На Закарпатті на збір ягід чорниці буде встановлено ліміт

березня 19 / 2016
На Закарпатті на збір ягід чорниці буде встановлено ліміт

Незабаром розпочнеться сезон збирання дикоростучих. Особливо велику популярність у заготівельників мають ягоди чорниці. Сезон їх збору населення використовує максимально. Здають ягоди переважно оптом. На пунктах збору їх облік не завжди ведеться і як наслідок місцеві бюджети недоотримують гроші, які би мали йти на розвиток населених пунктів.

З метою забезпечення раціонального використання природних ресурсів, надходжень від них до місцевих бюджетів райдержадміністрацією розроблено програму, затверджену рішенням сесії районної ради «Про раціональне використання природних рослинних ресурсів у Міжгірському районі на 2016 рік».

Минулого тижня з цього приводу перший заступник голови РДА Василь Юрик провів робочу нараду із начальником відділу економіки РДА Василем Марковичем та заступником директора НПП «Синевир», кандидатом біологічних наук Юрієм Тюхом. Юрій Юрійович визнав неминучість введення лімітів з раціонального використання природних ресурсів, зокрема ягід чорниці, проект на які у стадії розробки працівниками НПП «Синевир». Цим проектом передбачено встановлення науково обґрунтованих нормативів для збирання заготівельниками ягід. За словами науковця, такі нормативи дозволять визначити, який обсяг чорниці щороку можна збирати з того чи іншого середовища, аби після їх збору залишилася здатність відновлення популяції ягід.

«Здебільшого заготівельники збирають ягоди не вручну, а спеціальними гребенями, в які потрапляють із спілими і зелені плоди, - каже Юрій Тюх. – Як правило, знищення недозрілих ягід порушує їх відтворення, знижує врожайність. А тому приступати до збору чорниці можна з 5 липня, а не з червня, як зазвичай роблять наші заготівельники», - радить Юрій Тюх.

З районного бюджету передбачено кошти на виготовлення проекту, згідно з яким заготівля лісових ресурсів здійснюватиметься відповідно до встановлених лімітів, які діятимуть протягом п’яти років. Наявність такого документу – можливість легально займатися збором дикоростучих, а ще для голів сільських рад добра нагода поповнити надходження до місцевого бюджету від їх збору. До прикладу, Василь Юрик навів Лозянську сільську раду, очільник якої Іван Сопко в минулому році максимально використав свої повноваження, значно поповнивши сільський бюджет від збору ягід чорниці.

Встановлення таких обмежень на збір чорниці неминуче, - каже Юрій Тюх. – Нормативи посприяють надходженню додаткових коштів, оскільки збір за використання природних ресурсів на території тієї чи іншої сільської ради зараховується до її бюджету. Наразі працівники НПП «Синевир» розробляють тарифи, кошторис, до яких залучені різні відділи нацпарку, бо, як вважає науковець, чим більше людей працюватиме в цьому напрямку, тим ефективнішим буде проект.

Марія Рубець
Категорія : Суспільство


Loading...
загрузка...