Економика
1 190 Переглядів
0 Рейтинг
Вартість кави б'є рекорди: чому напій невдовзі може стати "царським"
лютого
17
/ 2024
Наразі кава коштує найдорожче за останнє десятиліття.
У світі стрімко почала дорожчати кава
Ціна на арабіку вже зросла на 20%, а на світових біржах ціни сягнули рекордного показника за останні сім років.
В Україні кава теж здорожчала. Про це пише УНІАН.
Провідний науковий співробітник Інституту аграрної економіки Богдан Духницький зазначає, що в Україні ціни на запашні зерна почали зростати ще від початку 2022 року.
"Основною причиною такої тенденції є зростання цін на каву на світових ринках через несприятливі погодні умови та низький врожай у провідних країнах-виробниках цієї культури. Це, перш за все, Бразилія, Колумбія, В’єтнам та Індонезія. Оскільки наша країна цілком залежить від імпортних поставок цього продукту, глобальні тенденції прямо впливають на український продовольчий ринок", – пояснив він.
Регіональна директорка компанії, що здійснює маркетингові дослідження, 4Service Group Вікторія Скорбота зазначає, що на ринок кави також вплинув глобальний збій у ланцюжках постачання, а саме – нестача контейнерів для транспортування зерен. Тому що виробники та обсмажувальники – компанії, які переробляють кавові зерна в придатний для споживання продукт – часто розташовані в різних країнах.
Крім цього, за її словами, в країнах-експортерах були свої глобальні внутрішні проблеми, які так чи так відобразились на ситуації з кавою.
"Зокрема, Ефіопія перебувала на порозі громадянської війни, а у В’єтнамі зростала кількість хворих на ковід", – зазначила Скорбота.
Для кавового ринку України додатковим болісним ударом стала повномасштабна війна, внаслідок якої порушились логістичні ланцюжки та, зрештою, зросла вартість доставки.
Аналітики зазначають, що під час повномасштабного вторгнення відбувся різкий стрибок цін, в результаті якого середня вартість чашки еспресо в країні зросла від 20 до 28 гривень лише протягом 2022 року.
"Найдорожче філіжанка кави стане на Одещині (36 грн), Донеччині (35 грн) та Харківщині (32 грн). Натомість найнижчі ціни на базовий кавовий напій в Україні на Хмельниччині (21 грн), Сумщині (23 грн), Житомирщині та Вінниччині – по 24 гривні відповідно", – підрахували дослідники.
Зростає й вартість усіх кавових брендів на полицях вітчизняних супермаркетів
В Інституті аграрної економіки вважають, що загалом, станом на зараз, ситуація на українському ринку кави не є критичною.
"Кава належить до продуктів, які витримують тривале транспортування й зберігання, тому може накопичуватись, наприклад, на складах. Разом з тим перелік країн, де вона вирощується, доволі обмежений, тому будь-які збої системи "виробництво-доставка" різко змінюють весь ринок", – зазначає експерт Духницький.
З його слів, наразі дорогоцінні кавові зерна торгуються у світі за найвищими цінами за останнє десятиліття. І це ще далеко не межа.
"Якщо до цього додати відчутне зниження її запасів внаслідок більшого споживання відносно виробництва за два останні сезони, то практично всі прогнози свідчать про подальше зростання цін в даному сегменті", – говорить він.
Відомо, що кава може чинити як позитивну, так і негативну дію на організм. Про те, як залежить вплив кави на організм людини від способу її приготування, розповідають норвезькі учені, які понад 20 років вивчали вплив кави на організм та виявили найшкідливіші та найкорисніші для здоров'я способи її приготування.
Яка кава найшкідливіша
Дослідження проводилося в період від 1985 до 2003 року. В дослідженні брали участь 500 тисяч людей віком від 20 до 79 років. Це були люди які споживали каву, приготовану різними способами.
Крім кавових звичок, до уваги брали спосіб життя людей, різноманітні чинники, що впливають на здоров'я, як-от наявність шкідливих звичок, вага і фізична активність.
Співробітники Гетеборгського університету дійшли висновку, що існує зв'язок між методами заварювання кави, серцевими нападами та тривалістю життя.
Згідно з результатами опублікованого дослідження, найшкідливішою виявилася нефільтрована кава, та кава, заварена просто в чашці. У нефільтрованій каві міститься велика кількість речовин (їх у 30 разів більше, ніж у фільтрованому напої), які підвищують "поганий" холестерин.
Найкорисніше виявилося пити фільтр-каву - каву, приготовану методом одноразової протоки гарячої води через шар меленої кави, що є на фільтрі. Згідно з дослідженням, помірне вживання такої кави скорочує ризик смерті від серцево-судинних захворювань. Найнижча смертність серед учасників дослідження була у тих, хто випивав від однієї до чотирьох чашок фільтр-кави у день.
До того ж пити таку каву виявилося навіть корисніше, ніж зовсім відмовитися від напою. Як показало дослідження, вживання фільтр-кави зменшувало ризик смерті на 15% з будь-якої причини порівняно з людьми, які взагалі не пили кави. Автори опублікованого дослідження припускають, що такі позитивні ефекти пов'язані з тим, що кава багата антиоксидантами.
Найшкідливішою кавою виявився нефільтрований напій, коли кавова гуща надовго залишається в гарячій воді. Також було зазначено, що до менш корисних напоїв ніж фільтрована кава можна занести еспресо, капучино, каву по-турецьки, каву, заварену у френч-пресе.
Кому краще не пити каву
Нагадаємо, кому все ж таки краще не пити багато кави. Завдяки кофеїну, який збуджує нервову систему, споживання кави у великих кількостях може викликати тривогу, тремор, підвищення тиску, прискорене серцебиття.
Серед негативних наслідків споживання кави - те, що кава сприяє вимиванню з організму кальцію, магнію і калію. Через сечогінний ефект кава може призвести до проблем з нирками, може утворювати камені в них.
Дослідження свідчать, що кава підвищує рівень "поганого" холестерину в крові. Каву не рекомендується пити вагітним жінкам, людям із захворюваннями ШКТ, а через загрозу гастриту, натщесерце навіть здоровим людям. Не потрібно вживати каву людям, що страждають безсонням, людям з ішемічною хворобою серця та атеросклерозом, гіпертонікам.
Категорія : Економика
Схожі Новини
-
червня 30 / 2023
-
жовтня 01 / 2020
-
жовтня 14 / 2020
-
жовтня 06 / 2023