Україна
653 Переглядів
0 Рейтинг
Штраф і позбавлення водійських прав: як каратимуть військовозобов’язаних, які не оновлять своїх даних
липня
12
/ 2024
Актуалізувати інформацію повинні не тільки чоловіки, а й жінки, які перебувають на військовому обліку.
До 16 липня всі військовозобов’язані українці повинні оновити облікові дані. Як стверджує Міноборони, це вже зробили майже 3,2 мільйона осіб. Більшість — у застосунку “Резерв+”. Та є чимало військовозобов’язаних, які з різних причин ще не актуалізували даних ні в Резерві+, ні у ЦНАПі, ні в ТЦК і навіть не планують цього робити.
То що на них чекає?
— Згідно з оновленим законом про мобілізацію, українці, котрі перебувають на військовому обліку, зобов’язані до 16 липня уточнити адресу проживання, номери телефонів та інші контактні й персональні дані, — пояснює Алла Отрох, адвокатка. — Це стосується призовників та військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років. Актуалізувати інформацію повинні не тільки чоловіки, а й жінки, котрі перебувають на військовому обліку, зокрема з медичною та фармацевтичною освітою. Зауважу, що у випадку оновлення даних у ТЦК медичний огляд військово-лікарською комісією не проводиться. На ВЛК можуть покликати лише опісля повісткою.
— Хто може не оновлювати даних?
— Винятком з цього правила є особи, які попередньо були виключені з військового обліку, — додає Яромир Цімура, військовий адвокат. — Натомість наявність права на відстрочку чи факт бронювання за відповідними підприємствами не звільняє осіб від обов’язку уточнити свої військово-облікові дані.
— Як діяти, коли на вулиці зупинили співробітники ТЦК після 16 липня?
— Наразі нічого не змінюється, — каже юрист Віталій Пітецький. — Чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Військово-обліковий документ у паперовій чи електронній формах мають однакову юридичну силу. Строк дії електронного військово-облікового документа — рік від дати його формування. Якщо відомості про заявника на момент зчитування QR-коду з електронного документа не відповідають відомостям у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, то він вважається недійсним.
— Чого чекати чоловікам, котрі оновили свої дані? Чи можуть їм відразу вручити повістку?
● В. Пітецький:
— Починаючи з 17 липня, чоловіків, які оновили свої персональні дані, ТЦК будуть викликати повістками. Їх відправлятимуть за місцем проживанням, котре вони вказали під час оновлення даних, для взяття на облік й проходження ВЛК з визначенням придатності до військової служби.
● А. Отрох:
— Якщо у військовозобов’язаного є актуальне ВЛК і від останнього медичного огляду минуло менше як рік та відсутні підстави для відстрочки, йому можуть вручити відразу мобілізаційне розпорядження для відправки у військову частину з подальшим проходженням служби.
— А що буде з тими, хто вчасно не оновить дані?
● Я. Цімура:
— Їх спочатку будуть викликати повістками, які надсилатимуть поштою цінним листом з описом вкладення, за наявною адресою, що є у базі ТЦК. Така повістка буде вважатися належним чином врученою навіть якщо адресат з різних причин не зміг її отримати. Осіб, котрі не встигнуть до 16 липня оновити свої дані й не уточнять їх після отримання повістки, будуть штрафувати на суму від 17 до 25,5 тисячі гривень. Також їх можуть затримати працівники поліції й примусово доправити в ТЦК для складання протоколу про адміністративне правопорушення або подати в розшук. Якщо ж ухилянта неможливо буде розшукати й доправити, то ТЦК та СП матиме право звернутися до суду з вимогою тимчасово анулювати водійське посвідчення.
● А. Отрох:
— Зауважу, що розгляд такої судової справи відбувається протягом 30 днів з дня відкриття провадження без виклику сторін. Але суд не зможе обмежити ухилянта в праві керування транспортним засобом, якщо не буде доведено підставу звернення ТЦК з позовом. А також у разі, коли таке обмеження позбавляє людину основного джерела засобів для існування або використання транспортного засобу вимушене, наприклад, інвалідність військовозобов’язаного чи особи, яка перебуває на його утриманні. Заборона суду на право керування транспортним засобом може бути оскаржена в апеляційній інстанції. Діятиме вона, поки людина не оновить свої дані й ТЦК не зробить відповідне звернення до суду, або ж до закінчення мобілізації.
— Якщо військовозобов’язаний не оновив свої облікові дані до 16 липня і, скажімо, у липні-серпні його не притягнули до відповідальності, то чи можна бути впевненим, що штраф не випишуть?
● А. Отрох:
— Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня вчинення. Днем вчинення такого правопорушення буде вважатися 17 липня. Тобто винуватця до адміністративної відповідальності можна буде притягувати аж до 17 липня наступного року.
● Я. Цімура:
— Насправді накладення штрафу відбуватиметься не так швидко. Якщо, скажімо, співробітники ТЦК випишуть повістку 17 липня і надішлють поштою, то повинні дочекатися, коли повернеться повідомлення про її вручення або те, що адресат відсутній за місцем проживання. Це займе приблизно місяць. І лише після цього у ТЦК виникає підстава для винесення постанови про штраф, який можна накласти лише в разі відсутності відомостей про особу в державних реєстрах. Ця перевірка займе ще певний проміжок часу. Тож перші законні штрафи ухилянтам варто очікувати не раніше середини або навіть кінця серпня.
— Як можна буде дізнатися, чи є штраф?
● В. Пітецький:
— Постанова про накладення штрафу вручається особисто або направляється через пошту рекомендованим листом з повідомленням про вручення. На її оскарження дається 10 днів з моменту отримання. У “Дії” штраф буде “світитися” тільки тоді, якщо постанову про його накладення скеровано для примусового виконання до державної виконавчої служби.
● А. Отрох:
— Зауважу, що штраф потрібно буде сплатити протягом 15 днів і повідомити про це в ТЦК. У разі несплати протягом цього часу, постанова про його накладення надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи порушника або за місцем знаходження його майна. А виконавча служба стягує штраф у подвійному розмірі. Тобто замість 17 або 25,5 тисячі доведеться платити від 34 до 51 тисячі гривень.
— Чи реально буде оскаржити такий штраф?
● А. Отрох:
— Скаргу на постанову в справі про адміністративне правопорушення можна буде подати до суду протягом десяти днів з дня її винесення. Не виключаю випадків, коли військовозобов’язані не завжди будуть знати про наявність постанови. Тому разом з оскарженням потрібно буде додатково звернутись до суду із заявою про поновлення строку такого оскарження.
Микола Заверуха, Експрес
Категорія : Україна
Схожі Новини
-
травня 06 / 2024
-
червня 05 / 2024
-
серпня 02 / 2020
-
січня 09 / 2023