Як заяви Гонтаревої впливали на курс гривні?

лютого 28 / 2015
Як заяви Гонтаревої впливали на курс гривні?

У п’ятницю 27 лютого голова Національного банку України Валерія Гонтарева заявила, що адекватний курс гривні до долара становить 20 грн/долар. Про це вона сказала під час зустрічі з топ-менеджерами компаній-членів Американської торгової палати.

Вже в обід офіційний курс гривні підняли до 27,76 грн/долар, що на 2,25 грн вище, в порівнянні з вчорашнім офіційним курсом 30,01 грн/долар. За останні півроку це перше зміцнення курсу гривні, але не перша оптимістична заява Валерії Гонтаревої на посаді голови НБУ.

***

Нагадаємо, 19 червня 2014 року Валерію Гонтареву призначили керівником Нацбанку. Цю подію вона прокоментувала як «позитивний сигналом для МВФ та іноземних інвесторів» і висловила сподівання, що їй допоможуть її «професійні здібності і макрофінансові знання»

20 червня. НБУ: 11,85 грн/долар; Міжбанк: 11,75-11,83 грн/долар


***

6 серпня голова Нацбанку Валерія Гонтарєва в ефірі ТРК «Україна» заявила, що серйозного обвалу гривні не буде. Вона сказала, що з гривнею не лише нічого не повинно трапитися, але й варто очікувати покращення.

«Наші очікування, що з гривнею не тільки нічого не повинно трапитися, але і повинні відбуватися позитивні моменти», - сказала Гонтарева. Наступного дня курс піднявся.

7 серпня. НБУ: 12,45 грн/долар; Міжбанк: 12,50-12,60 грн/долар

***

12 серпня глава НБУ виступила в парламенті. Депутати запросили її для роз’яснення ситуації щодо девальвації гривні. Тоді Валерія Гонтарева назвала основними причинами девальвації гривні військові дії на Сході України та «щоденні провокаційні заяви різних політичних партій щодо високої вірогідності початку повномасштабної війни з Росією». Вона також заявила, що НБУ готовий до жорстких адміністративних заходів, якщо не спрацюють ринкові механізми регуляції.

«Всім, хто вдається до панічних настроїв, хто скуповує валюту за завищеним курсом, і на чорному ринку скоро про це будуть шкодувати», - погрожувала вона. Вже наступного дня, 13 серпня, вартість долара перевищила 13 гривень.

13 серпня. НБУ: 13,11 грн/долар; Міжбанк: 13,00-13,50 грн/долар


***

20 серпня НБУ почав застосовувати адміністративні методи впливу - з’явилась постанова про 100% продаж валютних надходжень експортерів.

Через два дні Валерія Гонтарева прокоментувала такі дії: «Ринок продовжує відчувати тиск з боку неекономічних чинників, таких як штучне нагнітання паніки серед населення і бізнесу, і бажання окремих гравців валютного ринку отримати швидкий прибуток: як експортерів, які приховують валютні надходження, так і деяких банків, які роблять сумнівні операції з покупкою валюти під фіктивні контракти та зобов'язання». Курс гривні продовжував падіння.

21 серпня. НБУ: 13,11 грн/долар; Міжбанк: 13,30 -13,50 грн/долар


***

26 серпня прес-служба НБУ оприлюднила ще одну заяву голови регулятора, в який Гонтарева знову наголошувала на необхідності припинити паніку. Крім того вона підкреслила, що НБУ продовжує провадити жорсткі адміністративні заходи.

«Експортери не зможуть обійти норму щодо обов'язкового продажу 100% валютної виручки. Всі схеми, придумані банками, будуть припинятися. Думаю, що адміністративні заходи допоможуть нам стабілізувати ситуацію», - йшлося в заяві.

27 серпня. НБУ: 13,89 грн /долар; Міжбанк: 13,00-14,00 грн/долар

***

На засіданні уряду 27 серпня прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що українська економіка не зможе витримати валютний курс вище 12 грн за долар.

28 серпня. НБУ: 13,43 грн/долар; Міжбанк: 13,80-13,95 грн/ долар

***

5 листопада Нацбанк запровадив систему так званих «голандських аукціонів» - щоденний вихід на міжбанківський валютний ринок з метою продажу невеликої кількості валюти . Це мало б задовольнити попит на валюту і стабілізувати курс. Тоді голова НБУ не могла спрогнозувати рух курс долара, говорила, що можливо в перші дні будуть тенденції до зростання, але згодом вони зникнуть. Тоді ж на думку Валерії Гонтаревої, економічно обґрунтованим був курс на рівні 13 грн/долар.

«Досі наші макроекономічні показники говорять, що сьогоднішній рівень 13 грн за долар абсолютно обґрунтований, але зайва паніка, у тому числі з боку населення, формує дисбаланс», - заявила вона.

6 листопада. НБУ: 13,95 грн/долар; Міжбанк: 14,15-14,60 грн/долар

***

11 листопада Валерія Гонтарева зробила чергову заяву про посилення адміністративних методів впливу після того, як під час зустрічі з представниками 40 найбільших банків не змогли домовитися про курс гривні. «З банкірами ми обговорювали і не домовилися — ми запитували у банкірів, на якому курсі вони відчувають, що ми можемо знайти баланс. Тому що якщо ми зараз не знайдемо, нам доведеться вживати додаткові адміністративні заходи, а нам цього дуже не хочеться», - казала голова НБУ.

12 листопада. НБУ: 15,74 грн/долар; Міжбанк: 15,73-16,05 грн/долар

***

20 листопада Валерія Гонтарева під час виступу на Міжнародному інвестиційному форуму визнала, що девальвація української валюти становить 100%, але висловила сподівання, що ситуація покращитися, коли в Україні припиняться панічні настрої. «Ми віримо, що коли паніка зникне, то будуть поліпшення навіть в цій сфері», - переконувала банкір.

21 листопада. НБУ: 15,09 грн/долар; Міжбанк: 15,12-15,42 грн/долар

***

30 грудня під час підсумком прес-конференції голова НБУ заявила, що стабільність курсу гривні залежить від платіжного балансу України.

«НБУ не може створювати платіжний баланс країни, від якого і залежить стабільність національної валюти. Тому що курс валюти до інших валют всіх наших торговельних партнерів - це тільки дзеркало того, що відбувається в економіці держави, якщо сказати математичною мовою, курс валюти - це похідна від платіжного балансу країни», - пояснила Гонтарева і повідомила, що Нацбанк буде притримуватись плаваючого курсу.

31 грудня. НБУ: 15,76 грн/долар; Міжбанк: 16,18-16,38 грн/долар

***

16 січня 2015 року під час чергового виступу в парламенті Гонтарева сказала, що усвідомлює свою відповідальність за реальну макроекономічну ситуацію в країні. Вона також зазначила, що попит на валюту з боку населення перевищує пропозицію в сотні разів і порадила українцям не купувати валюту, бо це створює паніку.

«У нас, на жаль, недостатньо валюти, а попит з боку населення перевищує пропозицію в сотні разів. Валюту купувати не треба. Кожен, хто хоче купити валюту, створює паніку», - сказала Гонтарева.

17 січня. НБУ: 15,87 грн/долар; Міжбанк: 16,08-16,33 грн/долар

На курс долара впливали навіть непрямі заяви голови НБУ. Так наступний день після її виступу в парламенті, 20 січня курс знову зріс. Експерти пояснювали це тим, що учасники ринку не почули нічого конкретного та зрозумілого від голови Нацбанку, а відтак засумнівались в стійкості національної валюти.

21 січня. НБУ: 15,78 грн/долар; Міжбанк: 16,02-16,22 грн/долар

***

26 січня прес-служба НБУ розповсюдила заяву про необхідність існування єдиного реального та ефективного курсу. Цьому питанню була приділена основна увага чергової наради з банкірами де обговорювались нові механізми пошуку рівноважного курсу.

«Ми прагнемо, щоб на ринку існував єдиний реальний та ефективний курс», - підкреслила Гонтарева.

27 січня. НБУ: 15,89 грн/долар;Міжбанк: 16,10-16,30 грн/долар

***

5 лютого НБУ вирішив відмовитися від використання індикативного курсу, забезпечивши єдиний ринковий курс гривні на міжбанківському валютному ринку. Крім того Гонтарева заявила, що під час перемовин з МВФ Нацбанк не погоджував курс 25 грн/долар.

«Курс 25 гривень за долар навіть не розглядається. Більше того, з МВФ ми не розраховуємо і не розраховували цей сценарій», - сказала вона.

6 лютого. НБУ: 23,13 грн/долар; Міжбанк: 25,00-25,80 грн/долар

***

10 лютого на нараді з банкірами Гонтарева назвала різке падіння гривні природною реакцією ринку на перехід до вільного курсоутворення.

«Різкий стрибок – це перша реакція ринків. Ми віримо, що попит і пропозиція на ринку валюти обов'язково знайдуть рівновагу, а отже й адекватне цінове значення». Наступного дня офіційний курс валют знову піднявся.

11 лютого. НБУ: 25,55 грн/долар; Міжбанк: 25,85-26,20 грн/долар

***

18 лютого Валерія Гонтарева під час парламентських слухань заявила, що НБУ продовжить дотримуватися політики гнучкого обмінного курсу, і курс навіть у мирний час більше ніколи не буде фіксованим.

«Звертаю вашу увагу, що курс на ринку навіть у мирний час ніколи не буде фіксованим. І головним у нашій монетарній політиці буде використання системи гнучкого обмінного курсу, бо тільки плаваючий обмінний курс є протидією зовнішнім викликам і шокам», - сказала Гонтарева.

19 лютого. НБУ: 27,35 грн/долар; Міжбанк: 26,95-27,50 грн/долар

***

25 лютого на спільний прес-конференції з міністром фінансів Наталією Яресько, Валерія Гонтарева пояснили обвал курсу гривні, спекуляціями і емоціями.

«Фундаментальних причин для такого стрімкого падіння курсу гривні і такого панічного настрою просто не може бути», – заявила вона. Того ж дня президент України Петро Порошенко в ультимативній формі заявив про необхідність стабілізувати курс гривні на рівні 21,7 грн/дол..

26 лютого. НБУ: 30,01 грн/долар; Міжбанк: 30,70-32,40 грн/долар


Джерело
Категорія : Україна


Loading...
загрузка...Залишити Коментар