Що буде з підвалами на Поштовій – рішення консультативної ради з питань охорони культурної спадщини (Фото)

вересня 06 / 2019
Що буде з підвалами на Поштовій – рішення консультативної ради з питань охорони культурної спадщини (Фото)
Вчора, 5 вересня, в Ужгороді відбулося чергове засідання консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській ОДА. На розгляд членів ради винесли 7 питань, більшість із яких стосувалися змін, запланованих в історичному ареалі Ужгорода.

Говорили зокрема і про підвали, знайдені нещодавно в ході будівництва торгово-офісного центру на площі Поштовій. Перед членами консультативної ради виступив відомий історик, член Рятівної археологічної служби Йосип Кобаль, котрий досліджував підвали і проводив нагляд за будівництвом задля збереження віднайдених підземель. Він зауважив, що під час підготовчих робіт на ділянці на площі Поштовій, 4а були знайдені два об’єкти. Обидва є підвалами житлових будинків, знесених у 1945 році. Всередині буди знайдені залишки кераміки та скла з XIX-XX століття, простіше кажучи – побутове сміття.

«З історичної точки зору ці підвали не мають цінності, там не відбувалися важливі історичні події і не проживали відомі люди, тому за усіма критеріями вважати ці об’єкти історичною цінністю ми не можемо – такі підвали є під кожним будинком у старій частині міста. Не мають вони і археологічної цінності, а от чи мають архітектурну – хай визначають присутні архітектори», – сказав Йосип Кобаль.

Історик також додав, що один зі знайдених підвалів перебуває в аварійному стані, має великі тріщини і є небезпечним, тож його археологічна служба рекомендує демонтувати. Інший, котрий заходить під тротуар, не знаходиться на території будівництва, тож подальшу його долю має вирішувати міська влада.

Представник забудовника, присутній на засіданні консультативної ради, повідомив, що забудовник хотів би демонтувати аварійний підвал, а той, що краще збережений, наразі інтегрувати в нову будівлю не може, оскільки підвал знаходиться на ділянці, яка належить місту.

«Ми будемо працювати біля цього підвалу дуже обережно, облаштуємо фундамент нової будівлі так, щоб не зачіпати підвал. За усім цим і надалі, протягом усього ходу будівництва, наглядатиме Рятувальна археологічна служба. Разом із тим пропрацюємо з проектантами можливість зробити так, аби в майбутньому, якщо місто дозволить, ми все ж могли зробити зі своєї будівлі вхід до підвалу і використовувати його», – повідомив представник ТОВ «УКІНВЕСТМЕНТ».

Деякі члени консультативної ради радили на час активної фази будівництва засипати та законсервувати підвал, аби він не зруйнувався. Звучали й поради забудовнику швидше почати процес підготовки документів, аби інтегрувати підвал у нову будівлю ще на початковому етапі робіт. Загалом знайдений підвал під час голосування не визнали об’єктом культурної спадщини, тож усі рішення щодо подальшої його експлуатації прийматиме міська влада.
Що буде з підвалами на Поштовій – рішення консультативної ради з питань охорони культурної спадщини (Фото)
Що буде з підвалами на Поштовій – рішення консультативної ради з питань охорони культурної спадщини (Фото)

При розгляді наступного питання консультативна рада відмовила Карпатському університету ім. А.Волошина у погодженні намірів реконструювати гаражі та будівлю операторської на вулиці Гойди, 4. На місці радянських гаражів університет хоче побудувати 4-поверхову будівлю з навчальними аудиторіями та їдальнею. От тільки, за словами головного архітектора області Миколи Пігуляка, під видом реконструкції забудовник хоче розпочати в історичному ареалі міста нове будівництво, бо ж усі розуміють, що не можна на фундаменті старенької операторської та гаражів звести 4-поверховий корпус.


Ще одним каменем спотикання стала незаконно зведена дерев’яна церква у дворі Карпатського університету. Офіційно її на планах немає, бо ж дозволів на неї теж нема, однак насправді, якщо між цією церквою та основним корпусом навчального закладу звести ще один корпус, то відстань між цими спорудами буде недопустимо мінімальною (особливо небезпечно це з міркувань пожежної безпеки і з огляду на те, що церква є дерев’яною). Зрештою перед членами ради поставили три варіанти рішення: погодити, відмовити та погодити з умовою демонтажу незаконно зведеної церкви. Найбільше голосів «за» зібрав варіант, який передбачав відмову, тож наразі Карпатський університет не може почати запланованого розширення навчального закладу.

Наступним члени ради розглядали проект реконструкції торгово-офісної будівлі з надбудовою мансарди. Мовиться про будівлю, заховану у внутрішньому дворику на площі Корятовича, 16. Вона не споглядається ні з площі Корятовича, ні з вулиці Лучкая, й, за словами архітектора Ігора Броді, надбудова мансарди також не підвищить будівлю настільки, аби її було видно з сусідніх вулиць. Консультативна рада цей робочий проект погодила.

Так само позивним було рішення щодо погодження робочого проекту реставраційного ремонту пам’ятки культури місцевого значення у Мукачеві. Йдеться про дуже гарну будівлю банку 1920-х років на вулиці Я.Мудрого, 10. Всередині там хочуть повністю замінити старі комунікації, вікна замінять на дерев’яні, дубові двері відреставрують. На фасаді не буде жодних змін, всі елементи залишать і відреставрують. Навіть черепицю на даху після часткового укріплення конструкцій перестелють ту саму, що є нині. По завершенні ремонту в будівлі так само працюватиме банк і знаходитимуться офісні приміщення.

Схвалила консультативна рада і рішення відділу культури і туризму Воловецької РДА занести до переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини будівлю Воловецької дитячої школи мистецтв (історично – віллу Грінберга).

Наостанок же членів ради ознайомили зі змістом актів обстеження двох будинків, де ведуться незаконні роботи. Так, на найстарішій в місті вулиці Капітульній власники одного з будинків Канонічного ряду без дозволу замінюють дах. Проект у власників був погоджений ще у 2009 році, термін дії його наразі сплив, тож починати роботи вони не мали права. Під час обстеження об’єкту представниками міського управління містобудування та архітектури, управління ДАБК, обласного управління охорон культурної спадщини власників будівлі попередили про відповідальність та склали протокол про адміністративне правопорушення. Тепер вони мають заново почати оформлення документів, після чого мусять узгодити роботи з консультативною радою.

Такий самий адмінпротокол отримали власники іншої будівлі в центрі міста – на площі Корятовича, 14. Ремонт фасаду так званої «Медтехінки» почали згідно з узгодженим паспортом опорядження, однак в ході робіт чомусь прорубали в будівлі додатковий вихід. Тепер фірма «Медтехніка» мусить почати процедуру узгодження нового паспорта фасаду або замурувати додатковий вхід, повернувши все, як було.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»
Категорія : Суспільство


Loading...
загрузка...Залишити Коментар