Бути серед тих, хто вірний клятві медика
Головою цієї комісії є Шніцер Р. І., його заступником – Скрип В. В., секретарем – Паканич Ю. А. Усі вони – на передовій боротьби з пандемією. «Тому важливо всіляко підтримувати їх», – каже очільник ради.
Розмову з Романом Івановичем, Василем Васильовичем та іншими членами комісії опубліковано дещо раніше. Цього разу спілкувалися з Юрієм Паканичем. «Народився 7 квітня 1970 року в с. Чумальово Тячівського району. Закінчив Хустське медичне училище, відтак – медичний факультет Івано-Франківської державної медичної академії, Українську військово-медичну академію. За фахом – лікар-хірург. Має вищу категорію. Служив лікарем-хірургом у Збройних Силах України. Брав участь в АТО в складі Першого добровольчого медичного шпиталю ім. М. Пирогова. З травня 2002 року і дотепер – працює в Обласній клінічній лікарні ім. А. Новака», – ось такі традиційні офіційні рядки з біографії Юрія Андрійовича, який сьогодні несе свою вахту за велінням серця і сумління на базі торакальної хірургії Обласної лікарні, де облаштоване відділення для лікування коронавірусних заражених жителів краю. За його словами, тут діє також реанімаційне відділення на 6 осіб.
Юрій Андрійович заступив на вахту на початку поширення в області епідемії. Навіть у Великодню суботу і всі вихідні дні провів в ізоляції. Коли інші, хоч і в особливий спосіб у родинному колі, переживали Пасху.
Своє рішення і позицію не вважає значущою. «Набувши професію, лікар зобов’язаний лікувати – це критерій, який тисячоліттям є вагомим», – каже він і додає, що чумних пандемій людство пережило не одну. І тільки завдяки сумлінній праці медиків, їх відданості обраній професії – воно живе.
Щодо забезпечення засобами захисту медперсоналу в Обласній лікарні, то він відповів: «Досить пристойне. Одягаєшся як космонавт. Інша справа – витримати в цій амуніції 4 – 6 годин! Фото медиків після зміни, які публікуються у соцмережах, – реальні. Тому одна бригада чергує чотири години, відтак на пост заступає – інша. Післязмінний час медперсонал проводить у чистій зоні, де є можливість поїсти, випити каву, поділитися своїми досвідами у лікуванні нового вірусу». Розповів і про те, що сьогодні медики лікують ковідних хворих за протоколом ускладнення від важких пневмоній.
Болючим наразі для Юрія Андрійовича, як і для більшості медичної спільноти, є збереження медперсоналу на робочих місцях. Адже статистика про інфікованих медиків краю вражає. «Медперсонал базових лікарень для лікування інфікованих коронавірусом закарпатців, слава Богу, на сьогодні здоровий, чого не скажеш про інші медколективи. Ці речі, за словами депутата, здебільшого в площині відповідальності адміністраторів медустанов, які, незважаючи на урядові протоколи, згідно з якими амуніція для працівників медзакладів, які не лікують інфікованих осіб, не передбачена. А тому керівники таких лікарень повинні подбати про забезпечення засобами захисту персоналу, особливо у приймальних відділеннях і кабінетах. Інакше ланцюг заражених медиків не обірвати. Тим більше, що це є можливим через фінансування заходів щодо боротьби із поширенням COVID-19 на теренах Закарпаття, яке ухвалено депутатами облради та за їх рекомендаціями підтримано всіма місцевими бюджетами області. Саме завдяки ініціативі голови облради М. Рівіса вдалося акумулювати понад 153 млн грн із капітальних видатків регіональних програм на ці цілі, що стало визначальним у підтримці всієї медичної галузі області у період пандемії та оздоровлення інфікованих краян.
Звісно, не менше турбує всіх і те, що медики звільняються – такі факти, на жаль, не поодинокі. «У кожного – своє сумління і кожен має право вибору. Я таких не засуджую, я їх розумію. Але сьогодні кожен із нас має бути на бойовому посту», – відповів Юрій Паканич і, прямуючи на пост, попросив звернутися до жителів області з проханням строго дотримуватися вимог карантину. Адже на сьогодні – це єдиний дієвий засіб вберегти себе і своїх рідних від невідомої недуги, яка забирає життя людей різного віку. «Все дуже серйозно! Кажу вам це як лікар, який бачить і складність перебігу хвороби, і відчай родин. Та правда – гірка: коли б люди не нехтували закликами влади, спеціалістів та дотримувались карантину, то картина щодо пандемічної ситуації в області була б іншою і медики мали б більше і часу, і можливостей боротися за людські життя».
Пресслужба облради