Мешканці Закарпаття дізнались про нюанси Деклараційної кампанії – 2016 під час «гарячої лінії»

березня 17 / 2016
Мешканці Закарпаття дізнались про нюанси Деклараційної кампанії – 2016 під час «гарячої лінії»

Сьогодні, 17 березня, відбувся сеанс телефонного зв’язку – «гаряча лінія» з фахівцями управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Закарпатській області, під час якого громадяни краю мали можливість отримати вичерпні відповіді на запитання щодо декларування доходів за підсумками 2015 року.

Наведемо ряд основних запитань, з якими громадяни звертались до фахівців:

- мешканець Тячівського району звернувся із наступним запитанням: громадянин України протягом 2015 року працював за кордоном у Польщі, отримував там заробітку плату та, відповідно, сплачував усі передбачені у цій країні податки. Чи враховуються сплачені за кордоном податки при визначенні податкового зобов’язання у річній декларації за 2015 рік?

Відповідь:

Відповідно до підпунктів 170.11.1 та 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

У разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Доходи, отримані фізичною особою - резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень ПКУ чи міжнародного договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України (п. 13.3 ст. 13 ПКУ).

Суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими ПКУ (п. 13.4 ст. 13 ПКУ).

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ст. 13 ПКУ).

- пані Оксана, мешканка міста Ужгорода, звернулась із наступним запитанням: чи має право на отримання податкової знижки батько, що сплачує за навчання дитини, якій виповнилося 23 роки та яка не працює?

Відповідь:

Згідно з п.п.166.3.3 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі - Кодекс) платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (пп.166.2.1 п.166.2 ст.166 Кодексу).

Відповідно до ст. 11Сімейного кодексу України від 10 січня 2002 року N2947-III (далі - Сімейний кодекс), батьки повинні утримувати своїх неповнолітніх дітей (до 18 років). Якщо повнолітні діти продовжують навчатися і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу (ст. 199 Сімейного кодексу).

Враховуючи зазначене вище, батько (платник податку) має право має право включити до податкової знижки вартість навчання дитини, якій виповнилося 23 роки.

Водночас, якщо дитині, що навчається і не працює, у звітному році, за який один з батьків реалізовує право на податкову знижку, виповнюється 24 роки, то право на податкову знижку за такий рік у батьків також не втрачається.

- на гарячу лінію звернувся приватний підприємець із Рахівського району з наступним запитанням: чи має право на податкову знижку фізична особа - підприємець при отриманні доходів від підприємницької діяльності?

Відповідь:

Згідно з п.166.3 ст.166 розділу IV Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПКУ) платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати. Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки визначено у п. 166.3 ст.166 ПКУ.

При цьому, відповідно до п.п.166.4.2 п.166.4 ст.166 ПКУ загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу.

Згідно з п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ заробітна плата для цілей розділу ІV цього Кодексу - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Отже, фізична особа – підприємець не має право на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності.

Варто взяти до уваги, що наступний сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» щодо Деклараційної кампанії – 2016 відбудеться 24 березня 2016 року з 14:00 по 15:00, за телефоном: 61-21-31.

Відділ комунікацій Головного управління

ДФС у Закарпатській області
Категорія : Суспільство


Loading...
загрузка...


Залишити Коментар