В Берегові пройшла церемонія у покладанні вінків до пам’ятника жертвам «маленьких робіт»
«Взяв участь у покладанні вінків до пам’ятника жертвам «маленьких робіт», встановленого на території Закарпатського угорського інститут імені Ф. Ракоці ІІ. Автор статуї «В кайданах» скульптор Пейтер Матл» - йдеться в дописі міського голови Берегова Золтана Бабяка.
"Маленькі роботи" – це трагічна сторінка історії Закарпаття, пов'язана з масовими депортаціями місцевого населення після Другої світової війни. Цей термін, спотворене російське словосполучення, став символом примусової праці, до якої залучалися тисячі чоловіків і жінок.
Насправді, за цим евфемізмом ховалася жорстока реальність. Після окупації Закарпаття радянськими військами, під приводом "надання допомоги у відновленні народного господарства", тисячі людей, переважно угорської національності, були депортовані до різних регіонів СРСР. Їх відправляли на важкі роботи в шахти, лісозаготівлі, будівництва, забираючи з рідних домівок без жодного попередження.
Розлучення сімей, втрата близьких, психологічні травми – це лише мала частина того, що пережили депортовані. Багато хто не повернувся додому, загинувши від важких умов праці, хвороб або просто з голоду.
"Маленькі роботи" були частиною більшої радянської політики щодо національних меншин. Метою було зламати опір місцевого населення, змінити національний склад регіону та підпорядкувати його радянській владі.