Чому в Україні бачили північне сяйво "Аврора": астроном назвав причину

листопада 06 / 2023

Спрогнозувати точну дату й час виникнення цього рідкісного явища складно, зазначив експерт.


У неділю увечері, 5 листопада, північне сяйво в Україні бачили у низці областей з однієї причини.

Астроном Володимир Кажанов у Facebook поділився, що це рідкісне явище можна було спостерігати після потужної геомагнітної бурі, пов'язаної з бомбардуванням Землі викидом корональної маси, який стався на Сонці кілька днів тому.

"У ніч з 5 на 6 листопада 2023 р. в Україні і багатьох країнах Північної півкулі Землі, спостерігається яскраве полярне сяйво!.. це явище природи буде повторюватись у майбутньому. Але спрогнозувати точний час і дату цього складно", - зазначив експерт.

В Україні бачили червоне полярне сяйво "Аврора" - що відомо
Увечері 5 листопада у низці областей України - Чернігівській, Київській, Львівській та Одеській, бачили червоне небо. Повідомлялося, що люди могли бачити явище, яке має назву "Аврора". У Чернігівській області влада навіть заспокоювала людей - повідомила, що це явище не пов'язане з агресією росіян.

Варто зазначити, що цьогоріч у нашій державі небо вже червоніло - наприкінці вересня рідкісне явище бачили у Богодухівському районі Харківської області. Це червоне полярне сяйво в Україні 2023 спостерігали 26 вересня.

Вас також можуть зацікавити новини:

У тому, що колір заходів Сонця на Марсі вийшов блакитним, а не багряним, винен пил у повітрі.


Коли ми дивимось на Землю та Марс, здається, що їм довелося обрати основну колірну схему та дотримуватися її. Земля являє собою типову блідо-блакитною точкою, і навпаки ж, Марс не дарма отримав прізвисько "Червоної планети". Але коли ми говоримо про захід сонця, схема перевертається рівно навпаки: наші яскраві червоні заходи на Землі контрастують з блідо-сапфіровими заходами на Марсі.

Різні палітри насправді базуються на одних і тих же наукових принципах. Заходи сонця на Марсі блакитні, так само, як у нас небо блакитне, а захід сонця червоний. Уся справа в розсіюванні сонячного світла на молекулах, що складають нашу атмосферу. Про це пише IFLScience.

Попри те, що сонячне світло виглядає білим, воно включає багато хвиль різної довжини, які ми розпізнаємо як різні кольори, а молекули та частинки пилу взаємодіють лише з певними довжинами хвиль. Розсіюючи певні ділянки світлового спектру, ці частинки створюють той колір, який ми бачимо.

Атмосфера Марса сильно відрізняється від атмосфери Землі як за складом, так і за щільністю. Марсіанська атмосфера дуже розріджена. Її тиск відповідає приблизно 1 відсотку земного. Щоб відчути такий низький тиск на Землі, вам потрібно бути на висоті більше 30 кілометрів. Також їй не вистачає азоту і кисню.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Атмосфера Марса складається з вуглекислого газу і містить багато пилу. Цей дрібний пил має тенденцію розсіювати червоне світло, тому небо здається червонуватим, пропускаючи синє світло. На Землі все навпаки. Синє світло відбивається від молекул повітря, надаючи нашому небу характерний відтінок, а на заході і світанку переважають довші хвилі.

Коли Сонце з'являється низько над горизонтом, світлу доводиться долати більшу відстань в атмосфері, тому він розсіюється сильніше. Залишається тільки колір, який ми бачимо. На Землі ми маємо більш широку палітру червоних кольорів, яка насправді посилюється попелом вулканів і пилом пожеж. На Марсі ми отримуємо холодний синій відтінок.

Марсоходи Perseverance, Curiosity, Spirit, Opportunity, InSight і Zhurong стали свідками незвичайного блакитного заходу.


Марс і Земля - одні з небагатьох місць, де ми можемо побачити зміни кольору атмосфери на заході і на світанку. Багато інших земних тіл Сонячної системи або не мають достатньо щільної атмосфери, щоб створити такий ефект, або мають настільки щільні хмари, що ви нічого не зможете побачити.

Серед таких, наприклад, Венера, де тиск, температура та кислотні хмари вбили б вас задовго до заходу сонця. Титан (найбільший супутник Сатурна, - УНІАН) може бути винятком, але захід сонця там може опинитися в інфрачервоному діапазоні або ж це буде випадковим явищем, коли хмари розійдуться в потрібний момент.
Категорія : Україна


Залишити Коментар