Як попередити виникнення і розповсюдження грипу

січня 27 / 2016
Як попередити виникнення і розповсюдження грипу

З настанням холодної пори року різко зростає кількість гострих респіраторних вірусних інфекцій, які в структурі інфекційних захворювань посідають перше місце. При цьому на грип припадає 12-15%. В епідемічний сезон за короткий період часу (4-6 тижнів) ці недуги підхоплюють 70-85% населення. Близько половини з них – діти.
Сприйнятливість населення до грипу дуже висока, багато в чому вона залежить від ступеня зміни вірусів. При появі нового штаму все населення виявляється неімунним. Захворювання поширюється лавиноподібно, виникає велика кількість важких форм захворювання і летальних випадків.
До груп епідемічного ризику (висока вірогідність інфікування грипом) належать діти дошкільного віку, школярі, підлітки, студенти, персонал медичних, навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини та осіб похилого віку; робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, військові, а також всі, хто перебуває в контакті з великою кількістю людей. Остерігатися інфікування мають також особи з хронічними захворюваннями (дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин), люди, яким за 60 років, жінки 2-го і 3-го триместру вагітності.
Джерелом інфекції є хвора людина. Механізм передачі інфекції – повітряно-крапельний. Масовому поширенню грипу сприяють хворі на легкі форми, особливо ті, хто недбало ставиться до свого здоров’я і до небезпеки зараження оточуючих. З краплинами слизу із дихальних шляхів під час кашлю, чихання, розмови вірус може розсіюватися на кілька метрів від хворого.
Типові симптоми грипу:
різкий підйом температури до 38-40оС;
лихоманка;
слабкість;
біль у м’язах, суглобах, животі, очах.
Хворий відчуває ускладнення дихання через ніс, першіння в горлі, стиснення за грудиною, сухий болючий кашель.
При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби й не наражати інших людей на небезпеку, для декого смертельну. Якщо є можливість, хворого треба негайно ізолювати в окрему кімнату і виділити йому посуд. Лікаря треба викликати обов’язково!
Грип вкрай небезпечний своїми ускладненнями:
легеневі ускладнення (пневмонія, бронхіт). Саме пневмонія зумовлює найбільше смертей від грипу;
ускладнення в роботі верхніх дихальних шляхів (отит, синусит, трахеїт);
ускладнення в роботі нервової системи (менінгіт, енцефаліт, невралгії).
Грип часто супроводжується загостренням хронічних захворювань.
Як захистити себе від грипу?
Основним заходом специфічної профілактики є вакцинація. Вона здійснюється протигрипозною вакциною, що відповідає ведучому штаму і містить зазвичай антигени зразу трьох штамів вірусу, які відбираються на основі рекомендацій ВООЗ.
Вакцинація особливо рекомендована групам ризику – дітям, які часто хворіють на гострі респіраторні захворювання, людям похилого віку з хронічними захворюваннями, вчителям, працівникам сфери обслуговування.
Що робити, якщо ви захворіли на грип?
Слід залишатися вдома і дотримуватися постільного режиму протягом усього температурного періоду, оскільки грипозне захворювання є великим навантаженням на серцево-судинну систему.
Пити більше рідини, щоб вимивати токсичні продукти обміну, які утворюються під час інфекційного захворювання. Лікар повинен призначити необхідне лікування з урахуванням стану здоров’я і віку.
Профілактика:
уникати тісних контактів з людьми, які чихають і кашляють;
не торкатися руками очей, рота і носа;
носити марлеву пов’язку або разову маску;
регулярно ретельно мити руки з милом, протирати їх спиртовмісним засобом для дезінфекції рук;
здійснювати вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря в приміщенні.
Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:
Антибіотиків – вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, тощо.
Гомеопатичних препаратів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих.
Імуностимуляторів, імуномодуляторів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою.
Народних засобів – лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом’якшення симптомів грипу – за умов грамотного використання без зловживань.
Саме тому при появі перших ознак захворювання потрібно звернутися до лікаря, а самолікування краще уникати.

Г.Лебіщак,лікар-епідеміолог Тячівського районного Управління ГУ ДСЕС у Закарпатській обл.
Категорія : Суспільство


Loading...
загрузка...Залишити Коментар