Вибори 2019: що робити з бюлетенем та як не дати вкрасти свій голос?

березня 31 / 2019
Вибори 2019: що робити з бюлетенем та як не дати вкрасти свій голос?
В ЗМІ опублікували інформацію на що потрібно звертати увагу при голосуванні. Після того, як виборець пред’явить документ, який підтверджує його особу та громадянство України, член виборчої комісії запропонує йому поставити підпис за отримання виборчого бюлетеня у списку виборців та у визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня.

Важливо: бюлетень не можна передавати іншим особам, кожен виборець має заповнити його особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування.

Під час заповнення бюлетенів забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб.

У самому ж документі для голосування виборець робить позначку “плюс” (“+”) або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті напроти прізвища кандидата на пост президента України, за якого він голосує.

Важливо: віддати свій голос можна лише за одного кандидата.

Якщо у виборчому бюлетені зроблено більше, ніж одну позначку або не поставлено жодної, він вважається недійсним.

Заповнений бюлетень виборець має особисто опустити до виборчої скриньки, забезпечуючи при цьому таємницю голосування. Тобто, виходячи із кабінки, також не можна публічно заявляти, за кого ви віддали свій голос чи демонструвати свій бюлетень.

Що робити, якщо бюлетень зіпсовано?
Як зауважувалося, цього року бюлетень достатньо довгий, до того ж декілька прізвищ у ньому повторюються, тому помилки при його заповненні виборцями не виключені.

У разі якщо громадянин, заповнюючи бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав цей бюлетень, із проханням замінити його на інший.

Важливо: другий виборчий бюлетень видається лише в обмін на зіпсований і тільки один раз, тому вдруге будьте вкрай уважними.

Чи можна проголосувати “проти всіх”?
До квітня 2014 року у бюлетенях була присутня графа “Не підтримую жодного кандидата на пост президента України”, однак наразі її відмінено.

Цього року виборці не матимуть можливості проголосувати “проти всіх”, тому якщо вони не підтримують жодного із кандидатів на посаду глави держави, виходів небагато:

свідомо піти на псування бюлетеня, поставивши на ньому декілька позначок,
або вибрати із переліку кандидатів того, хто не подобається найменше.
Головне – не дати скористатися вашим голосом фальсифікаторам.

Що забороняється на виборчій дільниці?
Як вже зазначалося, на дільниці не допускається фотографування і відеофіксація будь-яким способом результатів волевиявлення виборців, а також демонстрація виборцем результатів його голосування.

Окрім цього, на виборчій дільниці не можна:

– Агітувати. Агітація заборонена ще за день до виборів, так званий “день тиші”, а в день виборів – тим паче.

– Голосувати за іншу особу. Навіть якщо у вас є її паспорт та розписка. Порушенням не вважається лише допомога реалізувати своє право голосу людям із особливими потребами (за їх присутності).

– Виносити бюлетень за межі дільниці або передавати іншим особам.

Також правопорушенням може вважатися:

– надання або отримання виборчого бюлетеня особою, яка не має права його надавати чи отримувати;

– надання виборцю заповненого виборчого бюлетеня;

– голосування виборцем більше, ніж один раз;

– пошкодження скриньки для голосування.

Куди звертатися, якщо помітили правопорушення?
Якщо під час голосування ви помітили порушення на виборчій дільниці, необхідно відразу звернутися:

до голови відповідної виборчої комісії зі скаргою (у письмовій формі) на протиправні дії чи бездіяльність;
до працівників Національної поліції із заявою про вчинення злочину.
Окрім того, виборець має право звернутися до суду із позовною заявою.

Важливо: скарга щодо порушення під час голосування може бути подана до відповідної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування.

Як карають за правопорушення на дільниці?
Чинним законодавством передбачено за видачу бюлетеня особі без документа, демонстрацію бюлетеня стороннім особам, винесення бюлетеня за межі виборчої дільниці, фото-, відеозйомку заповнених бюлетенів, голосування більше одного разу, отримання бюлетеня від іншої особи, крім уповноваженого члена комісії, штраф від 1,7 до 5,1 тис. грн, виправні роботи до 2 років чи обмеження волі до 3 років.

За пропозицію, обіцянку, надання виборцю коштів, іншого майна, переваг, пільг, нематеріальних активів, а також прийняття такої обіцянки, пропозиції чи одержання вигоди передбачено штраф від 1,7 до 5,1 тис. грн, виправні роботи до 2 років чи обмеження волі до 2 років.

А от пошкодження виборчих скриньок карається позбавленням волі від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від 1 до 3 років.
Категорія : Суспільство


Loading...
загрузка...