Чи вигідно сьогодні встановлювати приватні сонячні електростанції?

лютого 22 / 2022

Наталія Німець
Директор ТОВ «Закарпаттяенергозбут»


В Україні стрімко зростає кількість встановлених сонячних електростанцій: за останній рік їх встановлено майже вдвічі більше за попередній. Сприяють цьому різні чинники, в тому числі й бажання населення убезпечити себе від цінових коливань на ринку електроенергії, і мати альтернативне джерело енергії – «про всяк випадок». Кому і чи справді вигідно сьогодні встановлювати сонячні електростанції?
Бум на сонячні електростанції


Майже 45 тисяч сонячних електростанцій (СЕС) встановлено в приватних домогосподарствах України, починаючи з 2014 року. Й 15 тисяч з них – лише за 2021 рік. Таку статистику наводить Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. Ці цифри свідчать про інтерес українців до технологій із використанням відновлюваних джерел енергії, більше того, така зацікавленість зростає з кожним роком. І це зрозуміло, адже, встановлюючи сонячні електростанції у своїх домогосподарствах, сім’ї насамперед планують власну енергонезалежність.
З огляду на це актуальним є встановлення сонячних електростанцій у тих регіонах, де апріорі велика кількість сонячних днів, а отже, і можливостей для генерації з сонячної енергії – електричної. В Україні в цьому сенсі найпривабливіші південні регіони, але й Закарпаття, яке традиційно звикли називати «сонячним», недарма носить таку назву: літо в регіоні справді тривале і, за даними синоптиків, продовжилося майже на два тижні за останні десятиріччя (дані Гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України). Враховуючи ці та інші чинники (відсутність газифікації в гірських регіонах, пошук альтернативи для обігріву), на Закарпатті зараз відбувається справжній бум у встановленні сонячних електростанцій. Це підтверджують ті самі дані Держенергоефективності: Закарпатська область на другому місці в Україні за кількістю встановлених сонячних електростанцій – 3744 (на першому місці Дніпропетровщина).
Хто і де встановлює?

Малі СЕС переважно встановлюють у Берегівському, Мукачівському та Хустському районах Закарпаття, а також у місті Ужгороді та околицях. Таке розміщення обумовлене раціональністю та кліматичними умовами: Берегівщина, Мукачівщина – низинні регіони, де найбільша кількість сонячних днів у порівнянні з іншими територіями, тож місцеві мешканці й використовують особливості клімату на свою користь. Ужгород та Ужгородський район також «сонячні», до всього, оскільки це центр області, тут зосереджено більше бізнесу, підприємств, тобто, тут більше високооплачуваної роботи, а відповідно й більше можливостей у жителів встановлювати СЕС на своїх будинках.
У приватних домогосподарствах електроенергію, вироблену за допомогою сонячних електростанцій, використовують для власного споживання, а різницю між споживанням і генерацією – для продажу за «зеленим» тарифом, який встановлює НКРЕКП. Від багатьох власників ми чуємо, що такі електростанції вигідні, особливо, якщо рік багатий на сонячні дні.
Яку кількість енергії виробляють сонячні станції?
Скільки електроенергії генерують СЕС та чи вигідно їх встановлювати? Ці питання цікавлять багатьох. Треба розуміти, що окупність, генерація та, відповідно, вигода залежать від багатьох факторів, починаючи від року введення в експлуатацію СЕС, обладнання, особливостей конструкції електростанції, нахилу до сонця, й закінчуючи кліматичними умовами (кількістю сонячних днів) у місці будівництва електростанції тощо. Усі ці чинники вкрай важливі.

Наведу приклад 30-кіловатної сонячної електростанції у Берегівському (колишньому Виноградівському) районі. Так, упродовж минулого року сонячна електростанція на будинку згенерувала понад 29 тисяч кВт⋅год, власне споживання становило майже 4 тисячі кВт⋅год. Відповідно, за «зеленим» тарифом ця родина продала 25,6 тисяч кВт⋅год та її «чистий» заробіток (уже після сплати податків, військового збору тощо) за рік сягнув 123 тисяч гривень. Певна річ, улітку генерація була кращою (наприклад, 4188 кВт⋅год у червні), узимку навіть не перекривала споживання (у грудні виробіток становив 390 кВт⋅год, споживання – майже 600). Але загалом, як кажуть на Закарпатті, за результатами року домогосподарство «вийшло в плюс» по коштах.

Сонячна електростанція потужністю 30 кВт в іншому домогосподарстві в Ужгороді згенерувала 26,4 тисячі кВт⋅год, родина спожила 4,7 тисяч кВт⋅год, понад 22 тисячі кВт⋅год продала за «зеленим» тарифом. Заробіток за результатами року сягнув майже 113 тисяч гривень.
Варто напевно навести ще один приклад – з електроопаленням, щоб бачити, чи вигідно встановлювати сонячну електростанцію і за такою метою. Ось кейс споживача у тому ж таки «сонячному» Берегівському районі. Він встановив СЕС з максимальною наразі дозволеною потужністю і має електрообігрів будинку (в холодну пору року споживає в місяць 3-4 тисячі кВт⋅год). Його електростанція згенерувала за рік понад 32,6 тисяч кВт⋅год, спожив він 23,5 тисячі, різниця за «зеленим» тарифом дала дохід родині на суму 81 тисяча гривень. І це вже «на руки».
Економічний сенс: заощадження й заробіток
Отже, встановлення приватних сонячних електростанцій – це не тільки можливість заощадити на оплаті за спожиту електрику, а й заробити на виробництві екологічно чистої відновлювальної енергії.

До слова, загальна потужність встановлених на Закарпатті СЕС у приватних домогосподарствах за результатами 2021 року перевищує 108,9 мВт, а обсяг реалізованої торік електроенергії за «зеленим» тарифом від роботи СЕС на домогосподарствах становив 98,7 млн кВт⋅год. Тож висновки очевидні.

Джерело: «Інвестгазета»
Категорія : Україна


Залишити Коментар