Яке сьогодні, 15 травня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити

травня 15 / 2023

Сьогодні, 15 травня, Міжнародний день сім'ї. Віряни вшановують перенесення мощів благовірних князів страстотерпців Бориса та Гліба. До Нового року залишилося 230 днів.

15 травня 2023 року — понеділок. 446-й день війни в Україні.

Яке сьогодні, 15 травня, церковне свято
15 травня в церковному календарі – день перенесення мощів благовірних князів страстотерпців Бориса та Гліба. Вони були родичами засновника Кирилівської церкви князя Всеволода. Взагалі у сім'ї Ольговичів дуже шанувався так званий Борисоглібський культ, особливо шанобливо ставилися до Гліба. Тому за наказом діда Всеволода Ольговича — князя Святослава — у Вишгороді його нащадками був зведений Борисоглібський храм. Саме туди й перенесли мощі князів Бориса і Гліба. В той час їх вже вважали святими. Їх канонізацією займався сам Ярослав Мудрий наприкінці XI століття.

Play Video
Що не можна робити в цей день
Не варто залишати свій гаманець порожнім.
Не розповідайте свої сни — вони не збудуться.
Не можна перераховувати гроші після заходу сонця — будете бідувати.
Не відмовляйте бідним — інакше все повернеться до вас старицею.
Народні прикмети і традиції на 15 травня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

дивилися, який сьогодні день: холодно і вітряно — влітку буде така ж погода;
заквітла черемха — чекайте на похолодання;
вночі почути спів солов'я до сонячної погоди;
яскраве сонце на заході — мало дощів влітку;
біля будинку каркає ворона — чекайте на неприємності.

15 травня заквітла черемха — чекайте на похолодання / Фото: Pexels
В народі 15 травня називали Борис і Гліб Сіятелі. Важливо було цього дня помиритися з тими, з ким давно перебуваєте у поганих стосунках, попросити вибачення у тих, кого образили. Вважається, що 15 травня підходить для отримання підвищення на роботі або запрошення на побачення.

Погода на 15 травня
Сьогодні, 15 травня, в Києві з самого ранку небо буде похмурим і хмари залишаться там до кінця дня, без опадів. У Львові хмарно, протягом всього ранку дощитиме, але після обіду дощ може піти на спад, хоча до вечора знову посилиться. У Харкові ясний ранок, але вдень небо вкриють хмари, без опадів. В Одесі хмарно вже з самого ранку, опадів не очікується.

Температура повітря в Києві +21 вдень та +15 вночі. У Львові +15 вдень та +14 вночі. У Харкові +21 вдень та +10 вночі. В Одесі +18 вдень та +13 вночі.

Пам’ятні дати 15 травня
Календар важливих подій в Україні та світі за 15 травня:

1648 рік — відбувається битва під Жовтими Водами між повсталими українськими козаками під керівництвом Богдана Хмельницького і авангардом військ Речі Посполитої;
1848 рік — від цього дня, згідно з законом австрійського цісаря Фердинанда І від 17 квітня 1848, скасовували селянські повинності у Галичині (так звана селянська реформа 1848);
1891 рік — папа Римський Лев XIII видає енцикліку Rerum Novarum на підтримку прав робітників і заперечення класової боротьби, ця енцикліка складає підґрунтя християнської демократії;
1905 рік — засновують Лас-Вегас;
1940 рік — в США в продажу з'являються нейлонові панчохи;
1948 рік — починається арабо-ізраїльська війна;
1957 рік — Велика Британія розпочинає операцію Grapple: у 8 милях (13 км) над атолом Молден здійснюють вибух термоядерної бомби потужністю 300 кілотонн (у двадцять разів потужнішого за атомні бомби, які зруйнували Хіросиму і Нагасакі);
1976 рік — відбулася авіакатастрофа Ан-24 під Черніговом, внаслідок якої гине 52 особи — всі пасажири та члени екіпажу;
2022 рік — український гурт Kalush Orchestra з треком "Стефанія" перемагає у конкурсі Євробачення з великим відривом, здобувши рекордний 631 бал загалом від міжнародного журі та глядачів (після виступу Kalush Orchestra: фронтмен Олег Псюк промовляє слова, які від нього очікувала вся країна: "Я прошу вас усіх. Допоможіть Маріуполю! Допоможіть Азовсталі просто зараз!").
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 15 травня
Які сьогодні іменини: Гліб, Борис, Давид, Роман, Панас, Зоя.

Талісманом людини, народженої 15 травня є онікс. Один з різновидів кварцу. Оніксу здавна приписують надзвичайні магічні властивості. Згідно з легендою, син Афродіти зачепив стрілою її палець і зрізав кінчик нігтя. З нього з'явився онікс.

В цей день народилися:

1856 рік — американський дитячий письменник, автор серії казок про країну Оз Френк Баум;
1873 рік — український державний, політичний і громадський діяч, військовик, Гетьман Української Держави Павло Скоропадський;
1972 рік — український художник, фотограф, колекціонер, краєзнавець, меценат Володимир Козюк;
1973 рік — офіцер МВС України, учасник війни на Донбасі Андрій Тетерук.
Який сьогодні день в Україні і світі

15 травня в Україні і світі святкують Міжнародний день сім'ї / Фото: Pexels
15 травня в Україні і світі святкують Міжнародний день сім'ї. Свято було створене за ініціативою Організації Об'єднаних Націй. Перед сучасними сім'ями, незалежно від країни проживання, встає чимало проблем (побутових, матеріальних, житлових). Приділяти особливу увагу цим викликам почали ще в 1980-х роках. Так 1983 року Комісія соціального розвитку ООН звернулася до Генерального секретаря організації з проханням підвищення обізнаності громадськості про труднощі і потреби сімей. Цей день — прекрасна можливість приділити особливу увагу своїй сім'ї, привітати найближчих родичів, провести час разом.

Також 15 травня День обізнаності про гіперемезис вагітних. Головна мета цього дня — поширити інформацію про ранкову нудоту, яку називають гіперемезисом вагітних. Цей стан призводить до блювання і може викликати зневоднення, втрату ваги, інші ускладнення. Тому в цей період жінки потребують особливої підтримки, як психологічної так і медичної.

А ще 15 травня Міжнародний день обізнаності про метод "кенгуру" у виходженні недоношених дітей. Він присвячений популяризації і підвищенню обізнаності про важливість догляду за новонародженими і, особливо, недоношеними дітьми за допомогою "кенгуру". Цей догляд є методом утримання немовляти у контакті "шкіра до шкіри" з їхніми опікунами чи батьками. Ця практика має чисельні переваги. Зокрема, покращується зв'язок між дитиною і опікуном, підвищується фізіологічна стабільність тощо.

15 травня також Міжнародний день обізнаності про мукополісахаридоз. Це рідкісне генетичне захворювання, яке виникає внаслідок відсутності чи неправильної робити ферментів, що необхідні для розщеплення складних цукрів (глікозаміноглікани).

Також 15 травня Міжнародний день відмовника від військової служби за переконаннями совісті. Подія з'явилася після реабілітації дезертирів Бундестагом (парламент Німеччини). Вона відбулася саме цього дня 1997 року. Головна мета цього дня в приверненні уваги суспільства до труднощів тих людей, які не вступають до армії через моральні або релігійні погляди.

А ще 15 травня святкують Міжнародний день захисту клімату. Дата була встановлена за ініціативою ООН. Головна мета цього дня полягає в приверненні уваги людства до погіршення кліматичного стану, а також в необхідності пошуку методів усунення загрози через підвищення поінформованості всіх жителів планети.
Категорія : Суспільство


Залишити Коментар