Як Генеральне консульство Чеської Республіки у Львові «розводить на гроші» українських заробітчан

березня 02 / 2020
Як Генеральне консульство Чеської Республіки у Львові  «розводить на гроші» українських заробітчан

Донедавна в Генеральному консульстві Чеської Республіки (м. Львів) функціонувала безкоштовна система реєстрації для подання заяв на робочу карту поза урядовими програмами через електронну пошту. Проте в серпні 2019 року її замінили на «живу чергу», яка вже стала платною: людина повинна була сплатити за реєстрацію адміністративний збір у розмірі 1000 корун. І на це мали право лише 180 чоловік. Ця жива черга відбулася двічі. Охочих отримати дату подання виявилося набагато більше. Зрозуміло, що якщо попит перевищує пропозицію в кілька разів, то завжди знайдуться ті, хто захоче на цьому заробити. І наприкінці 2019 року з’явилася лотерея, яку назвали «Система реєстрації у формі жеребкування для призначення терміну подачі заяви на робочу карту».

Суть цієї лотереї така: людина повинна особисто прибути до консульства, придбати контрольний талон з унікальним номером за 40 євро, який забезпечує тільки участь у жеребкуванні, адже виграшних талонів 180. Якщо заробітчанин не потрапляє до цих ста вісімдесяти щасливчиків, то гроші йому не повертають, він має змогу взяти участь у наступній лотереї. А отже, ще раз приїхати, витратити кошти на дорогу, житло, харчування, знову придбати контрольний талон за 40 євро, а серед охочих є, наприклад, люди з різних регіонів України, для багатьох це може виявитися надто дорого (не лише у сенсі фінансів). Щоправда, людина може скористатися послугами уповноваженого представника на підставі нотаріально завіреної довіреності, за яку, зрозуміло, також потрібно заплатити.

Цікавий парадокс: увесь світ переходить на цифрові технології, електронний формат реєстрації, а з українськими заробітчанами грають в ігри, де в безпрограшній ситуації лише консульство. І проблема не в лотереї як такій. Адже право на працю і проживання розігрують також і в США, але це, по-перше, безкоштовно, а по-друге, йдеться зовсім про інші заробітки. Чехія ж пропонує людям від 90 до 110 корун за годину. Сумно від цього за наших громадян, які не від доброго життя виїжджають до чужої країни піднімати її економіку, а їх як не принижують (чого лише вартувала «жива черга» під дощем і снігом), то «розводять на гроші» (до речі, навіть якщо людина виграла жеребкування, подала заяву на робочу карту, нема гарантії, що робоча карта буде видана, про що вказано на сайті Генерального консульства Чеської Республіки у Львові).

З 14.01.2020 до 19.02.2020 до консульства ЧР у Львові прибуло 647 заявників, кожен з яких сплатив адміністративний збір у розмірі 40 євро й отримав контрольний талон з унікальним номером, що став предметом жеребкування для призначення терміну подачі заяви на робочу карту поза урядовими програмами. Як зазначено на сайті Генерального консульства, «вказане жеребкування відбулося 24.02.2020 р. у Міністерстві закордонних справ ЧР у Празі, і під час нього абсолютно випадковим, але цілком прозорим способом було обрано 180 унікальних номерів контрольних талонів, власники яких можуть подати заяви на робочу карту у терміни, встановлені консульством».

Навіть якщо повірити у «прозорість», хоч і тут виникають питання, думки крутяться довкола заробітків консульства на пошуках кращого життя наших громадян. Завдяки 647 заробітчанам консульство збагатилося на 647 000 чеських корун (25 233 євро), тобто в рік це біля 100 000 євро, адже жеребкування організовують раз у три місяці. Це гроші, сплачені українцями за можливість працювати, і водночас усе офіційно, адже прописано на сайті Генерального консульства ЧР у Львові. Щоправда, є нюанси без відповідей. Наприклад, чому люди повинні прибувати особисто, чому сплачувати адміністративний збір повинні лише готівкою. Так, у всіх країнах, де є консульські представництва ЧР, працює запис в електронному форматі. Виняток становить Україна та Індія, у яких ввели систему жеребкування, долучили до «лотерейки» також Грузію, коли побачили, скільки грошей вдалося заробити на українських заробітчанах. А з огляду на те, що українці є найбільш численною етнічною меншиною в ЧР, то гірко та образливо.

Варто згадати, що з червня 2008 року до січня 2009 року Ладіслав Гредул – тодішній Генеральний консул ЧР – також робив бізнес на наших заробітчанах, а саме: реєстрація здійснювалася за телефонним дзвінком, під час якого із заявника стягувалися 20 доларів. Через це п. Ладіславу Гределу довелося піти із посади. Це може трапитися також із теперішнім консулом Павелом Пешеком, бо система реєстрації у формі жеребкування для призначення терміну подачі заяви на робочу карту однозначно повинна бути безкоштовною та в електронній формі.
Категорія : Суспільство


Loading...
загрузка...