У ВР України готують новий законопроект щодо мобілізації, які новації наш чекають – ВВС

грудня 17 / 2023

Остаточної редакції проєкту закону, який стосуватиметься мобілізації, ще немає. Робоча група з нардепів, представників Міноборони і генштабу все ще узгоджує його положення – йдеться в матеріалі ВВС.

Очільник оборонного комітету парламенту Олександр Завітневич повідомив BBC Україна, що "цілісна картина" поки що відсутня.

Однак ВВС Україна змогла ознайомитись з ключовими ідеями Міноборони, які мають бути в законопроєкті.

Зокрема, буде звужено коло громадян, які матимуть право на відстрочку від армії. В першу чергу мова йтиме про позбавлення цього права тих, хто має близького родича з інвалідністю ІІІ групи.

Також скоротять перелік осіб, які зараз мають відстрочку через догляд за особою з інвалідністю І та ІІ групи.

Розглядається також скасування відстрочки для тих, хто вирішить отримувати другу чи третю вищу освіту.

На військовий облік також можуть взяти іноземців, які до отримання українського громадянства служили в збройних силах інших країн, а також особи, засуджені до тюремного ув'язнення за вчинення кримінальних злочинів.

Крім того, заплановані "мобілізаційні" зміни в Кримінальний кодекс і Кодекс адмінпорушень, зокрема збільшення терміну арешту для порушників, штрафів, а також введення можливості заочно притягати їх до відповідальності.

Планується, що ТЦК отримають більше інструментів для перевірки військово-облікових документів громадян на вулицях, доставки їх у військкомати, оголошення в розшук.

Для цього вони вже не потребуватимуть участі поліцейських. В деяких регіонах ці "новації" вже запроваджені як своєрідні “пілотні проєкти” де-факто. Представники ТЦК перевіряють документи, вручають повістки і навіть забирають військовозобов'язаних прямо на вулиці.

Громадяни будуть змушені мати при собі військово-облікові документи і пред'являти їх на вимогу співробітника ТЦК чи уповноваженого чиновника міської влади.

Серед можливих новацій – введення "Сертифікату захисника", фактично аналогу військового квитка, в мобільному застосунку "Дія". Оновлювати актуальні дані про себе в цьому застосунку військовозобов'язаний буде змушений кожні 60 днів.

Демонструвати цей "сертифікат" громадянин має при реєстрації прав власності на нерухоме і рухоме майно, одруженні/розлученні, для отримання вищої освіти чи медичних послуг, а також для перетину держкордону.

16 грудня депутатка Мар'яна Безугла повідомила у фейсбук нові подробиці щодо законопроєкту про мобілізацію, який опрацьовує Верховна Рада.

За її словами, повістки вручатимуть:

в ТЦК представники ТЦК
за місцем проживання представники ТЦК та поліцейські
за місцем роботи представники ТЦК та поліцейські
в громадських місцях представники ТЦК СП та поліцейські
За її словами, жінки після ухвалення нового закону матимуть ставати на військовий облік, проходити базову загальновійськову підготовку, під час дії воєнного стану їх будуть залучати до проходження військової служби (на бойові посади - лише добровільно). Звільнятимуть жінок від проходження базової військової підготовки у зв’язку із вагітністю, у зв’язку з доглядом за дитиною та за загальними підставами (стан здоров'я).
Категорія : Україна


Залишити Коментар