Новини Закарпаття

Робота Закарпатської екстреної швидкої допомоги змінилась в умовах війни (відео)



Робота Закарпатської екстреної швидкої допомоги змінилась в умовах війни. Відключення електроенергії вплинуло на роботу кожного фахівця.

Фельдшери-диспетчери зіштовхнулись з проблемами зі зв’язком. Робота водіїв стала важчою через відключення вуличного освітлення. Лікарі виїзної бригади подекуди змушені надавати допомогу при світлі ліхтарів – якщо відсутня електроенергія.

Якщо не працює ліфт – транспортувати хворого до карети швидкої важче. Рятують життя за будь-яких умов. Кропітка праця робітників закарпатської екстреної «швидкої» стала важчою через відключення електроенергії. Фахівці зіштовхнулись з новими викликами.

Є загроза й втрати зв’язку як з хворим чи постраждалим, так і з бригадою «швидкої». Якщо спецлінія «103» не працює – є альтернативні номери та зв’язок через соцмережі. Протягом доби надходить близько тисячі викликів.

Травми, інсульти, інфаркти і майже чверть з усіх звернень – висока температура. Якщо людина не знає точної адреси – вмикає геолокацію. Відтак, якщо раптом зникає зв’язок чи сідає телефон – за координатами пацієнта знайдуть в будь-якому разі. Після прийняття виклику інформацію передають бригаді. Але, через проблеми зі зв’язком, не всі «швидкі» відображаються в програмі. Коли система не працює, фельдшер-диспетчер витрачає набагато більше часу на опрацювання – вручну передає бригаді всі данні: адресу, симптоми пацієнта, діагноз, номер виклику.

А по закінченні виклику – приймає всі данні в телефонному режимі. Те, що система автоматично робила за кілька секунд, працівник диспетчерської виконує протягом хвилини-двох. А телефонують безперервно. На лінію «103» надходить черговий виклик. Водію керувати важко. Не всюди є вуличне освітлення, ближнє світло зустрічних авто сліпить, а пішоходів вночі не видно.

Світловідбивачі використовують далеко не всі. Важче й знайти необхідний будинок – двір не освітлюється, таблички з нумерацією не видно. Під’їхати в темряві до входу в під’їзд, з-поміж щільно припаркованих автівок – теж справа не з легких.
Перейти на сайт