Україна на порозі економічної кризи і ми всі помремо? Що відбувається насправді

лютого 10 / 2020
Україна на порозі економічної кризи і ми всі помремо? Що відбувається насправді
Якби ми зараз жили в 19-м столітті і у нас падало промислове виробництво, то так, це було б предтечею кризи і "зубожіння".

Якщо включити українські телеканали, то може здатися, що ми на порозі економічної кризи. Всі політологи як один твердять, що економіка падає, бюджет порожній і скоро ми всі помремо. А що насправді?


Насправді економіка зростає. Те, що падає - це промислове виробництво. Якби ми зараз жили в 19-м столітті і у нас падало промислове виробництво, то так, це було б предтечею кризи і "зубожіння". Але тепер 21 століття. І в 21-му столітті сфера послуг, наприклад, набагато важливіше, ніж промислове виробництво. І чим модернові економіка, тим менш важливо для неї промислове виробництво. Тим важливіше сектор послуг. Адже зараз сотня айтішників дає доданої вартості більше, ніж десяток тисяч співробітників металургійного заводу. І, при цьому, не шкодить екології.

Чи добре, що падає промислове виробництво в Україні? Ні. Це неприємно. Але не смертельно. Це не заважає економіці зростати. Зростання ВВП в 2019 році був вище 3%, таким же, плюс мінус, він очікується і в 2020 році. Зростає сектор послуг, зростає будівництво, зростає торгівля. Чому падає промислове виробництво в Україні? Основний драйвер падіння - металургія. Там дійсно важка ситуація. А осінь стала найгіршим періодом для сектора років за 20.

Причина - світова кон'юнктура. Різко впали ціни на світовому ринку, різко впав попит, що і вдарило в тому числі і по українських виробниках. Причому, металурги опинилися затиснуті в лещата. З одного боку низькі ціни на метал, з іншого - високі ціни на руду, основну сировину. В результаті виробництво тимчасово стало взагалі не рентабельним і багато його або зупинили або істотно скоротили. Результат ми бачимо в динаміці промислового виробництва. Чому склалася така ситуація на світовому ринку? Причина в торгових війнах, які затіяв Трамп. Вони вдарили по світовій економіці. І та вдарила по металургії.

Друга причина - падіння промвиробництва - тепла зима. Це звучить парадоксально, але це так. І не треба вважати, що автор збожеволів або що він послідовник Грети Тумберг. Просто тепла зима призводить до того, що менше треба топити і менше виробляти електрики. Менше топити - менше справляєш тепла. І як результат - падають показники пром виробництва. Парадоксально, але факт. Те, що добре для економіки в цілому, то, що призводить до падіння цін на газ, погано для показника промислового виробництва. Але чи треба сумувати з цього приводу?

Друга причина - діра в бюджеті, від якої ми всі помремо. Дійсно, план по доходах бюджету не був виконаний в минулому році і не виконується вже в 2020 році. Чи говорить це про те, що у нас в економіці проблеми? Ні. Тому що причиною такого падіння є сильніший курс гривні, ніж закладався в бюджеті. Одним з основних наповнювачів бюджету є митниця. Тепер вона стала давати просто менше, ніж їй записали.

І так, митниця не стала працювати гірше, це черговий міф. Митниця відстає від плану, просто тому, що вартість імпортних товарів в гривні знижується в міру того, як зростає курс гривні. Тому що ціна в доларах. Гривня сильніше, значить імпорт дешевше. А значить і податок з цього імпорту менше. В результаті, у нас є мінус для бюджету. Цей той мінус, який в реальності дуже радує споживачів, які бачать це в ціні імпортних товарів. І ми бачимо, що інфляція знизилася до 4%. Рекордно низький показник. Але так, це погано для бюджету.


Чи означає це колапс економіки? Ні. Чи означає це ріс дефіциту бюджету і як результат, стрімке нарощування боргу? Знову немає. Тому що уряд не нарощує борг, а скорочує витрати. Це в тій чи іншій формі відбувалося останні 3 роки, тому що як постійно курс гривні був сильніше очікувань. Просто зараз різниця була більше звичайного. Але, МВФ жорстко відстежує, щоб ми жили за коштами і не нарощували дефіцит.

Чи означає це, що над усією Україною чисте небо і немає економічних ризиків? Ні, не означає. Просто вони зовсім не там, де їх шукають на телеканалах.

І ризик цей знаходиться в зоні нашої співпраці з МВФ і загроз, які можуть виникнути. У 2020 році на Україну чекає період рекордних погашень зовнішнього боргу. Для цього критично важливо мати доступ до зовнішнього фінансування. Тобто доступ до нових кредитів. Країні важливо випускати нові облігації, як всередині країни, так і поза нею. І цю можливість для України забезпечує співпрацю з МВФ. Яке постійно відтягується. Поки що інвестори перебувають в такому прекрасному настрої, що здатні тимчасово ігнорувати будь-які погані новини. Йдеться про настрої на світових фінансових ринках. Які зараз перебувають на історичних максимумах. Там панує супер оптимізм. У цей період інвестори готові закривати очі на ризики і бачать світ через
ВІдео ТУТ
Категорія : Україна


Залишити Коментар