Граючи на «руку» Москви на Закарпатті розпалюють міжрелігійну війну між греко-католиками

травня 08 / 2021


В Ужгороді відбулося зібрання ініціативної групи з розгляду "тривожної" ситуації, яка склалася у Мукачівській греко-католицькій єпархії. Учасники прийшли до висновку звернутися з листом до Вселенського Архиєрея, Папи Римського.

"Ми, представники громадськості, греко-католики Закарпаття глибоко стурбовані ситуацією, яка склалася у Мукачівській греко-католицькій єпархії. Чим далі, тим все більше вона загострюється. До цього спричинилася низка факторів, як задавнених, так і новітніх.

Зокрема, за попереднього керівництва єпархією, стверджувалося, що МГКЄ «тимчасово» має статус sui juris.

Проти такого статусу та входження в УГКЦ виступала з дев’яностих років ХХ ст. величезна кількість вірників та духовенства. У 2011 р. навіть була створена громадська організація - «Закарпатська греко-католицька спілка імені владики Івана Маргітича» (котрий за життя був великим поборником входження МГКЄ до складу УГКЦ, мав велику шану у вірників, за що отримав дуже почесне ймення «Народного єпископа»).

Однак, нещодавно з’ясувалося, що статусу sui juris насправді не було і нема – був оприлюднений лист архиєпископа Антоніо Франко, Апостольського нунція в Україні під ч. 210, датований ще 7 лютого 1993 р., за яким виявилося, що єпархія насправді має статус status quo. Тож, виявляється, нас десятиліттями вводили в оману. Зазначене шокувало греко-католицьку громадськість.

Та у своєму Зверненні, оприлюдненому на сайті МГКЄ Адміністратор єпархії владика Ніл продовжує переконувати у зворотному, більше того, називає її Церквою. Це, а також низка його інтерв’ю викликали шквал критичних коментарів у соцмережах. Ще більшу стурбованість викликали заяви, наближених до владики осіб, які можна назвати ксенофобськими. Продовжується спекулювання темою т. зв. «русинства», хоча такими під час останнього перепису визнали себе менше одного відсотка закарпатців, українцями ж – понад вісімдесят.

Ситуацію загострюють втручання сторонніх осіб, які виступають проти єдності греко-католиків України, зокрема скандально відомий сепаратист, священик УПЦ МП Дімітрій Сидор, Глава Греко-Католицької Церкви в Угорщині митрополит Фюлеп Кочіш, намагання противників єдності заручитися підтримкою політиків, депутатів різних рівнів, представників влади тощо, більшість із котрих взагалі не є греко-католиками. Стало відомо, що від керівництва єпархії пропонують священикам підписатися під чистими аркушами паперу для начебто якогось звернення, однак що то буде за звернення, з яким змістом - не інформують, тож таке є абсолютно фальшивим та гріховним діянням.

Складається враження, що провід єпархії діє не в інтересах України та більшості вірних, а в інтересах Угорщини та Росії, а остання ж, як відомо веде проти України т. зв. «гібридну» війну і різними методами намагається послабити Україну.

Зазначений стан справ викликають велику тривогу, бо дискредитують та послаблюють греко-католицьку конфесію на Закарпатті.

Святійший Отче!

На наш погляд, для нормалізації ситуації найкращим виходом було б усунення від керівництва єпархії осіб, котрі діючи в інтересах сусідніх держав, намагаються не допустити подолання задавненого анахронізму – невходження МГКЄ до складу УГКЦ, що суперечить традиції Святого Престолу: в «одній державі – одна церква».

Абсолютно впевнені – майбутнє Мукачівської єпархії – у складі Української греко-католицької Церкви, на що ласкаво просимо Вашого Батьківського благословення" - йдеться у зверненні.

Щоб бути коректними і не вводити інших в оману, потрібно в даному листі спростувати деякі речі.

1. «Status quo», про яке йдеться у листі 7 лютого 1993 р. означає, що все має залишитися так як було, тобто, має залишитися незмінним пряме підпорядкування Риму оголошене 2 вересня 1937 року. Що ж стосується поняття «Sui iuris», то це твердження базується на канонах 27, 39-41; 174-177 Кодексу Канонів Східних Церков. Тобто окрема єпархія очолювана єпископом у прямому підпорядкуванні Римському Архієрею є Церквою свого права «Ecclesia Sui iuris» єпархіального рівня. До того ж, 19 грудня 2019 року Ватикан схвалив Партикулярне Право саме Мукачівської Греко-Католицької Церкви, таке формулювання було дано з Риму, а не з Ужгороду! Тому титул «Церква» придумав не владика Ніл, а Ватикан!

2. Щодо теми «русинства» єпархія взагалі непричетна, адже ніхто в керівництві чи серед священиків сьогодні не говорить про цю тему. До МГКЦ належать християни різної національності, які живуть в мирі і не мають проблеми між собою. Кожен вірний має абсолютно вільний вибір щодо відвідування Богослужень на тій мові яка ближча до серця і до особистої етнічної ідентифікації. Отож, непотрібно настроювати і підбурювати людей один проти одного! Це просто низько і не по-християнськи!

3. Стосовно Митрополита Філіпа Кочіша, то він абсолютно не підбурює, лише висловив свою думку, яка між іншим збігається з думкою переважної більшості священиків і вірників єпархії, тобто, що МГКЦ має і надалі зберегти статус прямого підпорядкування Риму, адже це вимагає її історія та обрядовість.

4. То є абсолютний наклеп, що ніби священикам потрібно було підписуватися на чистих листочках під невідомим проханням. Кожен священик мав нагоду ознайомитися із текстом листа і маючи бажання міг підписати даний лист чи відмовитися від підпису, без будь-якого тиску. До того ж цей лист дехто виставив у соц. мережу, тож цілий світ мав нагоду ознайомитися із змістом листа.

5. Звинувачувати МГКЦ у діях проти України чи в діяльності під впливом Угорщини чи Росії є найбільшим абсурдом, що лише можна придумати. Навпаки, намагання певних осіб підпорядкувати МГКЦ іншій Церкві свого права (УГКЦ) очорнюючи при цьому єпископа Ніла та священиків єпархії являються підступними і незаконними діями яке суперечить 31 канону Кодексу Канонів Східних Церков: «Ніхто не сміє будь-якого вірного намовляти якимсь чином до переходу до іншої Церкви свого права».
Отже, думайте і не піддавайтеся провокації!

Місто Мукачево, а не Мукачів, лист з граматичними помилками Папі? Там і інші помилки, наприклад не "Адміністратор єпархії", а "Апостольський адміністратор єпархії"...

Я православний і не маю морального права втручатися у справи вірян греко-католиків. Але категорично не підтримую тих, хто хоче мати окремішню єпархію (чи то церкву) в Закарпатті. Маємо свою державу, то й церква має бути єдиною. Цього хотів покійний народний єпископ Іван Маргітич, цього хоче переважна більшість греко-католиків області.

Коментують дане звернення вірники Мукачівської греко-католицької церкви.
Категорія : Важливе


Залишити Коментар