Час подбати про вітамін Д: готуємося до сезону застуд

вересня 27 / 2021

Брак вітаміну Д спостерігається майже в 82% українців. Найчастіше – у літніх людей, з надмірною та недостатньою вагою, у жінок (жіноча стать – один із факторів ризику), жителів північних областей, а також трудоголіків, що постійно затримуються допізна на роботі й працюють навіть у вихідні. А взимку вітаміну Д бракує майже кожному з нас.

Джерело:

24 Канал


Розберімося ж, чому так відбувається і як можна компенсувати дефіцит речовини, від якої залежить не тільки міцність наших кісток, а і здатність нашого організму опиратись хворобам загалом.Як вітамін Д впливає на імунітет
Вітамін Д ми отримуємо у двох формах:

20 – 30% від загальної потреби – у формі ергокальциферолу, який находить із рослинної їжі, переважно зі злакових продуктів;

70 – 80% – у формі холекальциферолу, який міститься у продуктах тваринного походження, передусім у рибі жирних північних сортів, а також утворюється в дермальному шарі нашої шкіри під дією сонячних променів. Саме ця форма відіграє головну роль у процесах організму.

Отже, зі зменшенням світлового дня нам починає бракувати сонячного вітаміну, а при незбалансованому раціоні – просто катастрофічно. І це – погано, адже вітамін Д є один із головних чинників міцного імунітету.

Імунна система захищає нас від атак вірусів, бактерій, паразитів, токсинів. Спеціальні клітини (лейкоцити, фагоцити, допоміжні клітини тощо) "патрулюють" організм і, зауваживши "зловмисників", розгортають операцію з ліквідації. Також вони розпізнають і знешкоджують мертві та пошкоджені клітини, з яких могла б розвинутися пухлина.


Основна частина вітаміну Д виробляється в нашому організмі під дією сонячних променів / Фото: unsplash

Для належної роботи всіх ланок імунної системи потрібні "особливі умови", і однією із таких умов є достатня кількість вітаміну Д:

По-перше, він є бронею проти хвороботворних мікроорганізмів. Зв’язавшись із рецепторами імунних клітин, вітамін Д активує синтез кателецидину та дефензину – протеїнів, які відповідають за знищення патогенів. (Тепер зрозуміло, чому при дефіциті цього вітаміну ми стаємо вразливішими до інфекційних захворювань, зокрема респіраторних вірусних інфекцій?)

По-друге, вітамін Д забезпечує адекватну відповідь імунітету на подразники, захищаючи від надмірної запальної реакції, яка може призвести до аутоагресії – руйнації клітинами імунітету здорових тканин. Саме через це дефіцит вітаміну Д наразі розглядають як фактор ризику розвитку хвороб, в основі яких лежить аутоімунний процес, а саме цукрового діабету 1-го типу, ревматоїдного артриту, розсіяного склерозу та аутоімунного тиреоїдиту. До речі, науковці також вважають, що таке поширене нині захворювання, як атеросклероз, також виникає внаслідок хронічного запалення і може мати аутоімунний характер! А наслідки прогресуючого атеросклерозу, як ми знаємо, невтішні: інсульти, інфаркти міокарда та незворотні зміни у внутрішніх органах через недостатнє кровопостачання тканин.

Отже, вітамін Д захищає нас не лише від інфекційних хвороб, а й від хронічних.

Норма вітаміну Д та ознаки його дефіциту
Яким же має бути рівень сонячного вітаміну в організмі, щоб імунітет працював чітко та без збоїв?
Згідно з рекомендаціями фахівців, уміст вітаміну Д в крові має становити не менш як 75 нмоль/л (≥ 30 нг/мл). Для групи ризику (людей похилого віку, з ожирінням чи хронічними захворюваннями) оптимальним вважається показник у 100 – 150 нмоль/л (40 – 60 нг/мл).

Визначити рівень вітаміну Д в крові можна:

за направленням лікаря (сімейного, ендокринолога тощо) у державній лабораторії – безоплатно, якщо вона має потрібне обладнання;
без направлення в будь-якій приватній лабораторії (приблизна вартість аналізу – 400 гривень).
Скільки ж вітаміну Д має надходити до нашого організму щодня?
Це питання потрібно розділити на дві частини. Відповідно до рекомендацій Національного інституту здоров'я США, для тих, у кого немає дефіциту вітаміну Д і тих, у кого немає супутніх хвороб що можуть призвести до дефіциту вітаміну Д дози від 400 до 800 міжнародних одиниць (далі – МО), або від 10 до 20 мкг. є достатніми. А безпечною вважається доза до 4 000 МО, або 100 мкг.


Вітамін Д допомагає менше хворіти / Фото: unsplash

Для тих же, у кого є виявили дефіцит вітаміну Д, або хто належать до груп ризику дефіциту – дози мають бути вищими. Наприклад за рекомендаціями Американського Ендокринного Товариства – середня доза для підтримки нормального рівня вітаміну Д є 1 500 – 2 000 МО. А якщо індекс маси тіла людини перевищує 30 кг/м² (за такого показника діагностують ожиріння), то аж 5 000 – 6 000 МО! Мусимо застерегти: якщо ви приймаєте вітамін Д не під контролем лікаря, застосовувати ударні дози, понад 10 000 МО, не можна, адже надлишок вітаміну може спричинити інтоксикацію.Які ознаки свідчать про брак вітаміну Д:
Ви почуваєтеся змученими, навіть якщо цілий день відпочивали.
Часто болять кістки, "крутить" суглоби.
Ви часто застуджуєтеся, схильні до інфекційних захворювань.
У вас стало випадати волосся.
Ви часто в пригніченому настрої, відчуваєте тривогу без об'єктивних для цього підстав.
Ви погодилися хоча б з одним твердженням? Тоді, імовірно, вам і справді бракує вітаміну Д. А от наскільки серйозний його дефіцит, покаже лабораторний аналіз.

Вітамін Д у таблетках: чи потрібно приймати
Можна й треба, але краще після консультації з лікарем та здачі відповідного аналізу. Найчастіше вітамін Д у таблетках (чи піґулках) призначають:

літнім людям, у шкірі яких він під дією ультрафіолетових променів утворюється уже не так активно;
тим, хто багато часу проводить у приміщенні, зокрема офісним працівникам.
тим, у кого виявлені хвороби, що підвищують ризик дефіциту вітаміну Д
У холодну ж пору року, коли зростає ризик захворіти на ГРВІ, зокрема на грип, а тепер ще й на COVIД-19, приймати додаткові дози вітаміну Д для підтримання його рівня в організмі слід усім без винятку. Проте це мають бути якісні дієтичні добавки з правильним дозуванням цього біологічного регулятора.

Мінітаблетки "Декап" містять вітамін Д у формі холекальциферолу. Препарат виробляється на GMP-сертифікованому заводі у Польщі у двох дозуваннях: 2000 або 5000 МО. Відпускається "Декап" без рецепта, придбати його можна як у звичайній аптеці, так і у фірмовому інтернет-магазині Omnifarma. Доставка здійснюється зазвичай протягом одного-двох днів.Приймати "Декап" можуть не лише дорослі, а й діти з трирічного віку. Його доступна ціна дозволяє подбати про захист усієї родини, та й однієї упаковки вистачить надовго. Вітамінну добавку приймають залежно від віку та дозування:

по 1 таблетці раз на добу,
по 1 таблетці через добу
або й раз на тиждень.
Якщо досі осінь та зима асоціювалися у вас лише із застудами, "Декап" змінить ваші враження від холодної пори року!
Категорія : Україна


Залишити Коментар