Не лише символ Дня закоханих: чого ви могли не знати про роботу та здоров’я серця

лютого 14 / 2023

Серце вже давно є головним символом Дня святого Валентина. І не дивно, адже саме цей орган символізує кохання.


Заведено вважати, що традиція дарувати сувеніри у вигляді серця на День закоханих почалася ще в 1415 році. Тоді герцог Орлеанський, перебуваючи у в'язниці, відправив романтичне послання своїй дружині на аркуші паперу у формі серця. Ймовірно, це була перша в історії валентинка.


З часом ця традиція набула більшої популярності, тож тепер у напередодні 14 лютого усі закохані – у пошуках милих сувенірів та листівок. Та попри неабиякий ажіотаж до символу Дня святого Валентина, чимало людей навіть не здогадуються, як працює наше серце та що потрібно робити, аби підтримувати його здоров’я.

24 Канал спільно з фармацевтичною компанією "Фармак" підготував цікаві факти та поради, які допоможуть зрозуміти, яким цінним та незвичайним є цей орган.

Цікаві факти про серце
Серце працює вдень і вночі та робить за добу близько 100 тисяч скорочень, а за 70 років – 2,5 мільярда.
Розмір серця залежить від статі людини. Вага органу у чоловіків складає близько 310 грамів, а у жінок – 240 грамів.
Між скороченнями серце відпочиває. Якщо скласти періоди спокою за все життя середньостатистичної людини, вийде, що на "відпочинок" цей орган має 20 років.
Серце під час найважчих навантажень б’ється з частотою до 250 ударів на хвилину. В такому режимі орган перекачує через нашу кровоносну систему близько 40 літрів крові за 60 секунд.
Пошкоджені клітини м’язових тканин серця не відновлюються.
Через вразливість цього органу, скорочення не завжди ритмічні, стабільні та достатньо сильні.
За даними ВООЗ, серцево-судинні захворювання – це причина смерті номер один у всьому світі. Тому підтримка здоров’я нашого серця є дуже важливою, а профілактика цих захворювань – запорука довгого життя.
Як серце реагує на стрес та страх
Одна з причин серцево-судинних захворювань, якій можна протидіяти – це стрес. Неспокій дуже негативно впливає на організм людини, особливо, якщо нервувати занадто часто чи довго. Зокрема, стрес може стати хронічним і викликати проблеми зі здоров'ям.
Не менш загрозливим для людини є страх і тривалий викид адреналіну. Зокрема, цей гормон може спричинити прискорене серцебиття, високий кров'яний тиск, а також інсульт та інфаркт. У поодиноких випадках адреналіну може виділитися настільки багато, що серце не витримує та зупиняється.

Тому якщо ви відчуваєте, що стрес та страх заполонили ваше життя – невідкладно зверніться до сімейного лікаря. Він допоможе підібрати ліки та при потребі скерує до профільних спеціалістів.

Подолати раптове почуття страху можна і самостійно. Для цього потрібно:

Дихати глибше. Це допоможе заспокоїти нервову систему, впорядкувати думки. Зробіть спочатку глибокий вдих, після чого – повільний видих.
Вмитися. Тепла вода трохи освіжить, а процес ненадовго відволіче від тривожних думок.
"Заземлитися". Перемкніть увагу, щоб відволіктися від страхів: порахуйте всі жовті чи зелені предмети в кімнаті, знайдіть усі речі на літеру "к" або ж ті, які виготовлені з дерева.
Як правильно турбуватися і "чути" своє серце
Вчасна діагностика
Небезпека хвороб серця полягає у тому, що їх складно виявити. Наприклад, половина людей, які раптово померли від ішемічної хвороби серця (ІХС), не мали жодних симптомів недуги. При цьому ІХС та інсульт – найчастіші причини смертей у світі за останні 15 років. Так, у 2019-му вони забрали життя у понад 15 мільйонів людей віком від 30 до 69 років.

Саме тому розвинені країни світу випускають рекомендації зі скринінгу серцево-судинних захворювань. У більшості цих посібників рекомендують розпочинати обстеження дорослих людей з 20 років. Зокрема, тиск радять перевіряти кілька разів на рік, рівень холестерину в крові – кожні 2 роки.

Якщо ж ви запланували візит до лікаря для перевірки серця, візьміть із собою список питань, які зроблять консультацію ще ефективнішою. Серед іншого, варто поцікавитись:

Який у вас артеріальний тиск?
Який рівень холестерину (рівень загального холестерину, "поганого" і "хорошого", тригліцеридів)? Для визначення рівня холестерину кров здається натщесерце.
Який у вас рівень цукру в крові і чи не схильні ви до ризику діабету?
Чи потрібно вам худнути?
Чи варто провести додаткові обстеження?
Яким є ризик серцевих захворювань у вашому випадку?
Скільки фізичної активності вам потрібно, щоб захистити серце?
Чи може лікар порадити план харчування, корисний для серця?
Які симптоми серцевого нападу?
Якщо ви курите, поцікавтесь, як кинути палити і чи потрібно у вашому випадку звертатись за допомогою до фахівців.
Здоровий спосіб життя
Також надважливим у профілактиці серцевих хвороб є здоровий спосіб життя. Зокрема, кожному варто врахувати популярні поради від лікарів:

Киньте курити. Способів позбутись цієї звички є багато. Комусь буде достатньо ухвалити тверде рішення і більше не купувати сигарети. Інші ж не можуть з цим впоратись самотужки, тому найефективнішим у такому випадку буде звернення до спеціалістів, які підберуть правильні ліки.

Рухайтесь. Щонайменше 150 хвилин на тиждень помірної активності на кшталт велосипеда чи плавання. Якщо ви віддаєте перевагу пішим прогулянкам, тоді рухатися потрібно вдвічі більше: 300 хвилин на тиждень. Але найголовніше – постарайтеся менше сидіти або хоча б вставати зі стільця кожних пів години.

Харчуйтеся правильно. Мова йде про різноманітність раціону. Важливо, щоб половину тарілки займали овочі чи фрукти, а солі та цукру було менше.

Найкращою дієтою для здоров'я серця лікарі визнають середземноморську. Це план харчування, який ґрунтується на кухні країн, розташованих біля Середземного моря. До нього входять: фрукти та овочі, бобові, оливкова олія, горіхи, цільнозернові продукти та крохмалисті овочі, риба, молочні продукти, яйця, випічка та вино.
Висипайтесь та менше нервуйте. Робіть перерви у перегляді, читанні чи прослуховуванні новин, обмежте час у соціальних мережах, скоротіть спілкування з людьми, після контакту з якими ви систематично виснажені та нервові.

Якщо ви відчуваєте, що самостійно зі стресом впоратись не вдається, а якість сну постійно погіршується, можна спробувати використати заспокійливі препарати рослинного походження. До них належить "КВАЙТ® заспокійливий", активними компонентами якого є натуральні екстракти із лікарських рослин, як-от валеріани, меліси та пасифлори. Препарат має заспокійливий ефект у випадках неспокою та напруги, спричинених стресом, а також полегшує процес засинання.

Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.
Категорія : Різне


Залишити Коментар