"Дивоцвіт Закарпаття" представили у скансені в Ужгороді

серпня 19 / 2021
Днями у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту з нагоди 30- ї річниці Незалежності України відбулося відкриття обласної виставки робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва «Дивоцвіт Закарпаття».


На виставці репрезентовано ткацтво, вишивка, кераміка, різьба по дереву, коренепластика та інші види мистецтва. До експозиції ввійшли роботи талановитих майстрів нашого краю відомих вже далеко за його межами, що репрезентують багатонаціональне Закарпаття. Зокрема це українці, угорці, словаки, румуни та представники інших націй й народностей. Понад 270 різноманітних експонатів представлено на огляд відвідувачів.

Окрасою й зразками професіоналізму стали роботи Заслужених майстрів народної творчості України Ендре Гіді, Ірини Церковник, Василя Сочки та інших.

Кераміка пана Ендре заслуговує найвищих похвал. Це не дивно, бо цьому ремеслу майстер присв’ятив понад півстоліття свого життя й тому може робити з глиною все, що тільки вона дозволяє. Краще від нього таємниці глини знає хіба що Всевишній. До поважних років він зберіг чудову фізичну форму, що дозволяє йому творити шедевральні речі. В жодного майстра краю ви не побачите таких досконалих гончарних виробів, такого розпису.

Вишивка Ірини Церковник, а це сорочки, рушники, скатертини, вражають акуратністю й чистотою виконання, що досягається любов’ю та багаторічною працею майстрині над вдосконаленням техніки вишивки. Орнаменти виконані у традиційному народному ключі, що й робить вишивку цінною.

Витвори Василя Сочки взагалі вводять глядачів у повний ступор. Шоковані вони стоять, розглядають його пластику хвилинами з різних кутів зору, безуспішно намагаючись розгадати таємницю їх творення. Сам майстер каже, що завжди готовий розповісти й поділитись таємницями, але процес творення настільки складний й трудомісткий, що годі знайти учнів. Тож, донині його роботи унікальні й неповторні як і десятиліття тому.

Справжньою родзинкою виставки стали роботи Магдалини Пуглик-Белень, яка люб’язно погодилася взяти участь у виставці. Творчість цієї майстрині вже давно стала класикою й, мабуть, можемо вже говорити про її школу, позаяк маємо ряд її послідовників, що так чи інакше вчаться у неї. До слова, вона не обмежується тільки керамікою, а займається й графікою, живописом, філософією, пише поезію тощо. Діапазон її творчих зацікавлень дуже широкий.

Чудові також роботи і її сестри Віри Пуглик-Балоги, яка має своє оригінальне світобачення, що знаходить своє вираження у творах майстрині. Її вироби більш прив’язані до гончарного кругу й зачаровують артистизмом й легкістю виконання.

Відома майстриня краю Марія Купарь цього разу виставила свої витинанки та писані торби. Вона надзвичайно віртуозно володіє пензликом, тонко відчуває форму й колір, що трапляється не часто.

Щире захоплення викликає нова робота талановитого різьбяра Андрія Пузакулича, випускника Ужгородського училища прикладного мистецтва із Перечина. До слова, у вересні цього року йому виповниться 65 років. Майстер систематично бере участь в наших виставках, а його вироби користуються неабияким попитом.

Михайло Мадярій з Рахівщини, що здавна славиться своїми різьбярами, репрезентував глибокий барельєф на карпатську тематику, що особлива близька патріотам краю. Клишоногий зображений надзвичайно достовірно, зі знанням справи. Відчувається, що майстер не вперше вирізає цей сюжет й працює з різцем впевнено й вміло.

Помітно прогресує й ужгородський різьбар, провідний методист Центру культури Костянтин Ковган, який репрезентував кілька своїх нових робіт на побутову тематику з життя наших краян. Роботи стали цікавішими, складнішими композиційно.

Гарні керамічні роботи репрезентувала й майстриня з Іршави Надія Вербищук. Зокрема це «Храм», «Мелодія душі» та «Карпатська зима», що, незважаючи на різну тематику разом сприймаються як своєрідний триптих. Їх об’єднують характерні прийоми стилізації та колорит.

Серед учасників виставки також Ганна Маринець, Леся Газуда, Марія Дуркот, Ольга Поп, Ганна Беряк, Іляна Войнарович, Віра Буряник, Зиновія Форкош, Марія Влад та багато інших. Всього – понад тридцять майстрів народних художніх промислів та декоративно-прикладного мистецтва.

Відкрив виставку директор етнографічного музею Василь Коцан. Директор Центру Культури Ганна Дрогальчук коротко, але змістовно розповіла про мистецтво краю, ознайомила з експозицією та учасниками виставки, які були присутні та тими, що взяли участь в ній участь. Відомий митець краю Михайло Белень теж поділився враженями. Про наболіле говорив відомий митець краю Ендре Гіді.
Категорія : Культура


Залишити Коментар