Як виконується програма розвитку освіти Закарпаття на 2013-2022 роки?

вересня 05 / 2016
Як виконується програма розвитку освіти Закарпаття на 2013-2022 роки?

На розгляд четвертої сесії облради вноситься проект рішення про хід цієї програми. Як зазначає департамент освіти і науки облдержадміністрації у звітній інформації, у 2016 році вживалися заходи щодо забезпечення стабільного функціонування галузі, створення належних умов для здобуття якісної освіти, особистісного розвитку кожного вихованця, учня згідно з його індивідуальними задатками, здібностями, потребами.

Реалізації цього сприяла програма розвитку освіти Закарпаття на 2013–2022 роки. Для цього з обласного бюджету було затверджено 600 000, тис. грн, у тому числі – 1000,0 тис. грн для проведення свят, конкурсів, змагань, фестивалів дітей та юнацтва, проведення та забезпечення участі дітей у спортивно-масових заходах; виплати стипендій переможцям, призерам учнівських олімпіад і премій вчителям тощо та 5 000,0 тис. грн – для забезпечення навчальних закладів сучасними комп’ютерними комплексами та інтерактивним мультимедійним обладнанням, меблями.

Зокрема, у рамках реалізації соціально-культурного проекту „Схід і Захід – разом” та з метою налагодження ефективної координації і співпраці між органами влади з 5 до 15 січня цього року в області організовано другий зліт представників учнівського самоврядування Закарпатської та Луганської областей. Участь у ньому взяли 28 дітей із Луганської та 10 – із Закарпатської областей. На цю мету з обласного бюджету за рахунок коштів, передбачених на реалізацію Програми розвитку освіти Закарпаття на 2013 – 2022 роки, було спрямовано 133,9 тис. гривень.

У навчальних закладах проводяться тематичні заходи, присвячені сучасним Збройним силам України, збройній боротьбі за незалежність, відвідування учнями та студентами музеїв, зустрічі із учасниками бойових дій у зоні АТО, конкурси на військово-патріотичну тематику тощо. У рамках реалізації заходів національно-патріотичного виховання з 2 до 8 червня проведено ІІ (обласний) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри „Сокіл” („Джура”). Крім того, упродовж 2015/2016 навчального року департаментом та за його участю організовано і проведено: Відкритий чемпіонат Ужгорода зі спортивного орієнтування „Кубок Костянтина Саса – 2015”, присвячений Дню захисника України; І – ІІІ етапи обласного конкурсу літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему „Захисники України: історія та сьогодення”; обласні етапи Всеукраїнської краєзнавчої конференції учнівської молоді „Мій рідний край, моя земля очима сучасників” та виставки фоторобіт Всеукраїнського конкурсу робіт юних фотоаматорів „Моя Україно!”; відзначено День Гідності та Свободи, День Збройних сил України; проведено заходи, приурочені відзначенню Дня Соборності та Свободи України, та заходи з відзначення в області Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав і 27-ї річниці виведення військ з Афганістану; здійснено заходи з відзначення Перемоги над нацизмом у Європі та завершення Другої світової війни; відзначено 20-у річницю Конституції України та 71-у річницю входження Закарпаття до складу України.

Фестивалі та конкурси роблять дітей активнішими

Так, з обласного бюджету за рахунок коштів, передбачених на реалізацію Програми розвитку освіти Закарпаття на 2013 – 2022 роки у 2016 році було спрямовано на проведення фестивалів „Воскресни, писанко” – 76,3 тис. грн та „Рекітське сузір’я” – 12,0 тис. грн, обласного свята до Дня матері – 21,9 тис. грн, обласного огляду-конкурсу загонів юних інспекторів руху – 5,5 тис. грн та участь у Всеукраїнському огляді-конкурсі – 11,7 тис. гривень.

У фестивалі-конкурсі „Воскресни, писанко!” взяли участь 52 команди з усієї області, представлено 7 технік виготовлення пасхальних яєць: зернівка, дряпанка, воскова техніка, мальованка, квілінг, кераміка (виготовлення з глини) та бісероплетіння. Під час оцінювання робіт увага зверталася й на відповідність регіональним традиціям у розписі, орнаменті, колористиці, естетичне враження та художній рівень робіт.

3 квітня відбулося урочисте відкриття та нагородження найкращих учасників ІІ обласного фестивалю-конкурсу „Воскресни, писанко”. Переможців нагородили почесними грамотами та грошовими преміями. Нагороди вручали Геннадій Геннадійович Москаль, голова облдержадміністрації, та Йосип Йосипович Борто, перший заступник голови обласної ради.

Призерів визначили в трьох номінаціях: серед місцевих органів управління освітою, професійно-технічних навчальних закладів та навчальних закладів обласного підпорядкування.

Найкращими визнані роботи управління освіти, молоді та спорту Виноградівської райдержадміністрації, Перечинської загальноосвітньої школи-інтернату І–ІІ ступенів Закарпатської обласної ради та вищого професійного училища № 34 м. Виноградів.

Володарями другого місця стали: управління освіти, релігій та у справах національностей Хустської міської ради, Домбоківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І–ІІ ступенів Закарпатської обласної ради та Свалявський професійний будівельний ліцей.

Третє місце посіли: управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту Вільховецької сільської ради, Закарпатський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді та ДПТНЗ „Мукачівський професійний аграрний ліцей ім. М. Данканича”.

Заохочувальні премії отримали всі учасники обласного фестивалю-конкурсу.


Упродовж 5 – 15 квітня цього року, до Дня матері, проведено ІІІ етап обласного конкурсу „Малюнок, вірш, лист до мами” (далі – Конкурс). Конкурс проводився з метою вшанування жінки-матері, привернення уваги громадськості до проблем української родини, виявлення й підтримки обдарованих дітей та проходив у трьох номінаціях: на кращий літературний твір чи поезію „Лист мамі”, „Вірш мамі”, на кращий твір образотворчого мистецтва „Малюнок мамі”.

У ІІІ етапі Конкурсу взяли участь 147 учнів загальноосвітніх і вихованців позашкільних навчальних закладів області, у тому числі 54 – у номінації на кращий літературний твір, 13 – на кращу поезію та 80 – на кращий твір образотворчого мистецтва.

Традиційно щороку в області відзначають випускників, які за результатами зовнішнього незалежного оцінювання отримали найвищу кількість балів з навчального предмета – 200. Так, за результатами зовнішнього незалежного оцінювання у 2016 році Закарпатська область отримала чотири сертифікати із найвищими 200. З обласного бюджету на цю мету було спрямовано 34,3 тис. гривень.

Із метою заохочення та матеріальної підтримки обдарованих учнів, піднесення престижу освіти області переможцям ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад (34 учням) виплачено стипендії, а вчителям, які їх навчали, – грошові премії на загальну суму 391,3 тис. гривень. У тому числі аналогічні премії отримали 15 переможців ІІІ етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України.

За перемогу у різного роду інтелектуальних змаганнях 11 особам призначено стипендію Президента України, одному – стипендію Кабінету Міністрів України та двом – стипендію імені Тараса Шевченка.

Спорт здружує та загартовує учнів

Далі департамент освіти і науки облдержадміністрації у звітному документі також вказує, що профінансовано й видатки, пов’язані із проведенням обласних спортивно-масових заходів з дітьми. Зокрема, витрати, пов’язані із нагородженням переможців V Спортивних ігор школярів області 2016 року (8,4 тис. грн), витрати, пов’язані із проведенням обласних та участю у Всеукраїнських фінальних змаганнях з футболу „Шкіряний м’яч” (40,2 тис. грн) та Чемпіонатом області з футболу серед дітей під егідою ДЮФЛ Закарпаття (20,9 тис. грн).

Відповідно до Єдиного календарного плану спортивно-масових заходів на 2016 рік, в період з січня по травень були проведені V Спортивні ігри школярів області.

До програми Спортивних ігор були включені змагання з 13 видів спорту: боротьба греко-римська та вільна, бокс, дзюдо, спортивне орієнтування, легка атлетика, баскетбол, гандбол, футбол, волейбол і пляжний волейбол, теніс і настільний теніс.

Змагання з волейболу, гандболу, баскетболу та футболу проводились окремо серед юнаків та дівчат. Таким чином, було проведено 16 обласних змагань за програмою V Спортивних ігор школярів.

Найбільш популярним видом спорту виявився футбол юнаків – 16 команд з 18. Змагання з легкої атлетики зібрали 14 команд міст і районів області. По тринадцять команд взяли участь у змаганнях з боксу, настільного тенісу та волейболу дівчат. Найменш популярними серед школярів області виявились такі види спорту як теніс і дзюдо (по 6 команд).

Перше загальнокомандне місце в V Спортивних іграх здобули школярі обласного центру. На другому місці збірна команди Тячівського, на третьому – Ужгородського районів.

Без комп’ютерів нині у школі – ніяк


Водночас за рахунок коштів обласного бюджету, передбачених на реалізацію Програми розвитку освіти Закарпаття на 2013 – 2022 роки, за процедурою відкритих торгів, які розпочато департаментом освіти і науки облдержадміністрації згідно із Законом України „Про державні закупівлі”, заплановано придбати сучасні навчальні комп’ютерні комплекси для 20 загальноосвітніх навчальних закладів області. Очікувана вартість закупівлі становить 25000,0 тис. гривень. Також заплановано придбати 160 комплектів шкільних меблів (по 15 парт в одному комплекті) для першокласників на очікувану вартість 25000,0 тис. гривень. Це дасть можливість створити належні умови для навчання 4,8 тисяч першокласників області.

На часі – оптимізація шкіл та новітні технології в школах

Разом з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування продовжено системну роботу щодо оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів, приведення її у відповідність до реальних потреб населення. Зокрема, модернізація структури загальноосвітніх навчальних закладів області здійснюється в основному шляхом зменшення кількості шкіл з малою наповнюваністю учнів.

Як наслідок, в області в 2015/2016 навчальному році кількість учнів у розрахунку на один денний загальноосвітній заклад становить 235 осіб, проти 232 осіб у 2014/2015 навчальному році.

За даними Головного управління статистики в Закарпатській області, цей показник є вищим за середньоукраїнський (235 учнів проти 219) та є найвищим у Західному регіоні.

У 2015/2016 навчальному році також збільшено охоплення дітей середньою освітою у денних загальноосвітніх навчальних закладах області (у розрахунку до чисельності постійного населення 6-17 років; відсотків).

Так, за даними Головного управління статистики в Закарпатській області, показник охоплення дітей середньою освітою у денних загальноосвітніх навчальних закладах області за станом на 1 липня 2016 року становить 86,4 відс. Цей показник є вищим за середньоукраїнський (78,5 відс.) та є найвищим у Західному регіоні.

Перед сучасною системою освіти постала важлива соціальна та економічна проблема – підготовка фахівців, здатних ефективно використовувати як наявний інформаційний потенціал суспільства, так і той, що тільки формується. Успіх вирішення цієї проблеми значною мірою залежить від облаштування системи освіти засобами інформатики і впровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій та від рівня оволодіння ними всіма учасниками навчально-виховного процесу. З метою запровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчальних закладах у повному обсязі рішенням обласної ради регіонального розвитку від 22 березня 2016 року зобов’язано райдержадміністрації, виконкоми місцевих рад вжити відповідні заходи щодо комп’ютеризації та забезпечення стовідсоткового підключення загальноосвітніх навчальних закладів, у тому числі у сільській місцевості, до мережі Інтернет.

В освітній галузі проводиться активна робота із покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів, створення належних умов для здобуття якісної освіти.

Крайова освіта бере участь в інвестиційні проектах і програмах

Для реалізації зазначеного в області сформовано перелік спільних інвестиційних проектів в рамках програми співробітництва Закарпатської області України та Краю Височина Чеської Республіки на 2016 рік. До цього переліку увійшли 8 загальноосвітніх та 3 дошкільні навчальні заклади. Загальна вартість цих проектів становить 13,2 млн гривень, у тому числі: 4,6 млн корун Чеської Республіки, 4,2 млн гривень обласного бюджету та 4,0 млн гривень місцевих бюджетів. На виконання цих проектів з обласного бюджету вже виділено кошти у сумі 5,0 млн гривень.

Крім того, з обласного бюджету виділено ще 6,8 млн гривень для інших загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів на здійснення капітальних ремонтів (будівництво, реконструкція, заміна вікон тощо).

Разом з тим, з цією ж метою до переліку інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися у 2016 році за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, увійшли 10 дошкільних та 6 загальноосвітніх навчальних закладів на загальну суму 24,7 млн гривень.

Загалом освітній процес Закарпатської області протягом останніх років розвивається відповідно до потреб і особливостей регіону, у напрямку підвищення якості освіти, економічної ефективності функціонування навчальних закладів, поліпшення доступу до якісних освітніх послуг.

Однак темпи перетворень не повною мірою задовольняють потреби особистості, суспільства і держави, тому освітня сфера області потребує модернізації змісту та корекції розвитку як в цілому, так і кожної з її галузей.

Разом з тим, потребує особливої уваги питання про соціалізацію дітей з особливими освітніми потребами, зокрема, розширення мережі спеціальних та інклюзивних класів. Надзвичайно важливою передумовою цього є здобуття ними освіти відповідного рівня, що відкриває їм шлях до соціального та професійного зростання, реалізації власних здібностей та потреб.

Сучасний зміст шкільної освіти вимагає найновіших технологій, передусім інформаційно-комунікаційних. У зв’язку з цим перед сучасною системою освіти постала важлива соціальна та економічна проблема – підготовка фахівців, здатних ефективно використовувати як наявний інформаційний потенціал суспільства, так і той, що тільки формується. Успіх вирішення цієї проблеми значною мірою залежить від облаштування системи освіти засобами інформатизації, відповідність їх державним стандартам і впровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій та від рівня оволодіння ними усіма учасниками навчально-виховного процесу.

Вимогою часу є оптимізація мережі навчальних закладів, створення освітніх округів, опорних шкіл та покращення надання якісних освітніх послуг.

Прес-служба Закарпатської облради
Категорія : Суспільство


Loading...
загрузка...Залишити Коментар