Новини Закарпаття

Закликаємо усі територіальні громади подавати заявки на участь у грантових програмах ЄС на 2023-й рік, - Мирослава Ливч

Закликаємо усі територіальні громади подавати заявки на участь у грантових програмах ЄС на 2023-й рік, - Мирослава Ливч

Учора в румунському місті Сату Маре Закарпатська обласна рада уклала Угоду про співробітництво з Союзом українців Румунії. Офіційне підписання документу відбулося в рамках ХІ Міжнародного симпозіуму «Румунсько-українські відносини: історія та сучасність».

Що означає ця Угода та які можливості відкриває для українців, пояснила керуюча справами Закарпатської обласної ради, депутатка Мирослава Ливч. За її словами, це дуже позитивна новина, у першу чергу, для прикордонних з Румунією громад, адже підписання документу ще більше скріпить ланцюжок взаємодії між місцевими ТГ обох країн та відкриває можливості їх участі у спільних транскордонних європейських проєктах.

Союз українців Румунії (СУР) – громадська неурядова організація, яка, згідно з Конституцією Румунії, уподібнюється політичним партіям і навіть має представництво в Парламенті цієї держави. Її основна мета – захист права на збереження етнічної, мовної, культурної та релігійної самобутності осіб, які належать до української національної меншини.

У порівнянні з іншими сусідніми країнами, Закарпаття має найдовшу протяжність кордону саме з Румунією – 205 км. Із найближчими повітами реалізовано близько 20 транскордонних європейських проєктів у сфері освіти, медицини, культури, соціального захисту. Це Рахівський, Тячівський та Берегівський (колишній Виноградівський) райони. Нещодавно у Бухаресті було проведено свято української мови. Румунія – єдина країна ЄС, яка визнала його на державному рівні. Також СУР спільно з Рахівською і Косівською райрадами домоглися занесення ліжника, який виготовляється місцевими майстрами, до нематеріальної спадщини України. І далі працюють над тим, щоб він став частиною культурного надбання ЮНЕСКО.

Мирослава Ливч повідомила, що 30 листопада Європейська комісія схвалила Програму Interreg NEXT «Румунія-Україна 2021-2027» з бюджетом 54 млн. євро. Згідно із зазначеними пріоритетами, окремі повіти, в тому числі сусідні із Закарпаттям Сату Маре і Марамуреш, а від України – Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька та Одеські області отримали доступ до європейських фондів, тож усі громади можуть брати у них участь і подавати свої грантові заявки.

«Фактично «Союз українців Румунії» підписанням Угоди із нашою обласною радою підтверджує наміри подальшої співпраці, пошуку партнерів та участі Закарпаття у спільних проєктах. СУР – представницький орган у Парламенті Румунії, до того ж, має більшість, може впливати на важливі для нас рішення та отримувати державні кошти на підтримку нацменшин по обидва боки кордону. Місія органів місцевого самоврядування – соціально-економічний розвиток та налагодження міжнародних зв’язків. Тому закликаю усі 64 закарпатські громади висловлювати свої ідеї та подаватися на гранти, які ми можемо реалізовувати в різних напрямах із СУР», - каже Мирослава Ливч.

Під час вітального виступу на симпозіумі вона висловила подяку голові СУР, депутату Парламенту Румунії Миколі-Мирославу Петрецькому, голові Сату-Марської філії СУР Ірині Любі Горват та всьому румунському народу за велику підтримку українців з моменту повномасштабної війни з росією, а також бажання допомагати надалі. 🇹🇩🤝🇺🇦

Пресслужба Закарпатської обласної ради
Перейти на сайт