Чи можуть військові звільнитися зі служби за сімейними обставинами?

січня 20 / 2025
Чи можуть військові звільнитися зі служби за сімейними обставинами?

Під час воєнного стану українські військові здебільшого не мають чітких термінів служби. Отримати звільнення з лав Збройних Сил можна лише з декількох причин. Серед них: стан здоров’я, вік або сімейні обставини. “УП. Життя” розповідає, які сімейні обставини можуть стати підставою для звільнення, як подати рапорт і які документи для цього потрібні.

Хто може звільнитися із ЗСУ за сімейними обставинами
За законом “Про військовий обов’язок і військову службу”, отримати звільнення можуть військові:

які самостійно виховують дитину до 18 років;
які доглядають за людиною з I або II групою інвалідності;
які виховують дитину до 18 років у шлюбі з військовослужбовицею (військовослужбовцем);
які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років або дитину з тяжкою хворобою;
які мають дружину або батьків (батьків дружини) з інвалідністю;
які доглядають за недієздатною людиною;
які доглядають за близьким родичем (дружиною (чоловіком), дитиною, своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка) з тяжкою хворобою;
близькі родичі яких (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час військових дій;
вагітні (жінки-військовослужбовиці);
ті, хто перебувають у декретній відпустці (жінки-військовослужбовиці).
На звільнення можуть розраховувати як мобілізовані військові, так і ті, хто служить за контрактом.

Щоб звільнитися зі служби, потрібно подати рапорт своєму командиру, а також документи, які будуть підтверджувати підстави звільнення. Рапорт може бути як друкованим, так і написаним від руки.

Які документи потрібні, щоб звільнитися за сімейними обставинами
До будь-якого рапорту на звільнення за сімейними обставинами треба додати копію свого паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП). Інші документи залежать від обставин.

Звільнення через догляд за людиною з інвалідністю

Якщо підстава для звільнення – догляд за людиною, яка має I або II групу інвалідності, боєць мусить додати до рапорту:

копію паспорта та РНОКПП цієї людини;
копію довідки медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) або витяг від експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування. Якщо інвалідність підтверджували до 1 січня 2025 року, то можна використовувати перший документ, якщо після – потрібен другий;
копію пенсійного посвідчення людини з інвалідністю;
нотаріально завірену заяву про догляд, у якій людина з інвалідністю підтверджує, що немає інших осіб, які можуть її утримувати (для II групи інвалідності).
Для звільнення через догляд за недієздатною людиною, потрібно підготувати:

рішення суду про те, що людину визнали недієздатною;
копію паспорта та РНОКПП цієї людини;
копію довідки медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) або витяг від експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування;
копію пенсійного посвідчення;
рішення про призначення військового опікуном над недієздатною людиною.
Звільнення через догляд за родичами з інвалідністю або хворобою

Щоб звільнитися задля догляду за дружиною, своїми батьками або батьками дружини, які мають інвалідність чи хворобу, доведеться принести:

копію свідоцтва про народження родича;
копію паспорта та РНОКПП родича;
копію свідоцтва про шлюб (якщо звільнення через догляд за дружиною або її батьками);
копію довідки медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) або витяг від експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування;
копію пенсійного посвідчення людини з інвалідністю або медичні документи, які підтверджують хворобу людини.
Звільнитися для догляду за дитиною з інвалідністю або тяжкою хворобою можна, підготувавши такі документи:

копію свідоцтва про народження дитини;
копію посвідчення дитини з інвалідністю;
копію корінця медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років;
копію медичних документів, які підтверджують хворобу дитини (якщо вона має тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу, гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, тяжку травму, потребує трансплантації органів або паліативної допомоги).
Звільнення через самостійне виховання дитини

Звільнитися зі служби через те, що військовий самостійно виховує неповнолітню дитину, можна з такими документами:

копією свідоцтва про народження дитини;
копією свідоцтва про шлюб;
рішенням суду про розірвання шлюбу та проживання дитини з батьком (матір’ю), про позбавлення батьківських прав одного з батьків або свідоцтвом про смерть матері (батька) дитини;
нотаріально посвідченим договором або висновком органу опіки та піклування про самостійне виховання дитини.
Отримати право на звільнення через те, що обоє батьків дитини – військові, можна, якщо подати:

копію свідоцтва про шлюб;
копію паспорту та РНОКПП дружини (чоловіка);
копію свідоцтва про народження дружини (чоловіка);
довідку про те, що дружина (чоловік) проходить військову службу.
У такому випадку припинити служити у війську може лише один із подружжя.

Звільнення через виховання трьох дітей

Якщо військовослужбовець планує звільнитися з лав Збройних Сил, бо утримує трьох і більше неповнолітніх дітей, то повинен додати до рапорту:

свідоцтво про народження кожної дитини;
свідоцтво про шлюб, його розірвання, свідоцтво про смерть дружини (чоловіка) або рішення суду про позбавлення другого з подружжя батьківських прав;
нотаріально посвідчений договір про утримання кожної дитини або підтвердження сплати аліментів на кожну дитину (якщо шлюб розірваний);
висновок органу опіки та піклування про утримання кожного з дітей (якщо другий з батьків загинув або його позбавили батьківських прав).
Звільнення через загибель близького родича на війні

Військовий або військова можуть звільнитися зі служби, якщо його дружина або чоловік, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідні (неповнорідні) брат чи сестра загинули або пропали безвісти під час бойових дій у Донецькій та Луганській областях або внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

У законі не вказано, чи це стосується лише рідних, які були військовими, чи йдеться і про цивільних родичів. Тому рішення залишається за командуванням.

Для того, аби податися на звільнення, треба додати до рапорту:

документи, які будуть підтверджувати родинні зв’язки (свідоцтва про шлюб, про народження, про розірвання шлюбу, про встановлення батьківства);
документи, які підтверджують обставини, за яких родич загинув або зник безвісти.
Звільнення через вагітність або декретну відпустку

Жінки-військовослужбовиці можуть звільнитися зі служби з приводу вагітності. У такому разі військова має подати рапорт разом із меддокументом, який буде підтверджувати вагітність. Ним може бути довідка або висновок лікаря.

Крім того, отримати звільнення мають змогу жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Для цього також потрібне документальне підтвердження про відпустку.

Як довго розглядають рапорт на звільнення?
Для початку рапорт на звільнення за сімейними обставинами потрібно передати своєму безпосередньому командирові.

За наказом Міністерства оборони №531, рапорти щодо бойових наказів, життя та здоровʼя, відпустки за сімейними обставинами мають розглядати не довше 48 годин з моменту подання. Якщо рапорт стосується інших питань, зокрема звільнення, – не довше 14 днів.

Після того, як безпосередній командир військового підписав рапорт, його потрібно зареєструвати у стройовій групи персоналу. Далі – взяти у діловодстві військової частини вхідний номер свого рапорту.

Наступний етап – рапорт передають на розгляд вже командирові військової частини. Він ухвалює рішення – підписати його або ні.

У першому випадку після підпису рапорт направляють до виконання і повідомляють про це військового.



Що робити, коли командир не підписав рапорт?
Якщо командування не погодило рапорт, то обов’язково повинне пояснити, чому.

Головна причина, за якою мають право відмовити, – військовий підготував недостатньо документів, які будуть підтверджувати підставу для звільнення. Або ж вказав у рапорті недостатньо інформації.

Тоді командир повинен написати чіткий перелік документів, які військовий мусить додати до рапорту за своєю підставою. Після цього можна подавати його ще раз.

Командування не має права не погодити рапорт з таких причин:

військовий не приніс документів, які повинні бути у розпорядженні командира, які формує або видає сам підрозділ, які підрозіл може взяти в іншого підрозділу або медичного закладу;
військовий не дотримався вимог щодо розміру полів, відступів, шрифтів, кольору чорнила чи друку, розміру та якості паперу;
у рапорті є граматичні, синтаксичні чи інші помилки, які не впливають на його суть.
У випадку, коли командир не розглядає рапорт або відмовляється підписувати його без вагомих причин, можна звернутися до оперативного командування або Генштабу ЗСУ. Або ж піти до суду і домогтися звільнення у такий спосіб.

Ще один варіант – попросити допомоги у військового омбудсмена. Це можна зробити, зателефонувавши на “гарячу лінію” Міноборони.
Категорія : Україна


Залишити Коментар