Поливаний понеділок: усе про народне свято

квітня 09 / 2018
Поливаний понеділок: усе про народне свято

9 квітня в Україні відзначають Поливаний понеділок (обливаний, волочильний) – народно-православне свято, яке настає на наступний день після Великодня і символізує духовне весняне очищення.

Обливаний понеділок відкриває Світлий (Великодній) тиждень, у якому кожен день з давніх часів мав свою назву. Понеділок є поливальным, у вівторок – купалища, середа – хороводниця, четвер – Навський, п'ятниця – прощена, субота – хороводниця, неділя – поминальна.

За народними традиціями в цей день прийнято обливати дівчат водою і проводити волочильний обряд – весняний обхід будинків з величальними піснями.

Люди завжди наділяли воду цілющими властивостями, однак у великодній понеділок слов'яни особливо розраховували на її цілющість, і вважали, що вона нагороджує людину міцним здоров'ям і щастям. Ще в язичницькі часи весняні купання та обливання вважалися своєрідними ритуалами (наприклад, для закликання дощу). Вже тоді люди вірили, що через воду людина очищається як зовні, так і внутрішньо.
Поливаний понеділок: усе про народне свято

В Київській Русі Обливаний понеділок святкували три дні (Волочильники). За цей час треба було облити "все і всіх". Після Хрещення Русі язичницька традиція трансформувалася в християнську. А суть свята залишилася незмінною – очищення, радість приходу весни і пробудження природи.

Згідно з традицією, в Поливаний понеділок обливали переважно незаміжніх дівчат. Це робили залицяльники як прояв своєї симпатії і прихованого кохання. Якщо дівчина була сухою в Обливаний понеділок - це вважалося ганебним. А якщо ж дівчина приходила додому геть мокрою – у батьків з'являлася надія на весілля і вони починали готувати придане.

Жінок обливали водою, щоб "очистити", а незаміжню дівчину – наділити ще більшою красою і здоров'ям. Іноді дівчата відкуповувалися від хлопців писанками, щоб залишатися сухими.

У цей день люди занурювалися у водойми, обливали домашніх тварин і навіть цінні речі, оскільки вірили, що це принесе багатство й успіх. А ще вірили, що якщо раптово облити відьму, то вона більше не зможе нашкодити. Також люди поливали водою могили самогубців і потопельників, щоб викликати дощ, оскільки вірили, що саме вони панують над дощами.

На це свято існує кілька прикмет: Якщо в Обливаний понеділок безвітряний день і синє небо – це до дощу; Якщо сонячно і безхмарно – до такого ж літа; Якщо з самого ранку ллє дощ – літо буде дощовим; Якщо птахи повернулися з теплих країв, але поки не співають, – варто чекати морозів.
Категорія : Релігія


Loading...
загрузка...