за стандартами ЄС, швидко змогла переконати місцеві громади у вигодах проекту. Мешканці комуни переконалися на прикладах схожих проектів, що сусідство з вітряками принесе гроші, роботу і дозволить замінити брудні види видобутку електрики на чисті. І вже за кілка місяців Energo Proiect SRL отримала потрібні дозволи від Органу регулювання енергетики Румунії ANRE та Міністерства енергетики.
Почалося будівництво. Площа, на якій реалізовували проект, мала загальну площу 164 509 квадратних метрів. Турбіни розмістили в бетонних фундаментах глибиною 3 метри і площею 324 квадратних метри. Корпуси турбін, гондоли та лопаті транспортували на місце за допомогою причепів. Монтаж на фундамент і збірка здійснювалися за допомогою великотоннажного крана.
Після завершення робіт у 2016 році чотири турбіни стали виробляти електроенергію, потужністю 2,2 МВт. Вироблена енергія направляється до точки підключення, а звідти – до національної енергетичної системи через існуючу підземну мережу. Нині ВЕС на масиві Біхор складається з 50 вітрогенераторів, кожен із яких має потужність 3 МВт, забезпечуючи електроенергією близько 100 000 домогосподарств.
Це дозволяє регіону не лише бути енергетично незалежним, але й знижувати викиди CO₂ на 300 000 тонн щорічно — еквівалент вилучення з доріг 60 000 автомобілів.
Економічна та соціальна користь
Під час будівництва ВЕС було створено понад 200 робочих місць, а сьогодні близько 50 осіб постійно зайняті на обслуговуванні станції. Крім того, розвиток інфраструктури та інвестиції у соціальні проєкти підвищили рівень життя місцевих громад. Відремонтовані дороги, додаткове фінансування шкіл і медичних закладів – усе це стало можливим завдяки коштам, які надходять у місцеві бюджети від діяльності ВЕС.
Закарпаття: на старті вітряного шляху
На Закарпатті, в Нижньоворітській громаді, вже працює перша в області вітрова електростанція. Наприкінці минулого року ця ВЕС виробила понад 5 мільйонів кВт/год електроенергії.
Одна турбіна потужністю 4,8 МВт вже забезпечує електроенергією до 3 000 домогосподарств. Попереду — розширення до 16 турбін, які зможуть покрити потреби 50 000 домогосподарств. ЦІ це лише початок великого шляху, де вітер стане надійним союзником у боротьбі за енергетичну незалежність і чисте довкілля.
Замість висновків
Варто сказати, що Україну та Румунію об’єднує і спільний енергетичний ринок ЄС. Та навіть спільний вітровий бізнес. Так українські компанії збудували в румунському повіті Яси у рамках проекту «Руджиноаса» ВЕС потужністю 60 МВт з 10 турбінами V162-6,0 МВт. Це, на сьогодні — одна з найбільших ВЕС у Румунії.
Попри це, Румунія за рейтингом вироблення електроенергії не входить навіть у десятку країн ЄС. Тобто тут, як і в Україні ринок розвитку екологічно чистої енергії лише набирає обертів...
Приклади Румунії показують, що, використовувати потенціал своїх гір треба. І таким чином можна не лише забезпечити себе електроенергією, але й покращити життя громади через розвиток інфраструктури та створення нових робочих місць. Вітряки ж у нас, як це зараз є у Румунії та багатьох країнах світу, можуть стати новими туристичними магнітами та джерелом чистої, відновлюваної енергії. Варто лише відкрити вікна для цього вітру змін!
Категорія : Економика
Схожі Новини
-
вересня 09 / 2020
-
липня 27 / 2020
-
серпня 02 / 2020
-
грудня 22 / 2024