Чим живе найчисельніша ромська громада України?

квітня 08 / 2015
Чим живе найчисельніша ромська громада України?

На Закарпатті проживає за різними підрахунками від 40 до 50 тисяч осіб. "Щоб зрозуміти, як живуть роми, потрібно просто піти у табір", - розповідає голова ромської громади Ужгорода Мирослав Горват.

"Святкувати Міжнародний день ромів цього року гучно не будемо. Розуміємо, яка ситуація в країні. Не до концертів зараз. Зберуться лідери ромських поселень, поговорять про проблеми, яких вистачає", - розповів голова громади.

Зважаючи на події в Україні, роми осторонь не залишаються - у поселеннях-таборах відбувались благодійні акції, під час яких збирали гроші для воїнів АТО. Та й самі представники громади вирушають на Схід. За словами Мирослава Горвата, зараз близько десяти ромів із західної України воюють на Донбасі у складі сил АТО.

"Наші роми були і активними учасниками Майдану, в області брали участь у всіх акціях. Зараз серед громади - патріотичне піднесення. Роми вважають себе українцями. А чутки, що ми хочемо від'єднатися від Закарпаття, стати автономією - неправда. Про це навіть не може бути і мови. Це все політика", - запевняє Мирослав.
Чим живе найчисельніша ромська громада України?

Громада сьогодні потребує належної підтримки в інтеграції ромів у суспільство. Залишаються проблеми охоплення освітою дітей, видачі паспортів, належне медичне забезпечення ромів.

"Це ті проблеми, які потребують постійної уваги. Так, добре, що влада про нас згадує напередодні свят. Добре, що проводять засідання, круглі столи. Але говорити про проблеми - це не вирішувати їх. Щоб зрозуміти масштаби - потрібно просто піти в ромські поселення", - вважає голова громади.

Так, з медиками вдалося домовитися про відвідування лікарями таборів - часто роми у лікарні не звертаються, побоюючись високих цін, чи навіть упередженого ставлення.

Загалом, ситуація потроху змінюється. При Ужгородському національному університеті запроваджено міждисциплінарна освітня програма "Ромські студії" для підтримки культури, мови, традицій ромів, в області також працює ромська редакція на обласному телебаченні, вирішується питання перепису ромів.

"Останній рік був важким. Непростим. Зараз у нас серед пріоритетів - юридичний напрямок, захист прав ромів. Братимемо участь у виборах - хочемо, щоб у кожному районі при у владі був наш представник. Це значно спростить роботу налагодженням гуманітарних, юридичних зв'язків з громадами", - підсумовує Мирослав Горват.
Категорія : Суспільство


Loading...
загрузка...Залишити Коментар