Американський пиріг, або Мужіївські золоторудні копальні на Закарпатті знов у центрі уваги (ФОТО)

листопада 17 / 2019
Американський пиріг, або Мужіївські золоторудні копальні на Закарпатті знов у центрі уваги (ФОТО)
1 листопада журналістам надійшло запрошення на презентацію екопроєкту, запланованого на території Мужіївського золоторудника – єдиного в Україні із затвердженими запасами золота (їх кількість – понад 50 тонн).

Презентація здивувала
Ця подія, безперечно, привернула увагу. У програмі були виступи керівника американської компаніії «Авеллан Голд» Брайяна Севеджа, виконавчого директора, представників фінансуючого банку, дегустація американської кухні. Формат презентації спочатку здивував, але потім склалося 2+2, і все стало зрозуміло. Річ у тім, що в цій акції не брав участь жоден представник обласної та місцевої влади чи уряду, хоча звучала подяка прем’єр-міністрові. Мало того, не було мужіївського сільського голови, який цього року зробив відеозвернення на підтримку «Авеллана». І того ж дня пресслужба ОДА розповсюдила офіційну позицію адміністрації, наголошуючи, що «навколо Мужіївського родовища існує низка судових спорів, направлених на відновлення законності, встановлення правомірності переходу активів та майна, земельних ділянок, крім того, проводиться досудове розслідування з пов’язаних із цим питань», відтак ОДА вважає недоцільним до остаточного вирішення брати участь у заходах.

Історія провалу
Мужіївський золоторудник завжди був об’єктом протистоянь. Ефективно так ніхто й не міг запрацювати, хоча, як свідчать публікації в ЗМІ, основні дивіденди отримувалися не стільки від добування золота, як від розкрадання бюджетних коштів, що інвестувалися в проєкт.

Понад 20 років тому мужіївське підприємство відкривалося з «помпою». Як свідчення успіху в галузі продемонстрували злиток, нібито виплавлений із закарпатського дорогоцінного металу, приїхав президент Кучма. Але не судилося. Якщо на початку 1990-х перший президент України Леонід Кравчук говорив про видобуток 5 т золота на рік, то за весь час діяльності тут його отримали 646 кг. Врешті підприємство безнадійно банкрутувало. Вердикт – виробництво нерентабельне, для держави це непідйомний проєкт. Єдина надія – на закордонного інвестора.

Безрезультатні спроби робилися за часів Ющенка, а от за правління Януковича почався «рух» на користь конкретних людей із донецької команди. З 2010-го ТОВ «Закарпатполіметали» почало розпродавати майно, яке поступово скуповували фірми, близькі до Захарченка. У 2013-му пов’язане з ним ТОВ «Карпатська рудна компанія» отримало контроль над Мужіївським родовищем. Однак на початку 2014-го в Україні відбулася революція, міністр утік, а згадане товариство у 2016 р. викупила фірма Брайяна Севеджа, він вклав величезні кошти в майбутній видобуток золота. У компанії заявляють про інвестиції в 140 млн доларів.

«Avellana Gold» у 2016-му придбала не лише «Карпатську рудну компанію», а й «Західну геологорозвідувальну», котрі володіють спецдозволами на видобуток і розвідку поліметалічних руд в Західній Україні (Мужіївське, Берегівське і Квасівське родовища). Збудували збагачувальну фабрику, приступили до переробки відвалів, які становили еконебезпеку, – це було попередньою умовою до видобутку золота. Але…

«Війна» за золото
…Про свої права на Мужіївський золоторудник заявили нові інвестори, які намагаються опротестувати законність діяльності американської компанії. У 2019-му розпочалася «війна» із взаємними звинуваченнями. Було поширено інформацію про рейдерську атаку з боку конкурентів – британської компанії «Gofer Mining PLC». Остання заявила: це не відповідає дійсності, й висунула зустрічний «компромат», що «Avellana Gold» зареєстрована на Кіпрі й нібито пов’язана з представниками домайданної влади України, котрі, мовляв, свого часу й були пов’язані з доведенням до банкрутства та розкраданням майна ТОВ «Закарпатполіметали». Розгорілася боротьба, про градус якої свідчать заголовки статей у інтернет-виданнях, де йдеться про «поплічників терористів, рейдерів, спадкоємців Януковича» і т. д. Також «засвітилися» імена закарпатських депутатів, політиків, які навіть організували збори селян із зверненнями до українського й чомусь угорського президентів. Місцеві чиновники підкреслюють, що саме ТОВ «Закарпатполіметали» є законним власником комплексів споруд та користувачем ділянки загальною площею 41,7 га. Словом, «війна» за золото триває вже понад 20 років, та користі цей метал поки не приніс нікому.

Але навіть в умовах, коли ще «нічого не з’ясовано», фірма Брайяна Севеджа розпочала очищення відвалів. Це досить ризиковано, та специфіка «Авеллана» в тому, аби братися за проєкти в дуже сумнівних обставинах і переводити об’єкт у правове поле – перемогти в судах, розібратися з конкурентами й роздобути отой «остаточний папірчик», який гарантує для інвестора абсолютний імунітет.

Отже, очищення відвалів – лише один із кроків. Ця процедура, як продемонстрували на презентації, така ж, як за часів Джека Лондона. Різниця лише у величині «посудини». Порода подається на подрібнювач, її перемолюють до піскоподібної маси. Потім – промивання, під час якого важкі метали осідають униз, а очищена від них маса висипається на окремий майданчик. Вона може йти як будматеріал. А намиті золото, цинк, свинець і т. д. вивозять на подальшу переробку.

Проєкт дозволить переробити 150 000 т відвалів. Плани масштабні, але справи в судах…

Василь САДОВИЙ, НЗ
Категорія : Суспільство


Loading...
загрузка...